Czwartek Lubuski- Promocja książki dr Marty Bąkiewicz
Data:Kategoria: Norwid
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli
7 listopada, godz. 18.00,
Pro Libris Café, im. Andrzeja K. Waśkiewicza, (parter Biblioteki)
Czwartek Lubuski
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Lubuskie Towarzystwo Naukowe serdecznie zapraszają 7 listopada, godz. 18.00, Pro Libris Café im. Andrzeja Waśkiewicza, na Czwartek Lubuski - spotkanie autorskie z Martą Bąkiewicz, germanistką, badaczką literatury polskiej i niemieckiej, połączone z promocją monografii Literackie dorzecze Odry. Wokół narracji polskich i niemieckich twórców po 1945.
Spotkanie z autorką poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.
Marta Bąkiewicz
Urodziła się w 1980 w Zielonej Górze. Dr, germanistka, literaturoznawczyni, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka literatury polskiej i niemieckiej, związków literatury z teatrem i filmem oraz polsko-niemieckich relacji w dziedzinie kultury i literatury. Popularyzatorka kultury i literatury o/na pograniczu. Autorka monografii (Literatura, społeczeństwo i polityka w twórczości publicystycznej Maxa von der Grüna), redaktorka tomów zbiorowych (m.in. Lubuski palimpsest. W kręgu historii, kultury i literatury polsko-niemieckiego pogranicza), a także studiów o twórczości m.in. Bertolda Brechta, Gerharta Hauptmanna, Arnolda Zweiga, Eberharda Hilschera, Jochena Kleppera i o współczesnej literaturze niemieckiej i polskiej. W przygotowaniu monografia w ramach projektu naukowo-badawczego poświęconemu motywowi rzeki Odry w literaturze, a także znaczeniu Odry w biografiach reprezentantów polskiego i niemieckiego świata kultury.
Literackie dorzecze Odry. Wokół narracji polskich i niemieckich twórców po 1945 poświęcona jest odrzańskim narracjom w literaturze polskiej i niemieckiej po 1945 roku. Autorka podjęła doniosłe zagadnienie dotychczas jeszcze nierozpoznane w badaniach literackich na tak szeroką skalę. W pierwszej części przedstawia koncepcję badawczą „literackiego dorzecza”. Posługuje się pojęciem zapożyczonym z geografii i hydrologii, przenosząc je w metaforycznym znaczeniu do badań literackich. Ramę teoretyczno-metodologiczną rozprawy współtworzą teorie przestrzeni i perspektywa komparatystyczna. W drugiej części monografii, w rozdziałach/dopływach zatytułowanych Korzenie, Wrastanie, Nowe pogranicze, „Przewoźnicy odrzańscy”, Wyobrażenia ludowe, autorka z jednej strony przedstawia różne ujęcia Odry jako tematu przestrzennego, z drugiej – formy i sposoby doświadczania rzeki. Zagadnienie badawcze omawia z perspektywy polskich i niemieckich narracji, podkreślając literacki potencjał rzeki oraz zachowując w polu widzenia jej historyczne, kulturowe i społeczne znaczenie dla sąsiadujących krajów. Zaprezentowany punkt widzenia otwiera przed czytelnikiem rozmaite zależności między literaturą a geografią oraz możliwość spojrzenia na rzekę jako przestrzeń wielu różnych, indywidualnych/jednostkowych i zbiorowych doświadczeń. Uzupełnieniem monografii jest aneks z wywiadami przeprowadzonymi przez autorkę książki z twórcami i badaczami.
(od wydawcy)