„Dzień, w którym Cię poznałam” Magdaleny Majcher

Na spotkaniu, które odbyło się 20.03.2025 r., dyskutowano o powieści autorstwa Magdaleny Majcher pt. „Dzień, w którym Cię poznałam”.

Panie zgodnie nazwały historię Mai „bardzo życiową”. Urzekło je również przesłanie płynące z książki: „lepiej przeżyć rok z kimś kogo się kocha, niż całe życie bez miłości”. To z kolei zainspirowało do dyskusji na temat powodów, dla których bohaterka wzięła ślub. Wielu spodobała się również postawa jej dziadka, który w młodości miał odwagę podjąć bardzo ważną, ale niezwykle trudną decyzję. Ponadto jedna z członkiń zwróciła uwagę na wątek dziejów Solidarności, uznając go za bardzo ciekawy i ubogacający fabułę.

Spotkanie, które miało miejsce w aurze nadchodzącej wiosny, przyniosło świeże spojrzenia na różne sprawy, a każda z Członkiń wniosła do rozmowy wartościowe spostrzeżenia.

 

2025-dkk-marzec

„Ciemno, prawie noc” Joanna Bator

Pierwszą w tym roku książką, o której rozmawiano w Dyskusyjnym Klubie Książki była powieść autorstwa Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc”. Spotkanie miało miejsce 31.01.2025.

Kiedy w Wałbrzychu zaczynają znikać dzieci, dziennikarka Alicja Tabor, wraca do swojego rodzinnego miasta, by napisać reportaż o tych wydarzeniach. Jest to też dla niej okazja do rozwiązania wielu tajemnic z historii własnej rodziny i rozliczenia się z bolesną przeszłością. Co ciekawe, w 2019 roku na podstawie książki powstał film w gwiazdorskiej obsadzie.

Czytelniczki uznały książkę za niezwykle intrygującą, ale jednocześnie bardzo przygnębiającą. Jak przyznały, ogrom traumatycznych przeżyć bohaterów wpływał na nastrój podczas lektury. Zauważono też, że historyczne wydarzenia dotyczące Wałbrzycha i zamku Książ zostały bardzo dobrze opisane przez autorkę.

Jak zawsze spotkanie przyniosło wiele ciekawych spostrzeżeń i poszerzyło nasze horyzonty.

25-styczen

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha

W dniu 13.11.2024 członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedziły naszą bibliotekę, by porozmawiać o zbiorze esejów Marcina Wichy pt. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Osią historii są przedmioty, które autor porządkuje po zmarłej matce.

Pozycja ta zatem idealnie wpisała się w listopadowy nastrój, kiedy to niedawno odwiedzaliśmy groby naszych bliskich, niejednokrotnie przywołując zachowane wspomnienia.

Książka każdego natchnęła do zadania sobie pytania: „Co stanie się z moimi rzeczami po śmierci?”. Skłoniła również do refleksji na temat dóbr materialnych. Członkinie zgodnie przyznały, że w dzisiejszych czasach gromadzimy zbyt wiele, często niepotrzebnych rzeczy, np. pamiątek z wakacji czy nienoszonych ubrań. Książka Marcina Wichy przypomniała nam, że w obliczu śmierci tracą one na wartości.

 dkk-listopad

„Historia spisana atramentem” Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

W dniu 03.12.2024, podczas ostatniego w tym roku kalendarzowym spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano o „Historii spisanej atramentem’ – dziele popularnego wśród Czytelników duetu pisarskiego – Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego.

Opowieść o księdzu, który wybrał miłość do kobiety, wydarzyła się naprawdę, a autorka jest potomkinią głównych bohaterów. Historia wywołała u pań wiele emocji – zwłaszcza dotyczących charakteru Marii i Czesława. Podkreślały, że kobieta wykazała się naprawdę ogromnym zaufaniem do ukochanego, podporządkowując mu swoje życie. Tematyka książki skłoniła też do dyskusji na temat ówczesnego i współczesnego Kościoła.

Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim Członkiniom za udział w naszych spotkaniach przez cały miniony rok. Wasza pasja do literatury, ciekawe spostrzeżenia oraz otwartość na różne punkty widzenia sprawiły, że każde spotkanie było niezwykle inspirujące i pełne wartościowych dyskusji.

 

2024grudzien-dkk

„Niewolnik w Europie” Paweł Brol

Podczas październikowego spotkania (18.10.2024) członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliły się nad powieścią Pawła Brola pt. „Niewolnik w Europie”.

Czytelniczki za główny walor książki uznały to, że jej fabuła znakomicie odzwierciedla dzisiejsze czasy. Jednocześnie zgodnie przyznały, że sposób w jaki główny bohater otrzymał prestiżową pracę w rządzie był raczej mało prawdopodobny. Niemniej jednak historia zaciekawiła na tyle, że chętnie się do niej wracało, a podczas spotkania zainspirowała do rozmowy na temat świata polityki i o tym jak łatwo można zostać wciągniętym w „polityczną machinę”. Jedna z członkiń zauważyła, że młode osoby mogą bardzo utożsamiać się z sytuacją głównego bohatera, co stanowi dodatkową zaletę tej pozycji.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki po raz kolejny okazało się wyjątkowe i pełne inspirujących rozmów. Dyskusja, skoncentrowana wokół wybranego tytułu, przyniosła wiele cennych spostrzeżeń i pozwoliła na głębsze zrozumienie nie tylko książki, ale również współczesnego świata. Wspólnie odkryto różnorodne interpretacje, które wzbogaciły nasze spojrzenie na tematykę poruszaną przez autora.

2024-dkk-pazdziernik1