Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU W RAMACH LATA MUZ WSZELAKICH

Data:
Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

10 lipca, godz. 18.00, 
Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9


Z książka na leżaku

Spotkanie autorskie z Joanną Jax połączone z promocją książki „Spisek”.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 10 lipca, godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Joanną Jax, połączone z promocją książki „Spisek”, drugiego tomu powieści z cyklu Duma i Gniew.

Prowadzenie: dr Joanna Kapica-Curzytek

 Wydarzenie w cyklu spotkań Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu (2015) i Piętno von Becków (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli sześciotomowy cykl powieściowy – Zemsta i przebaczenie (2018), a także książkę Syn zakonnicy (2018). W roku 2018 i 2019 ukazał się cykl „Zanim nadejdzie jutro”, „Milczenie aniołów” oraz „Białe róże z Petersburga”. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, zajmuje się również copywritingiem, pisze felietony i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka

 

„Spisek” – cykl Duma i gniew (tom 2)

Miłosz Rastawicki z powodu oskarżeń o popełnienie zbrodni zmuszony jest do ucieczki zagranicę. Nie wiedzie jednak życia banity, ale wykonuje ważne zadania dla Rzeczpospolitej. Aleksandra Łubieńska zaś znajduje się w sytuacji bez wyjścia i wychodzi za mąż za dużo starszego mężczyznę. Wciąż jednak nie może zapomnieć o ukochanym i marzy, by pewnego dnia się z nim związać.

Tymczasem rozpoczął się Sejm podczas którego zapadają kluczowe dla kraju decyzje a w 1791 zostaje uchwalona Konstytucja. Nie wszystkim rodom magnackim się to podoba i postanawiają zawiązać konfederację przeciwko nowym porządkom w kraju. Jednak nie tylko wewnątrz Rzeczpospolitej czai się wróg, ale przede wszystkim poza jej granicami. W tym kluczowym momencie Miłosz Rastawicki postanawia opuścić ogarniętą rewolucją Francją i wrócić do ojczyzny. Nie spodziewa się jednak, że niebawem będzie musiał wyruszyć z powrotem do Paryża...

OPINIE O KSIĄŻCE

„Spisek” to kontynuacja burzliwej i emocjonującej historii rozpoczętej w tomie „Uciekinierzy”. Joanna Jax po raz kolejny udowadnia, że doskonale łączy wartką akcję, silne emocje i tło historyczne w jedną, niezwykle wciągającą opowieść. Akcja powieści rozgrywa się w okresie Sejmu Wielkiego, na tle walk politycznych, narodzin Konstytucji 3 maja i nieuchronnego upadku Rzeczypospolitej. Polska stoi na krawędzi wielkich reform i jeszcze większych zdrad – a pośród nich rozgrywają się losy bohaterów, którzy muszą wybierać między lojalnością, uczuciem a przetrwaniem.

Miłosz Rastawicki, niesłusznie oskarżony o zbrodnię, zmuszony jest opuścić kraj. Z kolei Aleksandra Łubieńska, uwięziona w małżeństwie z dużo starszym mężczyzną, nie potrafi zapomnieć o Miłoszu. Ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę. Joanna Jax z dużą dbałością przedstawia realia schyłku I Rzeczypospolitej. Wątki polityczne, obyczajowe i militarne tworzą fascynującą panoramę epoki. Aleksandra to postać złożona, doświadczona przez los, ale wewnętrznie niezłomna. Autorka nie sprowadza jej jedynie do roli „damy w opałach”. Dla fanów historii Polski, powieści z tłem historycznym, romansów z epickim rozmachem i silnymi bohaterkami. Świetna lektura dla tych, którzy cenią książki Elżbiety Cherezińskiej.

„Spisek” to powieść, która wciąga od pierwszych stron. Jest pełna pasji, intryg i dramatów. Joanna Jax po raz kolejny udowadnia, że należy do ścisłej czołówki polskich autorek literatury historyczno-obyczajowej. Polecam szczególnie tym, którzy cenią połączenie historii z emocjonującą fikcją literacką.

Natalia Dziakowicz (lubimyczytać.pl)

 

banerek-fb-j_-jax