„Drzewo anioła” Lucindy Riley/ DKK dla dorosłych

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 05.07.2023 w Gminnej Bibliotece w Łagowie. Rozmawialiśmy o książce Lucindy Riley pt. „Drzewo anioła”

„Drzewo anioła” to zgrabnie przedstawione dzieje kilku pokoleń kobiet, które samotnie zmagają się ze swoim życiem. Samotne są one z literackiej konieczności, gdyż rzecz dzieje się w czasach, gdy tylko nieposiadanie męża dawało prawo do decydowaniu o sobie. Samotne macierzyństwo choroby, wypadki, niespełnione miłości i nieudane małżeństwa przeplatają się ze sobą jak osnowa i wątek w skomplikowanym splocie gobelinu. Jednym słowem typowy scenariusz kobiecej literatury. Na szczęście autorka zgrabnie poradziła sobie z mało wyrafinowanym scenariuszem. Czyta się dobrze. Są intrygi miłosne, piękne, kobiety, wyższe strefy, fortuny powstające i upadające. Dobro i zło, szlachetność i intryga kryminalna i to wszystko polane sosikiem sypiących się happy end-ów. Nawet typowe dla kobiecej literatury spełnienie w ramionach wspaniałego mężczyzny jako nagroda od losu za trudy życia jest do zaakceptowania. Gdyby tylko autorce udało się powstrzymać od dość nachalnej przesady. Bohaterki tej powieści nie musiały koniecznie być albo olśniewająco piękne, albo nienaturalnie wrażliwe, albo skromne i dobre jak z powieści dla panienek ze szkoły przyklasztornej. A do tego wszyscy są nadnaturalnie zdolni i dotknięci piętnem Midasa (czego się dotkną zamienia się w złoto). Wszystko przychodzi im szalenie łatwo, a trochę starań, wzlotów i upadków, pracy i pokory w zdobywaniu poszczególnych szczebli na drabinie fortuny nadałoby historii autentyczności, co bez wątpienia przyczyniło by się do łatwiejszego utożsamiania się z bohaterami i zniosło by je z piedestału rodem z seriali z lat 80-tych.

Aldona DKK w Łagowie

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

zdjecia-lipiec