Styczniowe spotkanie / DKK dla dorosłych

We wtorek, 25 stycznia 2022 r. rozpoczęliśmy we wschowskiej bibliotece kolejny rok spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem Klubowiczki polecały tytuły, które wzbudziły ich zainteresowanie. Warto po nie sięgnąć, a są dostępne w księgozbiorze bibliotecznym.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko to reportaż o Kanadzie, który burzy znany nam obraz tego kraju, nasze wyobrażenie o jego społeczeństwie - tolerancyjnym i otwartym. Autorka opisuje wydarzenia, które miały miejsce od połowy XIX wieku w dalekich prowincjach Kanady. Indiańskie, metyskie i inuickie dzieci były odbierane rodzicom i umieszczano je w oddalonych o setki kilometrów od domu szkołach z internatem. Tam miały zapomnieć o rodzimym języku i wierze. Szkoły, które miały przygotowywać te dzieci do życia w cywilizowanym, nowoczesnym społeczeństwie były finansowane przez państwo i kierowane przez katolickie i protestanckie kościoły. Wychowankom odbierano imiona, a nadawano numery. Rozdzielano rodzeństwo. Dzieci bito, głodzono upokarzano, wynaradawiano. Były one ofiarami wszelkiego rodzaju przemocy: psychicznej, fizycznej i seksualnej. Ta książka to nie tylko historia Toby'ego, okrutne akty przemocy i cierpienie tysiąca dzieci, to opowieść o zbrodni i winie bez kary. To książka o trudnych rozliczeniach z przeszłością.

„Amerykański brud” Jeanine Cummins, to książka, która już zyskała miano amerykańskiego klasyka literatury. Przyrównywana do powieści „Grona gniewu” Johna Steinbecka. To historia, która dzieje się w Meksyku i dotyczy migrantów. Kartele narkotykowe w tym państwie działają bezkarnie. Zastraszają ludzi, bo nic tak na człowieka nie działa, jak strach, a szczególnie, kiedy obawia się o los najbliższych. Wszyscy, włącznie z władzą, doskonale wiedzą o co chodzi, lecz wolą się nie wtrącać. Każdy, kto spróbuje się sprzeciwić, jak mąż głównej bohaterki Lydi, traci wszystko i wszystkich w jednej chwili, płaci najwyższą cenę. Lydia i jej ośmioletni syn, po masakrze całej rodziny muszą uciekać, aby ocalić życie. Opuszczają Acapulco i nielegalnie, z wielką desperacją usiłują przedostać się z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Książka jest fikcją literacką, ale jak podkreśla autorka, która przez cztery lata przygotowywała się do napisana powieści, pokazuje z jakimi przeciwnościami walczą migranci. Książka pozwala w pewnej mierze poznać trudny temat, a nam czytelnikom lepiej zrozumieć los tych ludzi.

I jeszcze jeden tytuł polecany przez Klubowiczki. Tym razem coś z polskiej literatury. Cykl „Grzechy młodości” Edyty Świętek, który przenosi nas do Bydgoszczy. Poznajemy historię życia codziennego rodziny Trzeciaków począwszy od lat siedemdziesiątych XX wieku do 2010 roku, które splatają się z realiami życia w minionej epoce. Można poznać klimat tamtych lat, problemy i rozterki Polaków, jak zmieniały się obyczaje i wzorce społeczne na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Bohaterowie są różni. Postępowanie jednych wzbudza naszą sympatię, innych nie. Poznajemy także Bydgoszcz. Jeżeli ktoś zna miasto potrafi odnaleźć się w opisywanych na stronach powieści miejscach, dla pozostałych jest to zachęta do odwiedzenia miasta nad Brdą.

/Ilona Ratajczak/

 


Drukuj