Zielonogórska Akademia Jubileuszowa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dofinansowanie ze środków Miasta Zielona Góra na realizacje projektu „Zielonogórska Akademia Jubileuszowa”.

Centrum Edukacji Regionalnej funkcjonujące w strukturze Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zorganizuje w 2022 r. cykl czterech wykładów połączonych z dyskusją w ramach Zielonogórskiej Akademii Jubileuszowej. Tematyką wykładów będą szeroko rozumiane zagadnienia odnoszące się do historycznego i współczesnego funkcjonowania miasta w związku z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Do wygłoszenia wykładów zostaną zaproszeni eksperci, specjaliści w zakresie ww. dziedzin wiedzy:

- dr Bartłomiej Gruszka: „Zielona Góra na przestrzeni dziejów” - wykład obejmujący syntetyczną prezentację historii funkcjonowania miasta od czasów najdawniejszych do roku 1945,

- dr hab. Radosław Domke: „Powojenna Zielona Góra - historie mniej i bardziej znane” - wykład obejmujący syntetyczną prezentację historii funkcjonowania miasta od roku 1945 do czasów współczesnych,

- dr Mariusz Pacholak: „Miasto z winnicą w tle, czyli zielonogórskie tradycje uprawy winorośli” – wykład obejmujący historię winogrodnictwa w Zielonej Górze wraz z tematyką odnoszącą się do prowadzenia winnicy i zasad uprawy oraz pielęgnacji krzewów winnych,

- dr Artur Kinal: „Górą kultura, czyli kulturowy pejzaż Zielonej Góry. Ludzie, wydarzenia i instytucje kultury na przestrzeni dziejów” - wykład obejmujący syntetyczną prezentację funkcjonowania miasta w aspekcie kultury i sztuki.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim stworzenie odpowiednich warunków do kształtowania dyskursu wokół szeroko rozumianej zielonogórskiej historii i kultury, podkreślenie wybranych problemów dotyczących przeszłego i obecnego funkcjonowania miasta, nieznanych dotąd i szerzej nieopisywanych, promocji, poszerzeniu i popularyzacji wiedzy dotyczącej Zielonej Góry, włączenie się w obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich oraz integracja zróżnicowanych środowisk naukowych, kulturalnych, społecznych wokół omawianej problematyki.

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra.

Kwota dotacji: 2 000 zł