W marcu 2023r. spotkaliśmy się w Klubie DKK dla dorosłych w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Agnieszki Olejnik „A potem przyszła wiosna”.
Polę Gajdę, sławną aktorkę i celebrytkę poznajemy w chwilach rozpadu jej związku z Grzegorzem, również znanym aktorem. Aktorka żyje w ciągłym stresie i pośpiechu. Panicznie boi się fotoreporterów, którzy codziennie śledzą każdy ich ruch, poszukując tanich sensacji. Ma obsesję na punkcie swojego wyglądu, powoli wpada w sidła anoreksji. Pola kurczowo trzyma się tego związku i tej miłości, ponieważ wydaje jej się, że Grzegorz to wszystko, co ma. W głębi duszy czuje się całkowicie pusta, bez marzeń i planów. Oboje zrobią wszystko dla kariery, choć kobietę już dawno przestało takie życie cieszyć. Nagrania, ciągłe imprezy, sesje zdjęciowe, drogie ciuchy, kosmetyki i siłownia. Nie mają dla siebie czasu, nadchodzi kryzys, a oni częściej patrzą w lustro niż na siebie nawzajem. Kiedy Pola przypadkowo dowiaduje się o zdradzie swojego ukochanego ze znaną modelką, jej świat rozpada się na kawałki.
Głównym motywem przewijającym się przez powieść jest odrzucenie, samotność i zdrada ukochanej osoby, która w konsekwencji doprowadza do skrajnych zachowań i depresji. Nasza bohaterka z dnia na dzień zatraca się w coraz głębszej rozpaczy. Emocje, które przeżywa powodują, że staje się własnym cieniem. Całkowite zobojętnienie na siebie i własne potrzeby fizyczne i psychiczne doprowadzają do powolnego wyniszczania organizmu. Chwilami zagłębianie się w tekst staje się coraz bardziej bolesne i nasuwa się myśl, czy warto na własne życzenie umierać za życia przez człowieka, który nas skrzywdził? Tracić swoje piękno i młodość? Autorka w bardzo obrazowy i działający na wyobraźnię sposób przedstawiła moment, kiedy Pola stoi na moście z zamiarem zakończenia, jej zdaniem, bezsensownego życia W odpowiednim momencie pojawia się postać tajemniczego fotografa Konrada, który wyciąga do niej bezinteresowną dłoń, co staje się początkiem całkowitej odmiany jej losu oraz bardzo powolnej, jednak całkowitej metamorfozy jej osobowości i zmian w życiu na lepsze. Pojawiają się również inne postacie, z początku osoby pozorne i zwyczajnie, z czasem stają się dla niej bliskimi oddanymi przyjaciółmi. Ciekawie było obserwować wytrwałą, choć trudną i powolną walkę o siebie i własne szczęście. Ta książka to opowieść o kobiecej sile. O tym, że kobiety są wytrzymałe i wytrwałe i nawet jeśli chwilowo zostaną całkowicie złamane przez los, to zawsze odnajdą w sobie siłę, podniosą się aby w pięknym stylu rozkwitnąć na nowo.
W książce znajdziemy też przepis na szczęście sformułowany przez sympatyczną postać Ulkę: „Należy żyć tak, żeby komuś dzięki nam zrobiło się w życiu lepiej, ładniej. I jeszcze trzeba się nauczyć cieszyć drobiazgami, ładnym przedmiotem, chwilą spokoju, zapachem lasu i tym, co przyniesie kolejny dzień. Bądź zadowolona z siebie, ludzi, słońca, zapachu kawy z cynamonem. Z czego tylko się da. Znajdź powód”. Polecamy.
Moderator Barbara Przeździęk