"Koń na receptę" Agata Widzowska/ DKK dla dzieci

Wybór lektury na ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w MBP im. Papuszy w Żaganiu nie był przypadkowy. Dziewczyny, wielkie fanki koni, często spędzające czas wolny w siodle, postanowiły porozmawiać o zaletach jeździectwa. Dlatego na spotkanie 11 kwietnia 2024 roku wybrały książkę Agaty Widzowskiej-Pasiak Koń na receptę. 

Jagoda to typowa zwolenniczka wakacji za granicą. W tym roku skazana jest jednak na pobyt u wujostwa w Dąbrówce, na Kaszubach. Choć wakacje jej zdaniem zapowiadają się koszmarnie, przyszłość szykuje dla niej wielką niespodziankę. Wujek z ciotką są właścicielami stadniny, w której prowadzą ośrodek hipoterapii. Dziewczyna nie lubi koni, z dużą rezerwą i niechęcią odnosi się do nich.    Z czasem jednak całkowicie zmienia zdanie. Czy to wpływ nowych kolegów poznanych w stadninie?  Czy widok szczęścia na twarzy chorego dziecka posadzonego na grzbiecie konia? Nie wiadomo, faktem jest, że dostrzega niezwykłą więź łączącą jeźdźca i konia.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Oczywiście, książka bardzo nam się podobała. Dziewczyny chętnie zabierały głos, dzieliły się swoimi wrażeniami i opiniami. Opisywały swoje przygody w siodle i uczucia jakie im towarzyszyły w czasie przejażdżek, na pewno radość, szczęście, ale też wielka satysfakcja.

 

Grażyna Lichwiarz        

img_20240411_160448

                                                                                                                                         

"Srebrne Wieże" Ann Bryant/ DKK dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu za nami. 16 listopada 2023 roku, z lekkim opóźnieniem, ale w nowym składzie, rozpoczęłyśmy spotkanie. Na wstępie, z racji tego, że klubowiczki są nowe, każda z dziewczyn w kilku słowach opowiedziała o sobie. Następnie przeszłyśmy do dyskusji o książce Ann Bryant Srebrne Wieże. Bohaterka utworu Kate ze względów rodzinnych rozpoczyna naukę w prywatnej szkole z internatem. Już w drodze do Leszczynowego Dworu pełna jest obaw odnośnie wspólnego zamieszkania z pięcioma obcymi dziewczynami w jednym pokoju. Podobno początki zawsze są trudne, to powiedzenie w przypadku Kate dokładnie się sprawdza. Okazuje się bowiem, że w ich ametystowym pokoju zamieszkała prawdziwa afrykańska księżniczka, a Lydia, której przydzielono pokój zwany Opalem zrobi wszystko, żeby z nią zamieszkać. Posunie się nawet do oskarżenia Kate o kradzież, wiedząc, że dziewczęta bardzo się zaprzyjaźniły. Czy uda się Lydii poróżnić koleżanki i zamieszkać w wymarzonym pokoju? Rozwiązanie znajdziemy w książce, do przeczytania której zachęcamy w szczególności dziewczyny. Jest to książka lekka i przyjemna, prawie bajka pokazująca życie dziewcząt w elitarnej szkole ze świetnymi warunkami do nauki i doskonałym wyposażeniem. Naszym zdaniem to doskonała rozrywka dla nastolatek. Polecamy!

 

Grażyna Lichwiarz

img_20231116_162532

"Pierwsza zasada punka" Celia C. Pérez/ DKK dla dzieci

Kolejne, szóste już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci za nami. W świetnych humorach, w iście wakacyjnym nastroju, spotkałyśmy się we wtorek, 6 czerwca 2023 roku, żeby porozmawiać o książce Celii C. Pérez Pierwsza zasada punka. Nastoletnia Maria Luiza uważa siebie za punka. Kocha muzykę rockową i uwielbia kleić ziny. Jest zbuntowaną dziewczyną, która nie znosi swojego imienia, nie chce uczyć się języka hiszpańskiego i nienawidzi kolendry. Po przeprowadzce do Chicago, pierwszego dnia w szkole naraża się nauczycielce z powodu niechlujnego ubioru i mocnego makijażu.  Na potrzeby Jesiennej Fiesty tworzy zespól muzyczny The Co-Co ̀s, który za zbyt głośną muzykę zostaje wykluczony z oficjalnego występu. Malù nie godzi się na taką niesprawiedliwość, buntuje się przeciwko szkolnemu regulaminowi, szuka kompromisu, żeby jednak wystąpić. Zgodnie z pierwszą zasadą punka, którą wyznaje, musi być sobą. Jednak według naszych dziewczyn, zasada ta nie jest łatwa do utrzymania.  Przecież wszyscy w około oczekują od ciebie dobrego zachowania, ty natomiast szukasz zrozumienia, potrzebujesz akceptacji i ciągle czujesz się odrzucona. Przeczytałyśmy książkę z prawdziwą przyjemnością, ciekawa fabuła, barwna bohaterka, z którą każda z dziewczyn mogła się utożsamić. Książkę gorąco polecamy, miłej lektury!

