Dzień Matki

Majowe spotkanie Filii nr 9 WiMBP w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki miało wyjątkowy charakter.
W pięknych, zielonych okolicznościach przyrody z okazji zbliżającego się Dnia Matki wspólnie z uczniami z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze poznaliśmy wiersze dla mam i książki opowiadające o mamach. Następnie dzieci stworzyły własne obrazy dla swoich mam. Dzieci podarowały pani bibliotekarce, własnoręcznie stworzoną piękną książkę pamiątkową z dedykacją.

 

image00042

„Co rośnie w sadzie” Kateryna Michalicyna i Oksana Buła

Wiosna zagościła już u nas na dobre. Wszystko pięknie kwitnie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki uczniowie z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  w Zielonej Górze wysłuchali historii słowika z książki pt. „Co rośnie w sadzie” Kateryny Michalicyny i Oksany Buły.  Jest to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, a jednocześnie jest to książka przyrodnicza, dzięki której czytelnicy mogli poznać drzewa i krzewy rosnące w sadzie.
Na koniec, dzieci stworzyły kolorowe kwiaty z papieru. Spotkanie organizowane przez Filię nr 9 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, a dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

image00010

„Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley

5 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Filii nr 9, podczas którego rozmawialiśmy o książce „Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley Wydawnictwo Dolnośląskie.

To opowieść o osiemnastoletniej Daunis Fontaine, córce białej kobiety i Indianina z plemienia Odżibwejów. Bohaterka całe życie spędza, lawirując między rodziną matki i ojca. Zbliżają się jej dziewiętnaste urodziny, czas, kiedy będzie musiała podjąć ostateczną decyzję, czy chce zostać zarejestrowanym członkiem swojego plemienia. Niedługo przed tym wydarzeniem jej najlepsza przyjaciółka zostaje zastrzelona i okazuje się, że może mieć to związek z grupą rozprowadzającą narkotyki w rezerwacie, a chłopak, którym Daunis była zainteresowana, jest agentem FBI. Książka ukazuje współczesne życie rdzennych mieszkańców Ameryki, ich kulturę i zwyczaje. Zwraca także uwagę na towarzyszące im problemy. Autorka sama pochodzi z plemienia Odżibwejów, więc pisze o czymś sobie bliskim, ale robi to w sposób, dzięki któremu każdy laik łatwo przyswoi sobie obraz życia we współczesnym rezerwacie. Opisuje problemy polityczne i społeczne, z jakimi nieustannie borykają się dzisiejsi Indianie, niesprawiedliwe traktowanie przez rząd, ale także ich codzienność, sposoby kultywowania tradycji. Bolesną świadomość przeszłości, problemy z wykorzystywaniem ich dziedzictwa, czy wątek tożsamości religijnej.

Niestety lektura nie zyskała zbyt wysokiej oceny członków młodzieżowego DKK. 2 – to nota, jaką otrzymała w skali od 1 do 5.

Kolejne spotkanie Młodzieżowego DKK w Filii nr 9 przy ul. Podgórnej 45 zaplanowaliśmy na 11 marca (poniedziałek) o godz. 16.30. Wydarzenie ma charakter otwarty – każdy może do nas dołączyć, do czego gorąco zachęcamy.

W tym miesiącu czytamy „Dachołazy” Katherine Rundell.


Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

img_20240205_165737

„Dachołazy” Katherine Rundell

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze dyskutowaliśmy o książce „Dachołazy” Katherine Rundell.

To historia dziewczynki, która jako niemowlę zostaje znaleziona w futerale od wiolonczeli, dryfującej przez kanał La Manche, którą zaopiekował się pewien naukowiec. Sophie nie traci wiary, że jej matka żyje. Jest przekonana, że ta nie utonęła podczas katastrofy statku.

Kiedy nadszedł list z opieki społecznej, z którego wynikało, że grozi jej sierociniec, Sophie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Wraz ze swoim opiekunem uciekła do Paryża, aby odnaleźć matkę, wyposażona w jedną jedyną wskazówkę - adres lutnika, który wykonał wiolonczelę.

W tych poszukiwaniach niezwykle pomocne okazują się dachołazy, dzieci żyjące na dachach paryskich budynków.

Podczas omawiania lektury zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie pewnego eksperymentu z użyciem drabiny, aby sprawdzić, jak zmiana perspektywy wpływa na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. W ten sposób mogliśmy przez chwilę w pewnym stopniu poznać odczucia paryskich dachołazów, bohaterów omawianej książki.

Zdaniem uczestników DKK-u książka zasługuje na 3,8 pkt. w skali 0-5. 

 

Od kwietnia DKK dla młodzieży, działający przy Filii nr 9 WiMBP w Zielonej Górze przenosi się do Lubuskiego Laboratorium Książki.

Moderatorka Klubu Anna Urbańska

 

image00002

"Tajemnicy Lost Lake" Jacqueline West

Za nami pierwsze w tym roku spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, które odbyło się 8 stycznia 2024 r.

Tym razem skupiliśmy się na wymienianie wzajemnych wrażeń po przeczytaniu "Tajemnicy Lost Lake" Jacqueline West. Opowieść o losach sióstr żyjących współcześnie - Fiony i Aren, przeplatanych z tajemniczą historią sióstr żyjących w Lost Lake w dawnych czasach, przypadła do gustu wszystkim członkom Klubu, którzy ocenili ją na 4 (w skali od 0 do 5).

Do czytania w styczniu wybraliśmy "Córkę Strażnika Ognia" Angeline Boulley.

Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 microsoftteams-image-9