Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu E-Książki

Na gorąco Wam się chwalimy czwartkowym spotkaniem Dyskusyjnego Klubu e-Książki w Góra Mediów. Przybyło kilka nowych klubowiczek i bardzo się z tego cieszymy! Okazało się, że każdy
z uczestników ma swoją ulubioną książkę noblistki: "Prawiek i inne czasy", "Bieguni", "Księgi Jakubowe" czy "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Na spotkaniu rozmawialiśmy o książce (audiobooku) "Empuzjon" Olgi Tokarczuk Wydawnictwo Literackie.

Kilka wątków szczególnie nas zaintrygowało i próbowaliśmy odpowiedzieć na ważne pytania. W jakim stopniu zmienił się świat opisany przez autorkę? Czy ciągle jest dominujący męski punkt widzenia? Czy kobiety odzyskały swój głos w życiu publicznym? Jak natura opisana jest w powieści? Jakie uroki kryje Görbersdorf (Sokołowsko)?

Książka/audiobook "Empuzjon" podobała się prawie wszystkim Klubowiczom. Prawie! Co prawda pojawiło się kilka opinii, że Olga Tokarczuk mogłaby napisać coś lepszego, bardziej rozbudowanego
w wątki filozoficzne, psychologiczne i metafizyczne.  Koniec końców i tak "Empuzjon" okazał się świetnym tematem do dyskusji o kobietach i ich prawach oraz ich miejscu we współczesnym świecie.

 

 

 zdjecie-2-pazdziernik

 

zdjecie-3-pazdziernik

 

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu E-Książki

22 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu e-Książki. Miło nam poinformować, że grono naszych klubowiczów się stopniowo powiększa. Jest nas już mocna piątka! Rozmawialiśmy o cyfrowych książkach "Kat z Płaszowa" Maxa Czornyja i reportaż
"Ach, te Czeszki" Mariusza Surosza.

 Przypominamy, że nasz Klub w mediatece Góra Mediów skupia miłośników książki dźwiękowej
i słuchowisk radiowych. Oprócz walorów fabularnych omawianej książki, staramy się zwrócić swoją uwagę na kilka innych aspektów związanych z przygotowaniem audiobooka.
Dla czytelników/słuchaczy bardzo ważny jest dobór lektora, który głosem "pasuje" do treści książki
i gatunku literackiego. Nadal w rankingu najlepszych "czytaczy" pierwsze miejsce zajmuje Krzysztof Gosztyła, a wśród pań, aktorki Danuta Stenka i Kinga Preis.

Słuchowiska, to już zupełnie inna bajka! Klubowicze z dużym zaangażowaniem w czasie dyskusji potrafią wyłuskać najdrobniejsze niuanse związane z grą aktorów, oprawą muzyczno-dźwiękową
i reżyserską pracą nad całym projektem. Okazuje się, że jednak trzeba poświęcić więcej uwagi i skupienia na wysłuchanie audiobooka, czy słuchowiska, a jest to nie lada wyczyn, gdy robimy kilka rzeczy na raz (sprzątamy, spacerujemy, gotujemy, prowadzimy samochód) w tym samym czasie.

Niezmiennie zapraszamy Was do udziału w spotkaniach DK e-Książki.

#dobrzesiesłucha #audioksiążka

Magdalena Faron  

 zdjecie-1-wrzesien

 zdjecie-2-wrzesien

 

 

Drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu E-Książki

W czwartek (21 kwietnia) razem z klubowiczami: Ewą, Krystyną i Adrianem rozmawialiśmy o klasycznej powieści kryminalnej audiobooku "Zagadka Błękitnego Ekspresu" Agaty Christie. Ależ wybuchł gorący spór! Dzieliliśmy się wrażeniami na temat interpretacji Danuty Stenki i odgrywaniu przez nią różnych typów osobowości poszczególnych postaci. Porównywaliśmy czytanie tej samej powieści przez innego lektora Mirosława Uttę.

A sam kryminał Christie broni się doskonale. Świetnie poprowadzona intryga kryminalna i zaskakujące rozwiązanie. I Herkules Poirot! Może irytować swoim zachowaniem i wyszukanymi manierami, ale komisarz jak zawsze swoją doskonałą dedukcją konsekwentnie doprowadza sprawę do "szczęśliwego" końca.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu e-Książki już 24 maja o godzinie 18:00. Będziemy rozmawiać o audiobooku "Kod Himmlera" Przemysław Piotrowski - profil autorski. I być może klubowicze będą mieli okazję zapytać samego autora, co sadzi o nagraniu swojej książki przez lektora Marcina Popczyńskiego.

