W dniu 26 sierpnia 2024 r., odbyło się spotkanie w ramach DKK, podczas którego była omawiana książka B. Kosmowskiej „Kolorowy szalik”.
Książka „Kolorowy szalik” składa się z dwóch opowiadań, które poruszają temat odmienności i wykluczenia z grupy rówieśniczej. W obu opowiadaniach do klasy dochodzi nowy uczeń. Autorka pokazuje, jak ciężko być nowym, dołączyć do zgranej grupy, zaaklimatyzować się w obcym środowisku.
Bohaterami obu opowieści są dzieci w wieku przednastoletnim, uczęszczające do ostatnich klas szkoły podstawowej. W ich życiu coraz większą rolę odgrywają rówieśnicy, zawierane są sojusze, tworzą się podwaliny przyjaźni (nieraz na całe życie), coraz bardziej liczy się zdanie szkolnych kolegów, a odpowiedź na pytanie o własną tożsamość na tle grupy staje się nadzwyczaj istotną sprawą.
Każdy z nas potrzebuje akceptacji, przyjaźni i poczucia przynależności. Barbara Kosmowska w książce „Kolorowy szalik” pokazuje jak ciężko być nowym w grupie i jak dużo odwagi potrzeba, by wyjść poza schematy i otworzyć się na drugiego człowieka.
Opowiadania Barbary Kosmowskiej zachęcają do zadawania sobie pytań. Czy nie jesteśmy w naszym życiu zbyt nieuważni? Co nas z tego powodu omija? Dlaczego do wszystkiego przykładamy ten sam szablon i działamy według raz ustalonych schematów? I jak wiele przez to tracimy? Co możemy zrobić, by nie zaprzepaścić przyjaźni, w porę dostrzec uczucie? Niełatwe to pytania, ale lektura „Kolorowego szalika” skłania do zadania sobie trudu i uważnego poszukania odpowiedzi.
Książka celowo była omawiana tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Uczestnicy spotkania wzięli udział w dyskusji nt. odmienności, czy można różnić się pozytywnie. Na koniec rozmowy grupa wysnuła wnioski kto powinien stać na straży równego traktowania ludzi, gdzie i do kogo można zgłosić się o pomoc, dlaczego ważne jest reagowanie na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, które różnią się od większości.