DKK z okazji Dnia Kobiet

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w marcu odbyło się w Pracowni Orange. Tutaj miałyśmy możliwość artystycznego wyrazu. Zorganizowałyśmy sobie warsztaty tworzenia kwiatowych ramek. Każda z Pań otrzymała surową drewnianą ramkę, którą najpierw pokolorowała farbami i zabezpieczyła olejem lnianym. Później przyszła pora na wklejanie ozdobnych wysuszonych roślin. Nie zabrakło traw, liści i innych suchych elementów. Końcowym akcentem było przyczepienie sznurkowych kokardek. Praca pochłonęła wszystkie członkinie Klubu, więc czas spotkania minął wręcz niepostrzeżenie. Prace tego typu pozwalają starszym osobom usprawniać dłonie i jednocześnie są pretekstem do wyjścia z domu i spotkania z innymi. Zaraz po tym zajęciu przeszłyśmy do Sali widowiskowej na spotkanie autorskie z Agnieszką Janiszewską.

Książki Pani Agnieszki Janiszewskiej to powieści obyczajowe najczęściej mocno osadzone w historii Polski (od XIX wieku po współczesność). Ogółem w imprezie wzięło udział 50 osób, a zorganizowałyśmy ją z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie członkinie Klubu (14 osób) miały możliwość przeczytania co najmniej jednego tytułu  i zgodnie stwierdziły, że nie tylko dobrze się czytało, ale też mądre spostrzeżenia autorka tam zawarła. Spotkanie było cudowne - pisarka to wrażliwa, delikatna i bardzo kontaktowa osoba. Przy tym posługuje się tak piękną polszczyzną, że słuchanie jej było rewelacyjne.

 

spotkanie-autorskie_z_agnieszka_janiszewska_w_szprotawie

„Tom Lake” Ann Patchett

„Tom Lake” Ann Patchett była lekturą DKK dla dorosłych ze Szprotawy na spotkaniu 20-go lutego. Akcja powieści toczy się w sadzie w północnym Michigen, podczas zbiorów czereśni. Treść książki sączy się powoli, jest piękna i czuła, jak opowieść matki, która opowiada swym córkom o priorytetach, wyborach i o tym, że przypadkowe wydarzenia mogą zaważyć na przyszłym życiu. Powieść okazała się bardzo wartościową lekturą, którą pierwsza grupa DKK dla dorosłych poleca na wiosenne wieczory.

 

480203527_1043852187782062_7119711189139713239_n

Katarzyna Kucewicz „Marcelinka: opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców”

Na drugim spotkaniu królowała książkowa nowość Katarzyna Kucewicz „Marcelinka: opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców”. Czytaliśmy opowiadanie pt: „Kolorowe łapki” które bardzo przypadło do gustu młodym słuchaczom. W książce znajdziecie świat, pozornie zwyczajny, lecz dla Marcelinki - dziewczynki wysokowrażliwej, nie zawsze sprzyjający. Autorka pokazuje w bardzo autentyczny sposób świat osób wrażliwych, ale również zwraca uwagę na to, jakie wyzwania czekają te wyjątkowe osoby.
Okazało się że wszyscy nasi uczestnicy są wrażliwymi osobami i dlatego tak pięknie potrafiły ozdobić drewniane podkładki pod kubki metodą decoupage.

 

3

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” S. McBratney

Podczas piątkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Szprotawie królowała książka „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” S. McBratney. To książka o miłości - wszechwładnej i niezbędnej każdemu. Dla wszystkich kochających, kochanych i pragnących miłości. Wiedzą o tym najlepiej Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając z tej pięknej opowieści o uczuciach, cieple i zrozumieniu.   

Na zajęciach dzieci tworzyły kartki walentynkowe metodą scrapbookingu. Nie zabrakło też zabaw z chustą klanza w miłej i serdecznej atmosferze.  Można było tez zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe w serduszkowej ramce.

 

1

„Babcia i dziadek dają radę!” A. Widzowska

Na tym spotkaniu celebrowaliśmy Dzień babci i dziadka, dlatego czytaliśmy „Babcia i dziadek dają radę!” Agaty Widzowskiej. Napisana prosto, z rymowanym tekstem odkrywa przed dziećmi relacje, jakie łączą dziadków i wnuki. I te ilustracje - piękne, wypełniające karty książki. Babcie i dziadkowie są różni, lubią inne rzeczy, mają różne pasje. Chcąc pokazać jak bardzo ich kochamy, dzieci wykonały własnoręcznie kartki metodą scrapbookingu.

 

2