"Pierwsza zasada punka" Celia C. Pérez/ DKK dla dzieci

Kolejne, szóste już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci za nami. W świetnych humorach, w iście wakacyjnym nastroju, spotkałyśmy się we wtorek, 6 czerwca 2023 roku, żeby porozmawiać o książce Celii C. Pérez Pierwsza zasada punka. Nastoletnia Maria Luiza uważa siebie za punka. Kocha muzykę rockową i uwielbia kleić ziny. Jest zbuntowaną dziewczyną, która nie znosi swojego imienia, nie chce uczyć się języka hiszpańskiego i nienawidzi kolendry. Po przeprowadzce do Chicago, pierwszego dnia w szkole naraża się nauczycielce z powodu niechlujnego ubioru i mocnego makijażu.  Na potrzeby Jesiennej Fiesty tworzy zespól muzyczny The Co-Co ̀s, który za zbyt głośną muzykę zostaje wykluczony z oficjalnego występu. Malù nie godzi się na taką niesprawiedliwość, buntuje się przeciwko szkolnemu regulaminowi, szuka kompromisu, żeby jednak wystąpić. Zgodnie z pierwszą zasadą punka, którą wyznaje, musi być sobą. Jednak według naszych dziewczyn, zasada ta nie jest łatwa do utrzymania.  Przecież wszyscy w około oczekują od ciebie dobrego zachowania, ty natomiast szukasz zrozumienia, potrzebujesz akceptacji i ciągle czujesz się odrzucona. Przeczytałyśmy książkę z prawdziwą przyjemnością, ciekawa fabuła, barwna bohaterka, z którą każda z dziewczyn mogła się utożsamić. Książkę gorąco polecamy, miłej lektury!

 Grażyna Lichwiarz

img_20230606_135

„Puk, puk! Zastałem króla?” Marcin Przewoźniak/ DKK dla dzieci

Za nami piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w tym roku, które odbyło się 16 maja 2023 roku. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, humory nam dopisywały, a to na pewne za sprawą książki Marcina Przewoźniaka – „Puk, puk! Zastałem króla?”. Autor opisuje zabawną historię rodziny Bielskich, mieszkańców starej kamienicy w Warszawie i jej niezwykłych gości z przeszłości. Z pozoru wiodą oni zwyczajne życie, dwunastoletni Stanisław uczy się w szkole, jego tato pracuje w muzeum i uwielbia znosić do domu różne starocie. Mama z kolei jest ochroniarzem na lotnisku. W ich mieszkaniu znajduje się spiżarnia, która od wielu lat nie miała drzwi. Pewnego dnia pan Bielski przytaszczył jakieś stare, ale za to idealnie pasujące do nietypowego otworu. Nikt jednak nie spodziewał się, że w związku z tym w ich spiżarni powstanie przesmyk między wiekami, który umożliwi odwiedziny ludzi z zamierzchłych czasów. Proszę nam wierzyć, tych odwiedzin było całkiem sporo. Poznałyśmy sympatycznego i wesołego Spytka, błazna króla Zygmunta, rozsmakowanego w coca-coli, który najbardziej przypadł nam do gustu. Nieźle ubawiliśmy się też w czasie odwiedzin kanclerza Lwa Sapiehy, który z polecenia króla Zygmunta szukał godnego miejsca na nową stolicę, trzeba wspomnieć, że rozważał różne miasta oprócz Warszawy. Książka Marcina Przewoźniaka jest ciekawa i pogodna, przeczytałyśmy ją z przyjemnością. Dzięki niej poznaliśmy wiele faktów historycznych i dużo ciekawostek. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

thumbnail_20221013_145248

"Zakazany kamień" Tony Abbott/ DKK dla dzieci

W czasie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 13.04.2023r. rozmawialiśmy o utworze Tony`ego Abbotta Zakazany kamień. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy tom serii Dziedzictwo Kopernika i nie znajdziemy w nim ostatecznego rozwiązania zagadki, bohaterowie odnajdą, jak na razie pierwszy artefakt o nazwie Vela. Historia rozpoczyna się w pewnym obserwatorium w Austin w Teksasie, ale już za chwilę bohaterowie znajdą się w Berlinie, gdzie akcja mocno przyśpiesza. Kierowani wskazówkami znajomego profesora odnajdują w krypcie grobowca tajemniczą skrytkę i tym samym zostaną wplątani w poszukiwanie dwunastu artefaktów tworzących Dziedzictwo Kopernika. Astrolabium, które stworzył posiadało potężną moc, pozwalało za pomocą kosmosu podróżować w czasie. Żeby nikt nie wykorzystał go w złym celu, mistrz polecił rozebrać go na części i ukryć w niedostępnych miejscach, a do ich ochrony powołał godnych zaufania strażników. Idąc dalej tropem  szyfrów, tajemnych organizacji i zagadek młodzi bohaterowie odwiedzą jeszcze Bolonię oraz Rzym, żeby swoją niebezpieczną a zarazem fascynującą przygodę zakończyć na Guam. Przez setki lat Dziedzictwo Kopernika było bezpiecznie, aż któregoś dnia Galina Krauss i jej niebezpieczny Zakon Krzyżacki zapragnęli rządzić światem Ich tropem podąża niebezpieczna Galina Krauss i Zakon Krzyżacki.

