„Do ostatniej kości” Camille Dengelis/ DKK dla dorosłych

12 kwietnia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece w Łagowie. Rozmawialiśmy o książce Camille Dengelis pt. „Do ostatniej kości”.

We współczesnych czasach, gdy ludzie żyją we względnym dostatku i spokoju, biblioteki, księgarnie, ekrany kin i tv zalewane są horrorami o potworach czyhających na ludzi. Zewsząd straszą wampiry, zombie, upiory, demony z piekła rodem czy inne tego typu monstra, więc dla urozmaicenia tej galerii niesamowitych wrogów ludzkości autorka „Do ostatniej kości” powołała do życia kanibali. Na kartach powieści spotykamy niczym, na pierwszy rzut oka, niewyróżniające się istoty. Nie mają kłów, pazurów, czy pałających ślepi, więc są tym bardziej przerażające, gdyż wyróżniają się jedynie tym, że co jakiś czas, pod wpływem różnych impulsów pojawia się u nich trudna do pohamowania potrzeba jedzenia ludzkiego mięsa. Pożerają człowieka w całości, a po posprzątaniu i umyciu zębów chwilę potem znów stają się normalnymi, nawet sympatycznymi ludźmi. Istoty te, mimo usprawiedliwienia swoich nietypowych skłonności wzbudzają w swoich bliskich jedynie strach, a poczucie winy skazuje je na życie w samotności, bez możliwości zawiązania relacji z innymi ludźmi, bez przyjaźni bez miłości. Nie można ich rozpoznać, więc nie można z nimi walczyć, a zawiązanie z nimi jakiekolwiek relacji może stać się śmiertelnie niebezpieczne.

Mogłoby się wydawać, że jest to jedna z wielu powieści, których celem jest wzbudzić w czytelniku dreszczyk emocji, gdyby nie fakt, że z przypisów dowiadujemy, że autorka jest weganką. Jest to informacja bardzo rzadko pojawiająca się w informacji o autorze, więc raczej nie bez znaczenia. To pozwala popatrzeć na powieści w zupełnie inny sposób. Można zastanowić się, czy przeciwnicy jedzenia mięsa w ten sposób postrzegają mięsożerców? Czy widzą w nich podobne potwory pożerające inne żyjące i czujące istoty?

Aldona DKK w Łagowie

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

15-zdjecie-1