„Prawda czy wyzwane”

Po raz pierwszy w historii młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubuskie Laboratorium Książki czytaliśmy kryminał.

Okazuje się, że ten gatunek szczególnie przypadł do gustu młodym czytelnikom, a książka stała się dobrym wstępem do zbliżającego się właśnie 14. Festiwalu Literackiego im.  im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

„Prawda czy wyzwanie” Natashy Preston, Wydawnictwo Feeria Stories, to historia pełna dynamicznych zwrotów akcji. W szkole Marley, głównej bohaterki książki, funkcjonuje specyficzna tradycja: uczniowie ostatnich klas w ramach rytuału przejścia muszą podjąć jakieś wyzwanie. Zaczyna się od prostych i dowcipnych zadań, takich jak obrzucenie domu sąsiada jajkami, zafarbowanie makaronu na stołówce szkolnej, czy wypuszczenie stada kurczaków na szkolny korytarz.

Niestety z czasem okazuje się, że ta zabawa przestaje ograniczać się do niegroźnych wygłupów. Gra staje się coraz bardziej szalona, a wyzwania niebezpieczne. W wyniku jednego z nich ginie niewinny człowiek, a młodzież nie chcąc tracić szansy na studia w wymarzonych uczelniach, postanawia zataić zbrodnię.

„Prawda czy wyzwane” zdobyła w ocenie uczestników DKK notę 3,95 (w skali 1-5).

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w LLK odbędzie się 2 grudnia.

 

Moderator: Anna Urbańska

 

04_11_2024-llk

„Radio Silence”

 „Radio Silence” Alice Oseman to powieść wielowątkowa, o czym mogli przekonać się uczestnicy Młodzieżowego DKK w Lubuskim Laboratorium Książki. Podczas spotkania, które odbyło się 14 października, dyskutowaliśmy nad wątkami poruszonymi w książce: przyjaźń, miłość, poszukiwanie własnej tożsamości, twórczość internetowa, przemoc ze strony rodziców, presja społeczna mająca wpływ na wybory nastolatków. Szczegółowo scharakteryzowaliśmy sobie także bohaterów powieści, próbując zrozumieć postępowanie każdego z nich.

Uczestnicy, którzy czytali także inne książki autorki, podzielili się z pozostałymi swoimi opiniami na ich temat. Pojawił się też wątek serialu, zrealizowanego w oparciu o jedną z nich.

Ostatecznie DKKowicze ocenili „Radio Silence” na 2,8 (w skali 1-5).

Moderator: Anna Urbańska

14_10_2024-llk

"Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii"

Podczas spotkania zespołu "1-2-3 TEATR", które odbyło się 4 kwietnia, pochyliliśmy się nad tekstem Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel ze zbioru opowiadań "Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii".

Wybraliśmy opowieść o królewnie Mirandzie, która była nie dość blada, jak na Najbardziej Doskonale Królestwo Wszechczasów, w którym mieszkała.

Uczestnicy zajęć wcielili się w role Królowej, Króla, Królewny, Księcia i krasnoludków.

Spotkania zrealizowano w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

1

„14-14. Przyjaźń ponad czasem”

Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubuskim Laboratorium Książki rozmawialiśmy o książce „14-14. Przyjaźń ponad czasem” Silene Edgar i Paula Beorna, wydawnictwo Nowa Baśń.

To opowieść o dwóch 13-letnich chłopcach - Adrianie i Hadrianie, którzy zaczynają ze sobą korespondować, początkowo myśląc, iż są kuzynami. Po pewnym czasie odkrywają, że żyją w różnych czasach. Hadrian żyje w 1914 roku, Adrian w 2014 roku. Jeden jest pilnym uczniem, grzecznym chłopcem, drugi przechodzi bunt i opuścił się w nauce. Im dłużej z sobą piszą, im lepiej się poznają i stają się dla siebie przyjaciółmi. W końcu Adrian zdaje sobie sprawę, że u jego przyjaciela niebawem wybuchnie pierwsza wojna światowa, a on jest w niebezpieczeństwie. Czy uda mu się ostrzec Hadriana i ocalić jego rodzinę przed najgorszym? Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki już to wiedzą. Książka przypadła im do gustu i otrzymała notę 3,9 w skali 5-punktowej. To całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę wymagający gust młodego odbiorcy ;-) 

Kolejne spotkanie Młodzieżowego DKK w Lubuskim Laboratorium Książki zaplanowaliśmy na 13 maja (poniedziałek) o godz. 16.30. Wydarzenie ma charakter otwarty – każdy może do nas dołączyć, do czego gorąco zachęcamy.

W tym miesiącu czytamy „Kosmiczna kraksa nad Wigrami” Katarzyny Barcikowskiej.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Moderatorka: Anna Urbańska 

img_20240415_165221