Tahereh Mafi "Gdyby ocean nosił twoje imię"

 

W DKK spotkaliśmy się online, z utęsknieniem czekamy na spotkanie w Bibliotece. Na kolejną dyskusję, klubowicze wybrali powieść Tahereh Mafi "Gdyby ocean nosił twoje imię". 

Gdyby ocean nosił twoje imię, to powieśćz życia wzięta, w które autorka opisuje swoje obserwacje i doświadczenia. Główna bohaterka Shirin, to szesnastolatka uczennica Liceum. Ma kochających rodziców, brata i swoją pasję, jaką jest taniec. Na co dzień nosi chustę Hidżab, bo taki jest jej wybór. Otoczeniu się to nie podoba, doświadcza wiele upokorzeń i pogardy. Dziewczyna jest rozczarowana, nie może zrozumieć swoich rówieśników, ich bezmyślności i rasizmu. Na jej drodze pojawia się chłopiec Ocean James, to on zauważa w niej dobroć. Jest cierpliwy, czuły i spędza z nią dużo czasu. To on pokazuje dziewczynie, że ludzie nie są tacy źli, pod jego wpływem powoli zaczyna się zmieniać. Przechodzi metamorfozę, otwiera się na świat i na ludzi. Związek Shirin i Oceana jest wspaniały, choć pochodzą z różnych światów rozumieją się, są dla siebie stworzeni.     

Tłem powieści jest szkoła, akcja rozgrywa się po atakach terrorystycznych na World Trade Center. Po tym wydarzeniu bohaterka staje się bardziej napiętnowana. Nie ważne, że urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale jest pochodzenia muzułmańskiego.
Powieść jest niezwykle wzruszająca, porusza trudną tematykę. Muzułmańskie pochodzenie bohaterki dodaje jej wyjątkowości. Zachowanie Shirin czasami bywa irytujące, ale na szczęście Ocean rekompensuje to. Sprawia, że chce się książkę czytać i być obserwatorem przemiany głównej bohaterki i rozkwitającej miłości. 

Książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, dwunasto - piętnastoletnich.  Ponieważ starszym ciężko jest zżyć się z bohaterami i ich problemami. Choć poruszane są ważne tematy dotyczące rasizmu, to pojawiają się także typowe problemy nastolatków. 

/Koordynator DKK w Żaganiu, Alicja Ptasińska/


Drukuj  
Polish Polski