„Mia100 lubuskie. Tom 1: Zielona Góra”
Data:Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli
19 marca, godz. 18.00,
Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9
Mia100 lubuskie. Tom 1: Zielona Góra
Nagroda Czytelników
Lubuskie Wawrzyny 2024
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida serdecznie zaprasza 19 marca (środa), godz. 18.00 do Pro Libris Café na spotkanie autorskie z twórcami książki „Mia100 lubuskie. Tom 1: Zielona Góra”. Publikacja otrzymała Nagrodę Czytelników podczas Lubuskich Wawrzynów 2024.
Prowadzenie: Michał Łukasiewicz
Podczas spotkania zapoznamy się z niezwykłą publikacją, która zdobyła Nagrodę Publiczności w plebiscycie Lubuskie Wawrzyny 2024. W składzie autorskim znajdują się: redaktor dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. UZ, dr inż. arch. Inna Abramiuk oraz studenci Architektury IAiU UZ; Wiktoria Maria Papaj, Kasia Ciesielska, Maria-Alexandra Keresztyen, Tomasz Radzik, Yelyzaveta Kasishcheva.
Książka przygotowana pod redakcją naukową Michała Pszczółkowskiego jest o tyle szczególna, że dotyka nie tylko uznanych obiektów historycznych, ale wkracza również w obszar doświadczeń współczesnych. To godne pochwały otwarcie i jednocześnie nowe spojrzenie na architekturę Zielonej Góry. Ewolucja myśli w zakresie historii architektury, szczególnie w kontekście niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego na przełomie XIX i XX wieku, wymusza dzisiaj nowe spojrzenie na omawiany problem, każe ponownie zdefiniować zakres i przedmiot tego obszaru badań oraz relacje architektury do otaczającego świata i człowieka.
Prof. dr hab. inż. Arch. Piotr Marciniak
Mam nadzieję, że ta publikacja przyczyni się do popularyzacji wiedzy o dziedzictwie architektonicznym województwa lubuskiego oraz zachęci do dalszego zgłębiania jego historii i obcowania z jego kulturą. Zachęcam Państwa do lektury i odkrywania na nowo miejsc, które stanowią codzienny element krajobrazu naszych miast. Niech ta książka stanie się powodem do refleksji nad rolą dziedzictwa kulturowego w kształtowaniu współczesnej tożsamości województwa lubuskiego. Publikacja jest szczególnie ważna również dlatego, że jest wynikiem współpracy wykładowców i studentów kierunku architektura, prowadzonego w ramach Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Którym serdecznie dziękuję za podjęty trud i gratuluję doskonałego efektu.
prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego