Czwartek Lubuski z Marią Jolantą Fraszewską

Data:
Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

22 lutego, godz. 18:00, 
Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza (parter biblioteki),
al. Wojska Polskiego 9


Czwartek Lubuski z Marią Jolantą Fraszewską

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 22 lutego, godz. 18.00, Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza na promocję tomiku "Prze konanie" Marii Jolanty Fraszewskiej, poetki, edukatorki, nauczycielki, publicystki, działaczki społecznej.

Spotkanie poprowadzi: dr Katarzyna Grabias-Banaszewska

Wiersze czyta: Beata Beling

 

Maria Jolanta Fraszewska – absolwentka socjologii, psychologii oraz pedagogiki i coachingu. Mieszka i tworzy w Zielonej Górze. Należy do Związku Literatów Polskich. Uprawia poezje, eseistykę i prozę. Debiutowała w 1990 roku. Wydała cztery tomiki poetyckie: "Wio w snach" (1995) – nominacja do Lubuskiego Wawrzynu Poetyckiego, "Z wiatrem" (2009), "Płonące języczki" (2021) – nominacja do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, "Posypana wiatrem" (2022). Publikowała m.in. w „Tygodniku Literackim”, „bruLionie”, „Przedprożach”, w „Radiowej Książce Poetyckiej”, „Na Winnicy”, Lubuskim Piśmie Literacko-Kulturalnym „Pro Libris”, „jednodniówce” wydanej przez TF.Totart po 30 latach, Miesięczniku Literackim „AKANT”, Magazynie Kulturalnym „Projektor”, Gazecie Literackiej „Migotania” w „Emultipoetry – wiersze na murach” oraz w kilku antologiach zielonogórskich i ogólnopolskich. Współpracuje w wolontariacie z Lubuskim Stowarzyszeniem na Rzecz Kobiet BABA. Za działalność artystyczną otrzymała w 2023 roku nagrodę Kobieta Roku Województwa Lubuskiego.

 

Słowa są odważniejsze ode mnie.

Rodzą mnie, ukierunkowują, namawiają, podpowiadają, czasami żądają, na pewno kształtują.

Słowa same w sobie posiadają tajemnicę, przesłanie, wciągają w głąb jak w studnię bez dna. Stanowią refleksję nad otwierającym się nowym światem.

Przekonują do siebie, do wewnętrznych przestrzeni zalesionych wyobraźnią.

Czasami nie chcemy ich i wyrywamy obezwładniając całe zdania, myśląc, że są chwastami… a przecież posiadają wartość zioła. Słowom nadajemy nazwy.

Nadając interpretację, zmieniamy, nie dopuszczamy wręcz do wejścia w świat, który leży przed nami wciąż nieodkryty.

Przekonania nas ograniczają. Słowa są tajemnicą, ponieważ zostały stworzone przez człowieka.

(Maria Jolanta Fraszewska)

 

plakat-fraszewska