Czwartek Lubuski z dr Martyną Siudak

Data:
Kategoria: Norwid
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

16 maja, godz. 18.00, 
Pro Libris Café, im. Andrzeja K.
Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9 


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida wraz z Lubuskim towarzystwem Naukowym zaprasza 16 maja o godz. 18.00 do Pro Libris Café im. Andrzeja Waśkiewicza na spotkanie autorskie z socjologiem, prof. dr hab. Andrzejem Saksonem, bohaterem książki "Andrzej Sakson. Mazur z wyboru" i dr Martyną Siudak, autorką książki. Spotkanie połączone jest z promocją książki "Andrzej Sakson. Mazur z wyboru".

Rozmowę z bohaterem książki i jej autorką poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.

 

Andrzej Sakson, prof. zw. dr hab., socjolog (specjalizacja: socjologia narodu). Bibliografia jego prac liczy ponad 600 pozycji. Zainteresowania badawcze profesora to mniejszości narodowe i etniczne w Polsce i Europie, migracje i uchodźcy, stosunki polsko-niemieckie, Obwód Kaliningradzki, przemiany społeczne na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski. Jest członkiem wielu rad naukowych i redakcyjnych w Polsce i za granicą. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Martyna Siudak, dr nauk społecznych (nauki o komunikacji społecznej i mediach), pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest także dziennikarką Gazety Wyborczej (oddział Olsztyn) oraz laureatką wielu konkursów dziennikarskich.

 

"Andrzej Sakson. Mazur z wyboru"

Tę opowieść o dochodzeniu Andrzeja Saksona do mazurskości napisałam, opierając się na głosach moich bohaterów: przede wszystkim samego Profesora, ale i osób, z którymi jego ścieżka życiowa – prywatna czy zawodowa – się zetknęła. Oczywiście mam świadomość, że takich osób można byłoby znaleźć więcej, ale postanowiłam zawęzić wybór głównie do postaci związanych w jakimś kontekście z Warmią i Mazurami. Miałam też nadzieję, że odnosząc się do naukowych analiz Profesora, wspominając o różnych projektach i zainteresowaniach badawczych, czytelnikowi, który nie zna do końca warmińsko-mazurskich wątków, nakreślę skomplikowane losy tej ziemi, o których jako dziennikarka miałam też okazję pisać na łamach lokalnych i ogólnopolskich mediów.

To nie jest klasyczny wywiad-rzeka. Uznałam, że prócz rozmów chcę w materiale wykorzystać inne źródła: wspomnienia, artykuły publicystyczne, opracowania naukowe, ale i np. dzienniki czy teksty Profesora. Wydaje mi się, że taki zabieg wpływa na wiarygodność opisywanych wydarzeń, ale i atrakcyjność przekazu. W moim odczuciu powstało coś na kształt reportażu bibliograficznego.

Martyna Siudak (fragment Wstępu z książki "Andrzej Sakson. Mazur z Wyboru")

sakson-plakat--ltn