"Dom na Wygonie" Katarzyna Enerlich

Powrót na klimatyczne Mazury.  

„Dom na Wygonie" Katarzyny Enerlich to dalszy ciąg sagi rodzinnej ("Akuszerka z Sensburga", "Ziele Marianny"), ale jak zapowiada autorka nie ostatni. Historia życia trzech kobiet Stasi, Marianny oraz jej córki Nadziei zamieszkujących w Mrągowie i ich codziennych zmagań. Marianna nadal prowadzi swój sklep "Ziele Marianny", pomaga jej pracownica Irena. Córka Nadzia również okazuje zainteresowanie ziołami.
Akcja tej części powieści toczy się w okresie PRL ,a to wymusza na bohaterkach przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Silny związek z naturą pozwala na kontynuację marzeń.
Książka jest świetnym przewodnikiem po historii Polski w czasie PRL. Porusza też sprawy ważne takie jak alkoholizm czy homoseksualizm.
Marianna realizuje swoje marzenie, ponownie chce zamieszkać na wsi. Kupuje nieużytki w Zełwągach aby tam wybudować swój nowy dom na wygonie. Wygrywa u niej silny związek i tęsknota za naturą.
Akcja książki jest dość monotonna, brak w niej nowych zwrotów akcji. Książka w porównaniu do dwóch poprzedzających części jest dość powierzchowna. Mimo tych uwag polecamy tę książkę ,czyta się ją szybko i przyjemnie.  

/Helena Lech/

 


Drukuj