Czwartek Lubuski- Spotkanie autorskie z dr IZABELĄ KORNILUK

Data:
Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

20 marca, godz. 18.00, 
Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9


Czwartek Lubuski

dr Izabela Korniluk

Hegemonia Zastalu. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego „ZASTAL” w Zielonej Górze 1945-1991

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida serdecznie zaprasza na Czwartek Lubuski 20 marca, godz. 18.00 do Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza na spotkanie autorskie z dr Izabelą Korniluk, laureatką Lubuskiego Wawrzynu 2024 za najlepsza książkę popularnonaukową „Hegemonia Zastalu. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego „ZASTAL” w Zielonej Górze 1945-1991”, przyznaną przez Rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

Prowadzenie: Alicja Błażyńska

 

Izabela Korniluk – dr nauk historycznych, kierownik Działu Historycznego Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

„Hegemonia Zastalu. Dzieje Zaodrzańskich Zakładów Przemysłu Metalowego „ZASTAL” w Zielonej Górze 1945-1991”

 

(…) Polskie dzieje przedsiębiorstwa rozpoczęły się jesienią 1945 r., wraz z decyzją Ministerstwa Przemysłu o utworzeniu w pozostałościach po firmie Georga Beuchelta Zaodrzańskich Zakładów Budowy Mostów i Wagonów (Wagmo). Od tego momentu, przez kolejne dziesięciolecia, Zastal wpisywał się w ekonomiczną i społeczną historię powojennej Zielonej Góry, będąc jedną z ważniejszych firm swojej branży w skali całego kraju. Dla wielu mieszkańców miasta zakład był zresztą nie tylko miejscem pracy, ale swego rodzaju drugim domem, zapewniającym mieszkania, opiekę zdrowotna, możliwości uprawiania sportu i rekreacji, a także wypoczynek we własnych ośrodkach wczasowych. (…).  

 

(…) Publikacja autorstwa dr Izabeli Korniluk jest pokłosiem zorganizowanej przez Autorkę wystawy o powojennych losach zielonogórskiego Zastalu i jego oddziaływania na miasto oraz region. Ekspozycja, z uwagi na temat, okazała się wydarzeniem nie tylko głośnym, ale i udanym poznawczo. Jednak zebrany wówczas bogaty materiał dokumentacyjny, z oczywistych powodów, nie mógł zostać zaprezentowany w całości. Stad też pomysł Pani doktor (chwałą jej za to!) na przygotowanie książki, gdzie walorem jest nie tylko przestawiona barwnie faktografia ilustrowana licznymi zdjęciami, ale również wywiady-wspomnienia dawnych pracowników przedsiębiorstwa, którzy poświecili mu dziesiątki lat zawodowego życia. Wypada mieć przy tej okazji nadzieję, że opracowanie dr Izabeli Korniluk zainspiruje innych historyków do jeszcze szerszych badań nad historią Zastalu.

dr hab. Robert Skobelski, prof. UZ

(fragment przedmowy)