„Radość” Katarzyna Miller/ DKK dla dzieci

22.09.2022 Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Katarzyna Miller „Radość”.

Z naszymi młodymi klubowiczami spotkaliśmy się po raz pierwszy po długiej wakacyjnej przerwie. Do czerwca tego roku słuchaczami Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci były przedszkolaki z Przedszkola Gucio przy ulicy Kamiennej, teraz w ramach DKK spotykać się będziemy  z 4-latkami z Przedszkola nr 6 „Tęczowa Szóstka”, dzięki uprzejmości pani Moniki Rewaj wychowawczyni w/w grupy przedszkolaków. Na każdym spotkaniu klubu dzieci wysłuchują tekstu wybranej książki, który następnie wspólnie omówimy. Podstawą dyskusji jest zawsze książka i, jak to często bywa, staje się ona znakomitym pretekstem do rozmowy, dialogu oraz do rozpoczęcia czytelniczej przygody. Integralnym elementem są zawsze zajęcia plastyczne, związane z tematami omawianych książeczek lub z innymi szczególnie ważnymi okolicznościami.

22 września na spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy i omawialiśmy książkę z serii Moc Uczuć Katarzyny Miller „Radość”. Książka ta przybliża dzieciom uczucie radości. W prostej historii o Kasi i jej przyjaciołach z przedszkola znajdziemy dużo ciepła. Ich przygody odpowiadają temu, co w tym wieku może się przytrafić każdemu dziecku. Bardzo ciepła książka o sile przyjaźni, empatii i wzajemnego oddziaływania. Kasia to śliczna ruda, radosna dziewczynka, która z uśmiechem na ustach zaczyna nowy dzień. Cieszy się na nadchodzący dzień i wydarzenie w przedszkolu. Do chwili, kiedy do drzwi Jej domu stuka zapłakana przyjaciółka. Radość zniknęła. Co się stało? Dlaczego Kasia tak się czuje? Co może zrobić by pomóc przyjacielowi? Czy zawsze trzeba pocieszać? Czy wystarczy być obok?  Na wszystkie pytania odpowiedź uzyskali klubowicze, chcesz i Ty znać odpowiedzi, przeczytaj książkę Katarzyny Miller „Radość”.

thumbnail_20220922_100443

thumbnail_20220922_102432

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi / DKK dla dzieci

25 kwietnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece odbyły się ekologiczne warsztaty dla dzieci z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Bazując na literaturze ekologicznej, kreatywności i wiedzy,  zorganizowane zajęcia dotyczyły segregacji śmieci, smogu, recyklingu oraz dbałości o nasze polskie lasy. Efekty spotkania z dziećmi z Przedszkola Gucio przy ulicy Kamiennej mogliśmy zobaczyć podczas próby segregacji śmieci do odpowiednich pojemników z odpowiednim kolorem odpowiadającym danemu rodzajowi śmiecia.  

Ponadto zapoznaliśmy się z opowiadaniem „Basia i śmieci”. "Basia i śmieci" to najnowsza część perypetii Basi autorstwa Zofii Staneckiej. Basia poznaje kwestie ekologii i troski o środowisko. Skąd się biorą śmieci? Dlaczego jest ich tak dużo? Co robić, aby było ich mniej? Najnowszy tom przygód Basi to świetny pretekst do ekologicznej pogawędki z własnym dzieckiem. Warto iść za przykładem głównej bohaterki, która z ekologią i dbaniem o środowisko jest za pan brat. Jak dbać o własne otoczenie? Jak zużywać jak najmniej szkodliwych dla środowiska rzeczy, które zmieniają się w trudno rozkładające się odpadki? Basia ma na to wszystko wiele pomysłów, wszystkie zaś możliwe są do zastosowania przez nas samych. Żyć ekologicznie to żyć zdrowo – książeczka przekonuje do tego na każdym kroku. Lektura z całą pewnością skłoni czytające ją dzieci do zadawania pytań. To dobrze, im więcej bowiem dzieciaki dowiedzą się w ramach rozwinięcia tematu od nas, tym lepiej. Nikt bowiem chyba, jak to ujęła Basia, nie chciałby być wielorybem, który trafia w oceanie na jakiś plastikowy worek zamiast jedzenia… Niech ta złota myśl towarzyszy nam wszystkim – najlepiej na co dzień. Troszczmy się o naszą planetę i dbajmy o nią nawet w domu! 

/Renata Mitek/

 

 

"Grzesznicy się nie rumienią" Monika Suder / DKK dla dorosłych

6 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

Omawialiśmy książkę sulechowianki Moniki Suder „Grzesznicy się nie rumienią” to debiutanckie opowiadanie kryminalne z nutką romansu. Akcja toczy się w naszym regionie. Opowiada historię młodej kobiety, która uczestniczyła w tajemniczym wypadku. Książka trafiła do sprzedaży dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej za pośrednictwem Internetu. Użytkownicy sieci mogli przeczytać fragmenty opowiadania i zadecydować, czy chcą wspomóc autora w dokończeniu dzieła. Książka ma trochę ponad 100 stron, czyta się ją szybko i przyjemnie. Jest poręczna i mieści się w damskiej torebce. 

 

Spotkanie z Rolandem Hellmannem / DKK dla dorosłych

18 października w Centrum Usług Socjalnych w Sulechowie odbyło się spotkanie autorskie z Rolandem Hellmannem – fotografem, poetą, autorem wielu książek, który wydał ostatnio tomik poezji „Myśli.” “Myśli” to najnowszy tomik wierszy Rolanda Hellmanna, mieszkańca zielonogórskiego Zatonia. Autor, bardziej znany jako miłośnik dobrej fotografii, prezentował swoją twórczość poetycką na spotkaniu z seniorami w Sulechowie. Nie zabrakło interpretacji wierszy poety w wykonaniu Anny Baranowskiej i Zofii Żygadło – członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy sulechowskiej bibliotece (słuchaczek UTW). Całość dopełnia oczywiście wystawa fotografii, która będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów do 10 listopada 2021 r. Zdjęcia są uniwersalne i czytelne dla każdego, bez względu na język, którym się posługujemy. Wystawa jest zatytułowana „Człowiek”, tak jak jeden z wierszy tomiku Gedanken/Myśli.  

 

Spotkanie z Eugeniuszem Kurzawą / DKK dla dorosłych

8 września w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów Pana Eugeniusza Kurzawę znanego w regionie poetę, redaktora, dziennikarza i regionalistę. Autor promował swoją najnowszą książkę pt „Spis treści 66 postaci, które …”. Kurzawa w swojej książce opisuje niezwykłe spotkania z niezwykłymi ludźmi. Na liście są m.in. Ryszard Kapuściński, Jerzy Urban, Jerzy Waldorff, Aleksander Kwaśniewski, Wojciech Jaruzelski czy Ingvar Kamprad oraz wielu innych. Jak podkreśla autor były to spotkania wielorazowe lub tylko epizody. Książka powstała w tym niezwykle trudnym czasie czyli pandemii, gdzie autor został sam ze swoimi myślami i zapiskami, spacerując po ogrodzie zbierał myśli i pisał. Na spotkaniu była też możliwość zakupienia tomików i książek autora i otrzymanie dedykacji z autografem z czego uczestnicy chętnie korzystali.