Gro Dahle, Svein Nyhus „Włosy mamy”

 

"Mama ma słońce we włosach.

- Posłuchaj, jak śmieją się włosy - mówi Emma.

- Moja córeczka - mówi Mama. I też się śmieje.

Ale czasami Mama

tylko leży na sofie.

Wtedy słońce znika."

 

"Włosy mamy" Gro Dahle & Svein Nyhus to książka o depresji mamy, widzianej z perspektywy dziecka. Mama Emmy jest cudowną mamą - kiedy jest wesoła i pełna energii. Ale zdarza się, że mama jest bardzo smutna i nie ma nawet siły wstać z łóżka, choćby po to, by zrobić córeczce coś do jedzenia. Emma jest zagubiona i tak bardzo się boi. Chce pomóc mamie, ale zupełnie nie wie, co może zrobić. Postanawia uczesać mamie włosy, ale są one tak splątane i skołtunione, że sama wpada w ich gąszcz. Zaplątana we włosach mamy spotyka człowieka, który tak jak Emma, także próbuje je ujarzmić.

Przejmujący tekst, doskonale uzupełniony świetnymi ilustracjami. Całość sprawia, że książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem.

Pozycja ważna i potrzebna. Szczególnie w dobie ogromnej presji społecznej, jakiej poddawanne są kobiety/mamy, od których wymaga się bycia perfekcyjną. Pokazuje, że mamy bywają czasem bardzo przytłoczone obowiązkami, zmęczone i same w swoich problemach. Porusza także zagadnienie niezwykle trudnej sytuacji dziecka mamy chorującej na depresję.Polecam!

Anna Urbańska

 

Książka dostępna w naszym e-katalogu! 

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI

Drukuj