„Niewolnik w Europie” Paweł Brol

Podczas październikowego spotkania (18.10.2024) członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliły się nad powieścią Pawła Brola pt. „Niewolnik w Europie”.

Czytelniczki za główny walor książki uznały to, że jej fabuła znakomicie odzwierciedla dzisiejsze czasy. Jednocześnie zgodnie przyznały, że sposób w jaki główny bohater otrzymał prestiżową pracę w rządzie był raczej mało prawdopodobny. Niemniej jednak historia zaciekawiła na tyle, że chętnie się do niej wracało, a podczas spotkania zainspirowała do rozmowy na temat świata polityki i o tym jak łatwo można zostać wciągniętym w „polityczną machinę”. Jedna z członkiń zauważyła, że młode osoby mogą bardzo utożsamiać się z sytuacją głównego bohatera, co stanowi dodatkową zaletę tej pozycji.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki po raz kolejny okazało się wyjątkowe i pełne inspirujących rozmów. Dyskusja, skoncentrowana wokół wybranego tytułu, przyniosła wiele cennych spostrzeżeń i pozwoliła na głębsze zrozumienie nie tylko książki, ale również współczesnego świata. Wspólnie odkryto różnorodne interpretacje, które wzbogaciły nasze spojrzenie na tematykę poruszaną przez autora.

2024-dkk-pazdziernik1

„Geometria faraona” Anna Cerasola

W dniu 08 sierpnia br. w Filii w Wiechlicach odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Miało to miejsce przy okazji realizacji projektu  „Figury bryły kształty – świat wokół nas” mBanku.

W spotkaniu uczestniczyło 6 dzieci.

Czytaliśmy fragmenty książki Anny Cerasoli „Geometria faraona”.

Z omawianej lektury dzieci dowiedziały się, że już za czasów starożytnego Egiptu geometria odgrywała ważną rolę w rozwoju gospodarki.

Dzieci dowiedziały się również jak ważną rolę za czasów faraona odgrywał sznur, przy pomocy którego Egipcjanie malowali okręgi i kwadraty.

Druga część naszego spotkania to gry i zabawy z figurami geometrycznymi.

 

Sporządził: Anna Boratyńska-Bartkowiak

 

1

2

„Zamki na piasku” Chris Bohjalian

W dniu 17.05.2024 na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano na temat książki Chrisa Bohjaliana pt. „Zamki na piasku”.

Historia rozgrywa się na dwóch planach czasowych: w roku 1915, gdzie poznajemy Armena i Elizabeth podczas Rzezi Ormian oraz w czasach współczesnych, kiedy to wnuczka tych dwojga zaczyna badać szczegóły życiorysu swoich przodków.

Książka wywarła spore wrażenie na członkiniach klubu, choć nie dla wszystkich lektura była łatwa. Panie zgodnie wyraziły zdziwienie i podziw dla Elizabeth, która dobrowolnie wybrała zachowanie dla siebie sekretu, który był dla niej ogromnym psychicznym brzemieniem. Szokujący okazał się dla wszystkich fakt, iż o tak ogromnej tragedii, jaką była Rzeź Ormian nie mówi się głośno, nie jest to historia powszechnie znana.

Uczestniczki aktywnie wymieniały swoje spostrzeżenia i emocje związane z tematyką książki. Było wiele ciekawych opinii i interpretacji, co sprawiło, że spotkanie było inspirujące i pozwoliło poszerzyć horyzonty czytelnicze. Wszystkie panie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, które zapowiada się równie interesująco.

2024-dkk-maj

 

„W złym towarzystwie” Georgia Durante

Ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 11.06.2024 było niezwykle emocjonujące i poruszające. Tym razem omawiana była autobiograficzna powieść „W złym towarzystwie” Georgii Durante – kobiety, która weszła w niebezpieczny świat mafii. Życie autorki było pełne dramatycznych wydarzeń, toksycznych związków, trudnej relacji z córką oraz walki o niezależne, godne i bezpieczne życie.

Członkinie klubu były poruszone jej historią i podziwiały ją za odwagę, z jaką przeszła przez wszystkie swoje trudności w świecie zdominowanym przez bezwzględnych mężczyzn. Podczas dyskusji zastanawiano się nad tym, jak wiele siły i determinacji trzeba mieć, aby przejść przez takie przeżycia i wyjść z nich obronną ręką. Członkiniom spodobało się także umieszczenie w książce zdjęć, które przedstawiały samą autorkę oraz wiele osób z jej życia, opisanych w autobiografii. Ta bogata fotorelacja pomogła jeszcze bardziej wczuć się w czytaną historię.

 

2024-dkk-czerwiec

„Pszczelarz z Aleppo” Christa Lefteri

W dniu 25.04.2024 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano książkę pt. „Pszczelarz z Aleppo” autorstwa Christy Lefteri. Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii wywołała bardzo zróżnicowane reakcje wśród członkiń klubu.

Jedna z uczestniczek była zachwycona książką i przyznała, że chętnie do niej wracała, zaciekawiona jak potoczą się losy bohaterów. Niektóre członkinie zaś przyznały, że trudno czytało im się tę pozycję, ze względu na temat wojny. Zgodnie jednak wyraziłyśmy podziw dla Nuriego i Afry, że mimo tak traumatycznych doświadczeń potrafili się z nich otrząsnąć. Walczyli bowiem nie tylko o przeżycie, ale także o to by przetrwało ich małżeństwo.

Cieszymy się, że spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki pełne są różnorodnych punktów widzenia i dają okazję do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi miłośniczkami literatury.

 

2024-dkk-kwiecien