„Sprzedawca arbuzów” Marcin Meller/DKK dla dorosłych

18 października postanowiłyśmy spotkać się w plenerze. Dowiedziałyśmy się o ciekawym miejscu w pobliżu naszej miejscowości, które warto odwiedzić. To miejsce to ponad 150-letnia leśniczówka, w której znajduje się Izba Pamięci związana z ludźmi lasu, czyli leśnikami pracującymi w tym miejscu. Jednak założyciel Izby - Pan Bogusław Szwichtenberg, nie poprzestał na tym, zaczął poszukiwać i gromadzić informacje dotyczące pracy leśników przez wieki. Dzięki niezwykłej determinacji udało mu się zgromadzić bardzo bogate zbiory. Wśród eksponatów możemy zobaczyć wiele starych map, czasopism, gazet, narzędzi. Cała Izba ozdobiona jest fotografiami dokumentującymi dzieje leśnictwa. Pan Bogusław jest pasjonatem tego co robi, może o swoich skarbach opowiadać bardzo długo i ciekawie. Przy leśniczówce powstała wiata edukacyjna. Całość tworzy bardzo przyjazne i klimatyczne miejsce. Nasza wycieczka do Guzowa, poznanie gospodarza Izby było ciekawą odskocznią od tradycyjnych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Chociaż to spotkanie było związane z książką Marcina Mellera „Sprzedawca arbuzów” jednak nadaliśmy tej wyprawie tytuł: śladami Simony Kossak. Ten wyjazd trafnie można podsumować przysłowiem: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Zachęcamy tych, co jeszcze nie odkryli tego malowniczego miejsca do tego by sami się przekonali, że naprawdę warto.

Irena Ludwig, moderator DKK w Jasieniu

 

4991b4a0-aab6-4eb1-80b8-7da52a7e6d91

Spotkanie autorskie z Panią Zofią Mąkosą

6 września gościliśmy w jasieńskiej bibliotece znakomitą, najbardziej utytułowaną obecnie pisarkę województwa lubuskiego - Panią Zofię Mąkosę. Autorkę, która dwukrotnie zdobyła najwyższą w naszym województwie nagrodę w dziedzinie literatury jaką jest Lubuski Wawrzyn Literacki (za 2017 i 2019 r.). Debiutancki cykl „Wendyjska winnica” zachwycił zarówno czytelników jak i znawców literatury. Wśród nich również jasieński Klub Książki, a stało się to po przeczytaniu w ramach spotkań DKK „Makowej spódnicy”, pierwszej części kolejnego, udanego cyklu autorstwa Pani Zofii. Podczas omawiania książki wszystkie byłyśmy zgodne, że w pisarstwie Pani Zofii jest coś świeżego, coś bardzo obiecującego. Od tego czasu, czyli od lutego zabiegaliśmy o spotkanie z pisarką, we wrześniu udało się je zrealizować. Pani Zofia oczarowała publiczność swoją skromnością, ciepłym uśmiechem, szczerością. Dyskusja na trudne tematy związane z powieściami, dotyczące wojny, tego jak dotyka zwykłych ludzi, szczególnie tych niezwiązanych z wielką polityką, tych, którzy nie ze swojej woli znaleźli się obu stronach barykady, była bardzo burzliwa. Rozważaliśmy jak straszną rzeczą jest propaganda nienawiści, która zatruwa umysły i sprawia, że ludzie zaczynają postępować irracjonalnie, co powinno być przestrogą również dziś, bo jak mówi przysłowie: historia lubi się powtarzać. W spotkaniu (po długich namowach) wziął udział mąż Pani Zofii, Pan Tadeusz Mąkosa, który jest pierwszym recenzentem, oraz doradcą w tworzeniu historii, ma także na swoim koncie wydaną monografię, dotyczącą miejscowości, z której pochodzi pt. „Karszyn we wspomnieniach i źródłach historycznych”. Podsumowując, było to spotkanie pełne emocji, wzruszeń, z kategorii tych, które na długo zostają w pamięci.

Spotkanie odbyło się w ramach DKK. „Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

 

4c35c6c22130a81d299c2fc7049dc82a

„Baśń o wężowym sercu” Radek Rak/ DKK dla dorosłych

30 maja odbyło się drugie w tym roku spotkanie Klubu DKK. Tematem - książka Radka Raka ,,Baśń o wężowym sercu…” obsypana kilkoma nagrodami i nominacjami. Powieść stała się inspiracją opery, spektaklu teatralnego, sprzedano także prawa do jej ekranizacji. Dyplomatycznie byłoby więc napisać, że wzbudziła zachwyt również w naszym klubie, jednak tak nie było. Opinie rozłożyły się następująco: 1-pozytywna, 1-neutralna, 6-negatywnych. Być może te negatywne oceny miały związek z tym, że większość z nas dość szybko się zniechęciła i przestała czytać książkę. Po próbie jej obrony
(1 pozytywna opinia) zaczęłyśmy się wahać. Może jednak warto do niej wrócić?

 

Irena Ludwig moderator DKK w Jasieniu

basn-o-__2-2

,,Polska odwraca oczy” Justyna Kopińska/DKK dla dorosłych

29 sierpnia omawiałyśmy zbiór reportaży, napisanych przez Justynę Kopińską pt. Polska odwraca oczy. Na reportaże składają się opowieści z kilku głośnych spraw karnych ostatnich lat. O większości z nich słyszałyśmy w mediach, jednak dopiero przeczytanie i przeanalizowanie zawartych w reportażach faktów sprawiło, że dotarło do nas jak wielkiej niesprawiedliwości doznają ludzie w różnym wieku przez to, że odpowiednie instytucje i osoby odwracają oczy. Wolą nie widzieć, nie reagować, lekceważyć, udawać, że nic się nie dzieje. Chociaż drastyczne sytuacje opisane w lekturze sprawiły, że niektóre Panie proszą, aby takich lektur jednak nie wybierać do  dyskusji, ponieważ  później bardzo długo mają opisane w niej sceny przed oczami, jednak od teraz na pewno każda z nas będzie się czuła w obowiązku coś zrobić, gdy dostrzeże, że innym dzieje się krzywda. I taka jest naszym zdaniem rola  tego typu publikacji -potrząsnąć sumieniami, pobudzić empatię, dodać bodźca do działania. Doceniłyśmy także odwagę autorki Justyny Kopińskiej, której motto życiowe brzmi: ,,Dziennikarstwo to dla mnie oddanie głosu tym, którzy na co dzień go nie mają” . Polecamy!    

 

                                                                                                  Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

 20230829_160510

„Makowa spódnica” Zofia Mąkosa/ DKK dla dorosłych

28 lutego rozpoczęliśmy tegoroczne spotkania naszego Klubu DKK. „Makowa spódnica” Zofii Mąkosy, która była tematem rozmowy, została bardzo pozytywnie oceniona przez wszystkie panie, co jest pewnym ewenementem, bo najczęściej opinie są podzielone. Tym razem były tylko pochwały dla autorki, zachwyty nad fabułą, oraz dopytywanie o drugą część powieści. Dobrze się złożyło, bo drugi tom cyklu został już zakupiony do Biblioteki w Jasieniu, więc panie od razu zapisały się w kolejce, aby dowiedzieć się jak skończy się historia Wigi, Rozalki i pozostałych bohaterów. Polecamy!

 

Irena Ludwig

moderator DKK dla dorosłych w Jasieniu

makowa-spodnica-2