„Wyspa kobiet morza” Lisa See

Nasze noworoczne spotkanie było bardzo uroczyste z piękną choinką, urozmaiconym menu i radosnym nastrojem. Tym razem spotkałyśmy się w sali wiejskiej w Stary Strączu 15 stycznia 2025 roku, a gośćmi naszego Dyskusyjnego Klubu Książki były koleżanki z Klubu Seniora. Na początek był opłatek, kolędy, a także życzenia noworoczne i prze cały długi wieczór różne zabawy i tańce.

Kilkanaście minut poświęciłyśmy omówieniu czytanej ostatnio książce pt. „Wyspa kobiet morza” autorstwa Lisy See. Naszym zdaniem jest to przepiękna powieść mówiąca o kobietach wykonujących bardzo trudny i niebezpieczny zawód poławiaczek owoców morza. Akcja powieści toczy się Korei na przestrzeni kilkudziesięciu lat, gdzie krajem miotają wojny, przewijają się różni okupanci, a umęczeni ludzie, w szczególności kobiety, muszą walczyć o życie, o byt swój i swoich rodzin. Urzekła nas główna bohaterka i jej nieugięta postawa pomimo tragicznych wydarzeń, jakie ją spotkały. Wysokiej klasy pisarstwo i dobre tłumaczenie sprawiło, że książkę czytało się dość szybko, chociaż co jakiś czas trzeba było robić przerwę na refleksję i przemyślenia.

GORĄCO POLECAMY!!

WARTO PRZECZYTAĆ!!

                                                               DKK Stare Strącze - Krystyna Kalisz

 

dkk-25-143

„Proszę, pokochaj mnie, mamo!”; „Proszę, pokochaj mnie, tato!” Marta Maciejewska

Tytuły i okładki książek, które ostatnio wypożyczyłyśmy, zachęciły nas do czytania, a były to „Proszę, pokochaj mnie, mamo!” i „Proszę, pokochaj mnie, tato!” autorstwa Marty Maciejewskiej. 19 listopada 2024 roku w Bibliotece w Starym Strączu dyskutowałyśmy na temat wymienionych wyżej tytułów.

Naszym zdaniem, pierwsza lektura, pokazuje historię fikcyjną, lecz w dużej mierze prawdopodobną. Główna bohaterka u progu dorosłości, została skrzywdzona w bardzo dotkliwy sposób. A ponadto spotkała się z szykanami i drwinami najbliższego środowiska. Popełniała wiele błędów, ale wsparcie przychylnych jej osób i fachowa opieka, z której z wielkim opóźnieniem skorzystała, pomogły jej otrząsnąć się i rozwiązać problemy. Uważamy, że obie te książki są przestrogą. Przestrogą dla młodych kobiet, które łatwowiernie wiążą się z bezwzględnymi i pozbawionymi wyższych uczuć mężczyznami. Drugi tytuł, to dalsze losy głównej bohaterki, ale uważamy, że są mniej wiarygodne, ponieważ następuje tu tak ogromna kumulacja negatywnych zdarzeń, że trudno w to wszystko uwierzyć. Język literacki dobry, czytało się dość gładko z przerwami na refleksje i przemyślenia.

Polecamy szczególnie młodszemu pokoleniu.

DKK Stare Strącze  -  Krystyna Kalisz

dkk-19-listopada-2024-3

„Gorączka o świcie” Peter Gardos

Książkę pt. „Gorączka o świcie” napisał węgierski reżyser i autor powieści – Peter Gardos. Na spotkaniu 17 września 2024 roku w bibliotece w Starym Strączu miałyśmy przyjemność dyskutowania o tej ciekawej, naszym zdaniem, lekturze napisanej językiem prostym i łatwym w odbiorze.

Pisarz opowiedział nam prawdziwą historię swoich rodziców, którzy po pobycie w obozach koncentracyjnych leczyli swoje dusze i ciała w szpitalach w Szwecji. Jak słusznie jedna z koleżanek zauważyła, że zafundowano im zimną Szwecję, a nie jakiś ciepły śródziemnomorski kraj.

Główny bohater Miklos zapada na ciężką chorobę i zdaniem lekarzy, zostaje mu pół roku życia. Ma bardzo mało czasu,  a chce zdążyć poznać kobietę, z którą zamierza się ożenić. Poprzez napisanie 117 listów o tej samej treści do Węgierek przebywających, jak on, w szwedzkich szpitalach, udaje mu się nawiązać bliższą znajomość z jedną z nich.

Warto przeczytać tę książkę. Polecamy.

                                                                                          DKK Stare Strącze  -  Krystyna Kalisz

 

dkk-1-2024-09-17

„Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 15 października w Bibliotece w Starym Strączu dyskutowałyśmy na temat zbioru opowiadań pt. „Zanim wystygnie kawa”, którą napisał Toshikazu Kawaguchi.

Pierwszy raz miałyśmy do czynienia z literaturą japońską. Zdania na temat książki były różne. Trudno było określić, czy jest to książka psychologiczna czy science fiction. W trakcie czytania odnosiłyśmy wrażenie, że mamy do czynienia ze scenariuszem sztuki teatralnej, której akcja toczy się w tokijskiej kawiarni. Książka wymagała dużego skupienia, ponieważ japońskie imiona i nazwiska były trudne do zapamiętania.

Pomimo to uznałyśmy, że autor przedstawił kilka bardzo ciekawych i wzruszających ludzkich historii prostym i rzeczowym stylem a podróże w przeszłość, aby spotkać się z wybranymi osobami, porozmawiać i wyjaśnić to, co zostało nie wyjaśnione oraz zdążyć wrócić zanim wystygnie kawa, uważałyśmy za bardzo dobry zamysł literacki. Bohaterowie opowiadań mogli dużo stracić, ale ogromne pragnienie spotkania się z bliskimi pozwoliło na pokonanie lęku. A więc, jeśli czegoś bardzo pragniemy, warto podejmować każde ryzyko.

POLECAMY!

Krystyna Kalisz - DKK Stare Strącze

15_10_2024r__155930

„Księgarenka w Big Stone Gap” Wenda Welch/sierpień 2024

W sierpniu czytałyśmy książkę Wendy Welch pt. „Księgarenka w Big Stone Gap”. Autorka opisuje w niej własne życie i jej kochającego męża oraz ich drogę do realizacji marzenia życiowego, jakim było otwarcie własnej księgarni z używanymi książkami. Po drodze przeżyli wiele niepowodzeń, ale wielka miłość do książek, determinacja, niesamowita kreatywność i wspólna pasja pomogły im w realizacji przedsięwzięcia.

Powieść, o której dyskutowałyśmy w bibliotece w Starym Strączu dnia 6 sierpnia, nie wszystkim się podobała, ponieważ praktycznie była pozbawiona akcji. Wiele razy autorka powtarzała te same kwestie, a do tego wydana była bardzo małą czcionką. Z tego względu nie wszyscy mogli i chcieli ją przeczytać. Padło nawet określenie, że to dziwna książka.

Jednak kilka osób uznało tę książkę za wartościową lekturę, ponieważ wypływa z niej wiele mądrości życiowych. Pokazuje, że warto dążyć do realizacji własnych zamierzeń, własnego pomysłu na życie, jeśli się bardzo tego chce. Należy podążać za radością, bo to stanowi sens życia. Zadowolony umysł to ukryty skarb. Ale też autorka mówi nam o tym, że pewne cele lepiej jest realizować w towarzystwie serdecznych przyjaciół lub w obrębie społeczności.

Warto przeczytać. Polecamy!

DKK Stare Strącze  - Krystyna Kalisz

sierpien-2-145555