Rebekah Crane "Jak pokochać freaka"

Powieść "Jak pokochać freaka" Crane Rebekah był debiutem autorki. W polskich księgarniach pojawiła w 2017 r.

Akcja książki dzieje się na terenie stanu Michigan w USA, na obozie Camp Padua dla trudnej młodzieży. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Zander, która jest na skraju wyczerpania nerwowego. Rodzice robią wszystko aby ją ratować, wysyłają ją na obóz wakacyjny. Zagłębiając się w lekturę z czasem poznajemy prawdziwe ku temu powody. Na obozie pojawia się cierpiąca na anoreksję Cassie. Dziewczyny z dnia na dzień coraz lepiej się poznają. Zander z czasem przekonuje się, że w dziewczynie jest dużo dobra. Na swojej drodze napotyka chłopaka, który podejrzewa, że w przyszłości może chorować na schizofrenię. Ostatnią postacią jest patologiczny kłamca Alex Trebaka. Pomiędzy Zander i pozostałymi postaciami nawiązuje się nić porozumienia i wzajemnej sympatii.

Bohaterowie niechętni obozowym praktykom nocami wymykają się z pokoi, aby spędzić wspólnie ze sobą czas. Grover zachęca Zander, aby starała się zrozumieć Cassie. Jest ogniwem łączącym obie dziewczyny. Dzięki działaniom Grovera u całej czwórki przyjaciół nastąpiła poprawa zdrowia psychicznego.

W powieści autorka pokazała, że przyjaźnie zawarte na wakacyjnych wyjazdach nie muszą się na nich kończyć. Czy przyjaźń będzie trwała dłużej, zależy tylko od nas. Jeżeli będziemy ją pielęgnować i nie pozwolimy łączącym nas więzom osłabnąć to przetrwa do końca.

/Bożena Maksymowicz, Koordynator DKK w Żaganiu/


Drukuj