23 marca 2022 roku w Bibliotece w Starym Strączu miałyśmy okazję poznać  zbiór opowiadań Romy Ligockiej pt. „Radość życia”.. Tego dnia do naszego klubu dołączyła nowa koleżanka Bożena.

„Radość życia” to literatura autobiograficzna,  w której autorka dokonuje pewnego rodzaju podsumowania własnego życia. Jakby rozlicza się z  tego, co już było, do czego nie ma powrotu, aby coś zmienić lub wymazać. Przeciwstawia sobie radość życia i ból istnienia.  Burzliwa dyskusja o problemach poruszanych przez autorkę trwała dość długo. Doszukiwałyśmy się momentów radości, których naszym zdaniem było jednak mniej, niż wyrażanego bólu czy smutku. Autorka przekazuje wiele uniwersalnych wartości, którymi kierowała się w życiu, jak walka dobra ze złem, tolerancja szeroko pojęta oraz wiele problemów, z którymi się spotykała jak:  nieudane związki,  przemijanie, emigracja, zmagania z chorobą. Wiele mówi nam o samotności, którą lubi spędzać na Maderze.

Większość klubowiczek pozytywnie oceniło książkę, ale były też krytyczne uwagi, a dotyczyły one sposobu przekazania treści przez autorkę, albowiem czytanie wymagało ogromnej uwagi i skupienia.

              Warto przeczytać.

                                                                                                        DKK Stare Strącze                                                                 

                                                                                                         Krystyna  Kalisz

 

img_20220223_112027_1 

 

 

 

Polish Polski