Zakup zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze otrzymało dotację na zadanie dotyczące zakupu 37 zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt” z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu z lat: 1827-1939 oraz jednego zestawu komputerowego wraz z dyskiem zewnętrznym. Zadanie realizować będzie wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

 

Celem zadania jest promocja miasta Zielona Góra i jego historii w aspekcie życia społecznego, kulturalnego, ekonomicznego, umożliwienie zdalnego dostępu wszystkim zainteresowanym do cennych źródeł o dziejach miasta oraz upamiętnienie przeszłości Zielonej Góry poprzez włączenie się w obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

Czasopismo „Grünberger Wochenblatt” było wydawane w Zielonej Górze w latach 1825-1944 i obejmowało szerokie spektrum tematyczne codziennego i kulturalnego życia ówczesnych mieszkańców naszego miasta. W zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze znajdują się 52 kompletne roczniki czasopisma oraz 12 z małymi ubytkami. Wszystkie powyższe roczniki zostały już zdigitalizowane i umieszczone w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

 

W trakcie digitalizacji są roczniki z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze z lat 1837-1944 (14 pełnych i 6 zdekompletowanych). Po zakończeniu procesu skanowania wszystkie roczniki zostaną umieszczone w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Ponadto pracownicy Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej Biblioteki Norwida stworzą i wprowadzą do Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej informacje (w formie metadanych) o zasobie zdigitalizowanych publikacji.

 

Zadanie finansowane ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra.

Kwota dotacji: 25 400 zł

Image

Drukuj  
Polish Polski