W kwietniu po raz pierwszy w Gminnej Bibliotece w Zaborze odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Na pierwszy ogień wzięliśmy twórczość Weroniki Marczak, a więc „Rodzinę Monet”. O tę książkę w ciągu ostatniego roku w bibliotece było najwięcej zapytań, a każdy z uczestników DKK ma i przeczytał, choć pierwszy tom pt. „Skarb”. A była także osoba, która kupiła i przeczytała wszystkie części!
Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co w życiu głównej bohaterki książki, Hailie Monet, fascynuje młodych ludzi. Zastanawialiśmy się, co sprawiło, że właśnie ta młodzieżówka obyczajowa podbija listy bestsellerów, a fani czekają w kilkunastogodzinnych kolejkach po autograf lub zdjęcie z autorką. Okazuje się, że wielkim plusem książek Weroniki Marczak jest to, że pozwalają oderwać się od rzeczywistości i dobrze się przy tym bawić.
W recenzjach pojawia się często zarzut, że "Rodzina Monet" gloryfikuje przemoc i pokazuje toksyczne relacje bez właściwego komentarza. Zapytałam naszych gości, czy mają podobne odczucia. Zaskakujące było, że usłyszałam odpowiedź przeczącą – młodzież twierdziła, że nawet jeśli w literaturze pojawiają się sceny przemocy czy padają wulgaryzmy, to nie jest to nic, czego by już nie znali, nie doświadczyli. Tłumaczą, że w internecie, filmach i na co dzień stykają się z podobnymi zachowaniami, więc ich to w ogóle nie szokuje.
Nasza rozmowa o Rodzinie Monet zakończyła się dyskusją na temat Wattpada (bezpłatnej platformy do dzielenia się swoją twórczością). To właśnie tam Autorka zaczęła publikować tworzoną historię, która od roku 2019 do lutego 2023 została wyświetlona aż 4,8 milinów razy!