Publikacja książki „Pro Libris”. Lubuskie Pismo Literacko-Kulturalne (2001-2021)

Organizatorzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida.

Zadanie dotyczy publikacji książki „Pro Libris”. Lubuskie Pismo Literacko-Kulturalne (2001-2021) autorstwa prof. zw. dr hab. Jolanty Chwastyk-Kowalczyk z Katedry Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członka Rady Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie oraz Wydawnictwa PRO LIBRIS Biblioteki Norwida w nakładzie 400 szt.

Celem publikacji jest ukazanie istotnej roli książki „Pro Libris”, która współuczestniczy w rozwoju kulturalnym miasta, regionu i pogranicza oraz która pomaga określić poczucie tożsamości mieszkańców Zielonej Góry tworzone przez środowisko literacko-artystyczno-naukowe. Tematem monografii uczyniono kwestie najszerzej rozumianego życia literackiego, różnorodnej literatury i kultury na łamach tego periodyku edytowanego od 2001 r. do grudnia 2021 r.

Realizacja zadania pozwoli udokumentować 20 lat istnienia najbardziej kulturotwórczego i opiniotwórczego periodyku, ugruntować i poszerzyć wiedzę nt. działalności środowiska literacko-artystyczno-naukowego miasta, regionu i pogranicza. Syntetyczne ujęcie umożliwi także pozyskanie informacji o kształtowaniu się szeroko rozumianego życia kulturalnego, jego ewolucji i wpływie na pozostałe dziedziny życia.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Zielona Góra.

Wysokość dotacji: 3 000,00 zł

Całkowity koszt zadania: 4 385,00 zł