Daisy Ferrein „Księżniczki z Kriwokolennej”

 

„Urodziła się pod koniec XIX wieku, około 1895 roku. Należała do czwartego pokolenia rodziny zrusyfikowanych Niemców”. Dziadkowie Daisy założyli i rozwijali w Rosji aptekę, zakłady farmaceutyczne i laboratoria naukowe, co zapoczątkowało dzieje tej rodziny jako uczonych i przedsiębiorców.

Daisy Ferrein „z czasem, z wyboru, stanie się Polką, która uciekając przed bolszewicką rewolucją do Polski, wychowa nad Wisłą troje dzieci. Każde z nich brało później udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku.”

Pierwszą część wspomnień wypełniają głównie relacje z rodzinnego majątku Butowo, gdzie Daisy spędziła dzieciństwo. Butowo stanowił „dworek rodziców cały opleciony bluszczem, ogród różany przed willą dziadków, w którym pyszniło się przeszło dwieście różnych gatunków róż” i oranżerie z egzotyczną roślinnością. Beztroski czas wypełniało życie rodzinne, muzykowanie na fortepianie, popołudniowe Jour fixe’y, celebrowanie obiadów, na które wzywały gongi (u rodziców gong chiński, u dziadków japoński), herbatki, francuskie lektury, zabawy w perfumowanie papug „pulweryzatorem”. Regularnie odbywają się też wycieczki – bliższe: na targ, gdzie sprzedawano młode niedźwiedzie i królewskie orły oraz dalsze: na Zachód, podczas których zwiedzano wszelkie muzea i galerie.

Daisy ze względu na chorobę ojca spędza również kilka lat w Szwajcarii, żyjąc z rodzicami w Davos i w innych miejscowościach sanatoryjnych. Czas kuracjuszy umila zwiedzanie manufaktur czekolady, czego nieodłącznym elementem jest każdorazowa degustacja czekoladowej masy. Po powrocie z zagranicznych wojaży do domu następuje czas młodzieńczych zabaw, są liczne bale i romantyczne kuligi.

Daisy mówiła biegle po francusku, niemiecku, angielsku, rosyjsku, włosku, hobbystycznie uczęszczała także na lekcje japońskiego. Podczas pewnego pobytu nad morzem miała styczność z polskim towarzystwem i język polski dla niej „brzmiał jak muzyka, jak poezja”, bardzo przypadł jej do gustu. Poznaje w tym czasie Polaka – Józefa Wagnera, inżyniera. Czują się sobie przeznaczeni, a ich uczucie jest tak silne, że Daisy w tempie wprost błyskawicznym uczy się języka polskiego z samouczków, polskich powieści i wierszy Mickiewicza, które ją zachwycają. Zaręczyny są ogłoszone już po kilku dniach.

Daisy Ferrein wychodzi za mąż za Józefa Wagnera, z niemieckiego protestantyzmu przechodzi na katolicyzm, jedną z córek nazywa imieniem Anielka (ze względu na bohaterkę utworu Sienkiewicza). Drugą ojczyzną Daisy staje się Polska.

Zachęcam do lektury wspomnień Daisy Ferrein wzbogaconych o jej korespondencję i rodzinne fotografie.

Jagoda Lipka

 

Książka dostępna w naszym e-katalogu! 

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI 

 


Drukuj