Czwartek Lubuski z Przemysławem Karwowskim

Data:
Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

21 września, godz. 18.00, 
Pro Libris Café, al. Wojska Polskiego 9


Czwartek Lubuski z Przemysławem Karwowskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 21 września o godz. 18.00 do Pro Libris Café (parter Biblioteki), al. Wojska Polskiego 9, na spotkanie autorskie z Przemysławem Karwowskim, laureatem Małego Srebrnego Pióra za najlepszą książkę popularnonaukową "Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej" podczas Lubuskich Wawrzynów 2022.

Spotkanie poprowadzi Szymon Płóciennik.

Przemysław Karwowski – rodowity zielonogórzanin, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Autor wielu artykułów dotyczących lubuskiego winiarstwa, które ukazały się m.in. w następujących czasopismach: „Winiarz Zielonogórski”, „Świat Win”, „Magazyn Wino”, „Czas Wina” i w Internecie, broszury „Winiarstwo Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej” (2010).

 

"Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej" to kompendium zawierające istotne informacje dotyczące uprawy winorośli oraz produkcji wina w regionie. Opracowanie prezentuje tło historyczne, kluczowe postaci i wydarzenia związane z lubuskim winiarstwem, a także oferuje nowe, nieznane dotąd dane. Ilustracje akwareli Jerzego Fedry oraz skany unikalnych etykiet, kart win i pocztówek dodatkowo wzbogacają treść. Ostatni rozdział to "Kalendarium odradzania się winiarstwa na Ziemi Lubuskiej" przedstawiające dwudziestoletnią historię rozwoju tej dziedziny. "Vademecum…" uzupełnia mapa regionu, na której oznaczono miejsca uprawy winnej latorośli dawniej i obecnie.

„Ironią losu jest, że mimo zmian właścicieli wytwórnie G. Ch. Kesslera i C. Ganci funkcjonują do dzisiaj i szczycą się unikatowymi siedzibami. Piwnice w Esslingen są podziwiane w zabytkowym Speyrer Pleghofie, a w Canelli – piwnice Braci Gancia, nazywane też podziemną katedrą, zostały wpisane w 2014 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, po ogłoszeniu upadłości Lubuskiej Wytwórni Win w 1999 roku, nowy właściciel nie podjął dotychczasowej działalności. Duża część majątku została sprzedana, budynki biurowe wynajęto, a zabytkowe beczki rozproszono. Wielkie unikatowe piwnice pod winiarnią Grempler & Co stoją obecnie puste, zaniedbane i zapomniane.”
(Fragment książki "Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej")

plakat-p_-karwowski