Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU W RAMACH LATA MUZ WSZELAKICH Spotkanie autorskie z Krzysztofem Wielickim

Data:
Kategoria: Akcje
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

17 lipca, godz. 18.00
Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9


Z książką na leżaku

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim, taternikiem, alpinistą i himalaistą połączone z rozmową o książce ”Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 17 lipca, godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza na spotkanie z Krzysztofem Wielickim, niezwykłym człowiekiem, zdobywcą, który swoje historie przenosi na kartki, stając się autorem i współautorem książek, połączone z promocją jego reporterskiej biografii „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”.

Prowadzenie: Daniel Grupa z Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze

Wydarzenie w cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Krzysztof Wielicki – wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, urodził się 5 stycznia 1950 roku w Szklarce Przygrodzickiej, małej miejscowości w Wielkopolsce. Jako 5 człowiek na Ziemi zdobył czternaście ośmiotysięczników czyli koronę Himalajów i Karakorum. Trzy ze szczytów gór najwyższych zdobył jako pierwszy człowiek podczas zimowych wejść.

Przygodę z górskimi wędrówkami rozpoczął w harcerstwie. Tam narodziła się pasja i miłość do gór, która niezmiennie towarzyszy mu do dziś. Czas studiów to czas pierwszych wspinaczek w Sokolikach i zdobywania umiejętności pod okiem m.in. Wandy Rutkiewicz.

Pierwsze zagraniczne sukcesy odniósł w 1973 r. podczas obozu w Dolomitach dokonując wraz z Bogdanem Nowaczykiem pierwszego, jednodniowego przejścia drogi Via Italiano – Francese na Puenta Civetta. To otworzyło ścieżki na kolejne wyprawy w góry Kaukazu, Hindukuszui Parmiru.

17 lutego 1980 roku Krzysztof Wielicki z Leszkiem Cichym jako członkowie narodowej wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady, dokonują pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik, na Mount Everest. Jest to początek polskich dokonań zimowych w Himalajach.

Zimowe wejścia na Kanczendzongę i Lhotse czynią Krzysztofa Wielickiego ich pierwszym zimowym zdobywcą. Jest Himalaistą, który zapisał się w historii samotnych wejść na Broad Peak, Daulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, a solową wspinaczkę na Nanga Parbat, z podszczytowych łąk śledzili pakistańscy pasterze, jedyni świadkowie tego wyczynu.

Na początku lat 2000 rozpoczął się nowy etap w życiu wspinaczkowym Krzysztofa Wielickiego, związany z organizacją i objęciem kierownictwem wypraw wysokogórskich. Ekspedycje na K2, Nanga Parbat i Broad Peak obfitowały w emocje, sukcesy, decyzje o wycofaniu i akcje ratunkowe. W 2018 roku podczas próby pierwszego zimowego wejścia na K2, koordynował akcją ratunkową, w czasie której członkowie wyprawy, Denis Urubko i Adam Bielecki, uratowali Francuzkę Elizabeth Revol  schodzącą z Nanga Parba, po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zginął Tomasz Mackiewicz.

Krzysztof Wielicki za wybitne osiągnięcia został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami. Otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu, Złoty Czekan, Super Kolosa za całokształt osiągnięć wspinaczkowych, a w 2001 roku został członkiem The Explorers Club.

krzysztof-wielicki-plakat