 

20230413_145143

"Szklane dzieci" Kristina Ohlsson/ DKK dla dzieci

27.04.2023 roku, w czasie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się w Filii nr 1 MBP im. Papuszy w Żaganiu, miałyśmy przyjemność porozmawiać o utworze Kristiny Ohlsson Szklane dzieci. Nastoletnia Billie razem ze swoją mamą przeprowadza się po śmierci taty do małego domu w Ahus. Matka dziewczynki od samego początku jest zauroczona starym, drewnianym domem. Billie wprost przeciwnie, wyczuwa w nim niepokojącą aurę. Kiedy więc ktoś puka w szybę na piętrze, a lampa w pokoju kołysze się bez powodu, dziewczyna jest już niemal przekonana, że dzieje się coś złego. Wspólnie z przyjaciółmi próbuje poznać losy poprzednich mieszkańców domu. Wśród ludzi krążą plotki, że w domu podobno straszy, a jego mieszkańcy są w niebezpieczeństwie.  Kto stoi za niewiarygodnymi zdarzeniami? Fabuła książki wciągnęła nas bez reszty, trudno było się od niej oderwać. Niemal do końca historii zastanawiałyśmy się czy w domu naprawdę straszy? Jeżeli tak, to kto? Duchy kobiet, które zmarły w tragicznych okolicznościach, czy raczej duchy szklanych dzieci, które potopiły się w morzu? Zakończenie troszeczkę nas zaskoczyło, chociaż jest całkiem realne. Kwestia kołyszącej lampy nie została wyjaśniona, ale każda z nas miała swoją teorię. Podsumowując, książka nas urzekła, mnóstwo tajemnic i niewyjaśnionych zagadek, ciekawa historia z duchami w tle. Na pewno polecamy!

 

Grażyna Lichwiarz

img_20230427_135635

"Talon na drugie życie"/ DKK dla dorosłych

Dana Newelska, Talon na drugie życie – w DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu

Książka Dany Newelskiej z Lubska Talon na drugie życie to druga powieść w niewielkim dorobku pisarki i druga, którą omawiałyśmy w DKK 30 marca 2023 r. Pierwszą wydaną i przez nas omawianą w roku 2016 był Paracynamon. To debiut literacki pisarki. Bardzo nam się podobała i książka i sama autorka, która wzięła udział w naszym spotkaniu.

Pod wpływem wspomnień i powtarzających się często naszych powrotów do wcześniej przeczytanych i omawianych książek, które polecamy naszym nowym Klubowiczkom, postanowiłyśmy przeczytać kolejną książkę pani Newelskiej. Tą kolejną, drugą i niestety ostatnią jest właśnie powieść Talon na drugie życie.

Po omówieniu lektury, na koniec już okazało się, że pani Ela Herbik ma już gotową recenzję. Po przeczytaniu nam jej treści, wszystkie jednogłośnie zgodziłyśmy się z opinią pani Eli gratulując Koleżance talentu i „pióra”. A książkę, właściwie obie powieści Dany Newelskiej jak najbardziej polecamy J

Oto i opinia o książce Dany Newelskiej Talon na drugie życie

Odwieczne pytania: wierzysz w życie pozagrobowe?, wierzysz w reinkarnację? Są głównymi pytaniami tej książki. Wydaje się, że to kolejna powieść o tematyce obyczajowej, takiej codziennej, naszej, znanej z podwórka. Jest w niej miłość Borysa i Anny, taka trwała, głęboka, oparta na zaufaniu, wierności, lubieniu siebie nawzajem, poznaniu głębokim, a jednak ciągle ważnym, odkrywczym. Taka z nieustannym adorowaniem.

Jest też trudna codzienność samotnej matki z Niunią. Jest serdeczna przyjaźń z panią Teresą. Jest miłość Agaty do matki połączona z wielką wdzięcznością za trud. Jest i trochę pijaństwa i cwaniactwa.

Są też głębsze przemyślenia. Postać małej Niuni, która pamięta swoje poprzednie życie, jako Andrzej, brat pani Teresy. Przemyślenia Borysa i Anny i wreszcie scena w kościele – czy pod działaniem „Prochów” czy może siły wyższej?

Są pytania bez odpowiedzi, które błąkają się gdzieś w zakamarkach umysłu przez całe życie – i to jest sens i zasadnicze pytanie tej książki: co jest po śmierci?

                                                               Elżbieta Herbik – DKK dla dorosłych

dsc04421