Ewa Curie, Irène Joliot-Curie, Maria Skłodowska-Curie „Maria Curie i córki. Listy”

 

"Maria Curie i córki. Listy" to ponad 200 listów wybranych z korespondencji pomiędzy matką – Marią Skłodowską-Curie a jej córkami: Ireną i Ewą z czasu od 1905 do 1934 roku.

Treść listów wypełniają problemy życia codziennego, relacje z podróży, sprawy związane z laboratorium, opisy spotkań z naukowcami i działalność międzynarodowa.

Zbiór listów został opracowany przez wnuczkę Marii przy współpracy z dyrekcją Muzeum Curie i obejmuje on cztery okresy: lata 1905-1913, 1914-1918, 1919-1926 oraz 1927-1934.

Już w pierwszych listach córka Irena rozwiązuje tworzone przez Marię zadania matematyczne, które zapewne wymyślane są przez matkę z wielką czułością – jak zadanie o dziecku, z jego wiekiem, które za trzy lata będzie miało kwadrat wieku, który miało trzy lata temu. Kolejnymi „wychowawczymi” elementami korespondencji są regularne analizy charakteru pisma panny, która powinna ćwiczyć się w pisowni i kaligrafii. Irena pasjami czyta książki, w tym w językach obcych – pochłanianie kilku lektur w tym samym czasie relacjonuje matce z wielkim przejęciem. Oprócz „pracy nad sobą” jest również czas na beztroskie „kąpiele słoneczne i wodne”, rejsy żaglowcem „Dzika Róża”, połowy krewetek w zatoce podczas odpływów, konne przejażdżki czy rozmyślanie o brzoskwiniach dojrzewających w ogrodzie.

W czasie wojny korespondencja staje się źródłem informacji o przebiegu walk na froncie, panie zajmują się problemem zaopatrzenia szpitali w sprzęty rentgenowskie i … robieniem swetrów dla żołnierzy. Czasem udaje się zobaczyć konwój żaglowców czy też pograć na skrzypcach.

Po zakończeniu wojny nowym tematem w wymienianej korespondencji są opisy modnych ubrań i relacje z wystawnych kolacji (na menu składają się między innymi ostrygi, bażanty i pasztety z zająca). Najważniejszymi kwestiami są jednak sprawy dotyczące laboratorium i prowadzonych badań. W książce zamieszczono kilkanaście zdjęć i kilka reprodukcji listów. Maria Curie wielokrotnie wraz z listami posyłała pudełka owoców kandyzowanych.


Polecam! 

Jagoda Lipka

 

Książka dostępna w naszym e-katalogu! 

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI 

 


Drukuj