 Grażyna Lichwiarz

img_20230606_135

"Berezowska. Nagość dla wszystkich" Małgorzata Czyńska/ DKK dla dorosłych

W ostatni czwartek września na spotkaniu DKK omawiana była książka Małgorzaty Czyńskiej Berezowska. Nagość dla wszystkich. Opinie na temat książki były podzielone, ale ogólnie podobała się i polecamy ją ze względu na samą bohaterkę.

Napisania recenzji podjęła się pani Elżbieta Herbik:

Choć nie przepadam za biografiami, ta mnie urzekła. Odebrałam Maję Berezowską jako wolną kobietę, wolnego człowieka. A żyła w czasach, gdy z tą wolnością było różnie. Autorka biografii ukazuje ją jako wielką artystkę, osobę o ogromnym dorobku artystycznym. Lubiła malować sceny erotyczne, miłosne i przez to uznawano ją w Polsce za skandalistkę zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym. A w Polsce nic się nie zmieniło, dalej jesteśmy krajem, w którym seksualność to temat tabu nie tylko w sztuce i literaturze, ale i życiu codziennym. Smutna ta nasza Polska rzeczywistość. Artystka żyła w ciekawych i trudnych czasach, ale nawet najczarniejszy okres II wojny światowej i pobyt w obozie Ravensbrück nie spowodował przerwy w rysowaniu. Była osobą niezwykle otwartą, uwielbiała spotkania towarzyskie. Otaczała się osobami o pięknych wnętrzach, artystami. Uwielbiała piękne przedmioty. Jej dom, nawet powojenne mieszkanie, pełne było pięknych bibelotów. Uwielbiała kwiaty. One dawały jej wytchnienie i były natchnieniem w jej twórczości.

Książka niezwykle interesująca, takie przypomnienie trochę z literatury, trochę z historii. Szkoda, że stosunkowo mało w niej zdjęć rysunków i obrazów. Ale zachęciła mnie do poszukiwań twórczości M. Berezowskiej w Internecie.

 

dsc04682

„Puk, puk! Zastałem króla?” Marcin Przewoźniak/ DKK dla dzieci

Za nami piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w tym roku, które odbyło się 16 maja 2023 roku. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, humory nam dopisywały, a to na pewne za sprawą książki Marcina Przewoźniaka – „Puk, puk! Zastałem króla?”. Autor opisuje zabawną historię rodziny Bielskich, mieszkańców starej kamienicy w Warszawie i jej niezwykłych gości z przeszłości. Z pozoru wiodą oni zwyczajne życie, dwunastoletni Stanisław uczy się w szkole, jego tato pracuje w muzeum i uwielbia znosić do domu różne starocie. Mama z kolei jest ochroniarzem na lotnisku. W ich mieszkaniu znajduje się spiżarnia, która od wielu lat nie miała drzwi. Pewnego dnia pan Bielski przytaszczył jakieś stare, ale za to idealnie pasujące do nietypowego otworu. Nikt jednak nie spodziewał się, że w związku z tym w ich spiżarni powstanie przesmyk między wiekami, który umożliwi odwiedziny ludzi z zamierzchłych czasów. Proszę nam wierzyć, tych odwiedzin było całkiem sporo. Poznałyśmy sympatycznego i wesołego Spytka, błazna króla Zygmunta, rozsmakowanego w coca-coli, który najbardziej przypadł nam do gustu. Nieźle ubawiliśmy się też w czasie odwiedzin kanclerza Lwa Sapiehy, który z polecenia króla Zygmunta szukał godnego miejsca na nową stolicę, trzeba wspomnieć, że rozważał różne miasta oprócz Warszawy. Książka Marcina Przewoźniaka jest ciekawa i pogodna, przeczytałyśmy ją z przyjemnością. Dzięki niej poznaliśmy wiele faktów historycznych i dużo ciekawostek. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

thumbnail_20221013_145248