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania DKK w Góra Mediów. Z nami się dobrze słucha i rozmawia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Instytut Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#dobrzesiesłucha #audioksiążka

Magdalena Faron

christie-img20220421170923

christie-img20220307175729-1

 

Spotkanie z autorem kryminałów Przemysławem Piotrowskim, z udziałem Klubowiczów DKK

24 maja, o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie z Przemysławem Piotrowskim, autorem poczytnych kryminałów oraz książek sensacyjnych (Kod Himmlera) i political fiction (seria Radykalni). Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Cztery noce i jeden dzień z kryminałem” realizowanego przez Górę Mediów. Oczywiście głównym tematem rozmowy była literatura z gatunku kryminał, zbrodnie, przestępcy i seryjni mordercy. Wszyscy zastanawialiśmy się, dlaczego tak chętnie czytelnicy sięgają po powieści, które mają raczej „krwawe oblicze”. Czyżby kryminał uczył nas ostrożności i wnikliwej obserwacji ludzi? Gdzieś w tle było nasze winne miasto Zielona Góra, które jest miejscem akcji książek z komisarzem Igorem Brudnym.

Nasi Klubowicze również brali aktywny udział w spotkaniu. Padły pytania, kiedy będą wznowienia poprzednich książek i czy będzie kontynuacja m.in. Kodu Himmlera? Przemysław Piotrowski pochwalił się, że lubi słuchać audiobooki i zarekomendował kilka tytułów.

Autor dzielił się z czytelnikami również wrażeniami z podróży do Kolumbii. Opowiadał też o swojej najnowszej książce "Bagno", której premiera będzie 29 czerwca!

Spotkanie rewelacyjnie wzbogacił Robert Kuraś, aktorską interpretacją czytanych fragmentów z książek "Piętno", "Sfora", "Zaraza".

Magdalena Faron

 

 

piotrowski-283344514_5222338711165695_6269637054778874465_n

piotrowski-281781755_5222340994498800_5495703721262510718_n

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu E-Książki w Mediatece Góra Mediów

W Mediatece Góra Mediów założyliśmy Dyskusyjny Klub E-Książki. Pierwsze organizacyjne spotkanie wszystkich chętnych odbyło się 7 marca, o godzinie 17:00.

Nasze grono klubowiczów jest jeszcze małe, ale jakże pomysłowe! Wyznaczyliśmy sobie główne cele naszej aktywności i tematy spotkań. Nie zabraknie gości: lektorów czytających audiobooki, aktorów i autorów słuchowisk radiowych. Świetnie się nam rozmawiało przy kawie i ciastkach, a nawet "urodził się" mały spór, czy audiobook czytamy, czy też słuchamy? Najważniejsze, że wybraliśmy audiobook, który będziemy omawiać na następnym spotkaniu, "Zagadka Błękitnego Ekspresu" Agata Christie (czyta Danuta Stenka).

Czytelnikom przedstawiamy nasz plan i tematy spotkań klubowych:

1. Dlaczego tworzymy Klub E-Książki?

2. Będziemy rozmawiać o:

- zaletach audiobooków,

- dobrych stronach e-booków.

3. Jakie czytniki wybieramy?

4. Jak używać PocketBook? Co zrobić z kodem Legimi?

5. W jaki sposób słuchamy audiobooki? (smartfon czy odtwarzacz CD)

6. Jaka jest różnica między książką dźwiękową a słuchowiskiem? (spotkanie z gościem)

7. Dobry lektor, czyli jaki?

8. A może jednak wolimy świetnego aktora, który interpretuje postaci?

9. Praca lektora i aktora dubbingowego? (spotkanie z gościem)

10. Rozmowa o adaptacjach filmowych. Co wolimy, film czy jednak książka?

11. Nagranie własnego audiobooka.

12. Konkurs na recenzję!

Zapraszamy chętnych na następne klubowe spotkanie 21 kwietnia w Góra Mediów. Wspieramy nowoczesne czytelnictwo w Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze w Zielonej Górze.

#dobrzesiesłucha #audioksiążka

Magdalena Faron

dyskusyjny-klub-e-ksiazki-2-plakat