Zagadka Salamandry Jørna Liera Horsta/ DKK dla dzieci

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poświęcone było literaturze norweskiej. W czwartek, 02.06.2022 roku, miałyśmy okazję porozmawiać o książce Jørna Liera Horsta Zagadka Salamandry. Akcja opowieści toczy się w Norwegii, nad Zatoką Okrętów. Główni bohaterowie historii to trójka przyjaciół: Cecilia, Leo i Une oraz pies, Egon. Wszystko zaczyna się gmatwać, kiedy pewnego dnia morze wyrzuca na plażę ciało topielca z tatuażem Salamandry na ramieniu, a później jeszcze pojawia się wrak łodzi znaleziony po zewnętrznej stronie Kamiennej Wysepki. Sprawa wydaje się być bardzo tajemnicza, młodzi przyjaciele postanawiają koniecznie rozwiązać zagadkę. A sprawa nie jest taka prosta, bo jak w prawdziwej powieści kryminalnej bywa, pojawiają się uzbrojeni przestępcy, trzeba śledzić podejrzanych, a nawet przeszukać im pokoje. Fabuła książki toczy się wartko, do pensjonatu przyjeżdżają wciąż nowe, niebezpieczne osoby, wychodzą na jaw ciekawe fakty. Historia pełna jest niebezpiecznych sytuacji i przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Ponad to autor w swojej książce przywołuje słowa Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem” i nakłania bohaterów, żeby nauczyli się myśleć w taki sam sposób jak wielki filozof, a wtedy na pewno będą mogli rozwiązać zagadkę. Świetna powieść kryminalna dla młodzieży. Nam się podobała, gorąco polecamy.

 

Grażyna Lichwiarz

 

 20220602_jorn-lier-horst-zagadka-salamandry

 

"Marzenia duże i małe" Jean Ure/ DKK dla dzieci

"Marzenia duże i małe" Jean Ure w DKK dla dzieci

 

12 maja 2022 roku, podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poznaliśmy rodzinę Jonesów, którzy są bohaterami książki Jean Ure "Marzenia duże i małe". Właśnie zbliża się Gwiazdka i już wiadomo, że w tym roku drogich prezentów nie będzie. Ojciec, bezrobotny aktor, rozstał się z żoną i wyjechał do Stanów szukać pracy. Matka, także aktorka, nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o oferty pracy. Sytuacja w domu jest naprawdę trudna, ciągle brakuje pieniędzy, żeby opłacić rachunki. Mimo to dziewczęta nie rezygnują ze swoich marzeń. Daisy pragnie następnego kotka, Laurd potrzebuje nowych, modnych ubrań, Jazz nieustannie marzy o kursie aktorskim, a Rose życzy sobie nowy komputer. Siostry robią wszystko, żeby ich kłopoty się skończyły, wtedy marzenia na pewno się spełnią. A, że pomysły miały oryginalne, to nieźle ubawiłyśmy się przy czytaniu. Książkę przeczytałyśmy z prawdziwą przyjemnością, podobały się nam młode bohaterki i ich plany oraz intencje, a najbardziej szczęśliwe zakończenie historii. Oczywiście polecamy!

Grażyna Lichwiarz

 

 20220512_143847-jean-ure-marzenia-duze-i-male

 

 

 

 

"Nowy mąż dla mamy" Christine Nöstlinger / DKK dla dzieci i młodzieży

12 kwietnia 2022 roku, w trakcie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, rozmawiałyśmy o utworze Christine Nöstlinger "Nowy mąż dla mamy" 

Po koszmarnych wakacjach spędzonych w Jugosławii, rodzice Susanny postanowili rozstać się. Dziewczynka, wraz ze swoją mamą i starszą siostrą, zamieszkały w domu babci i ciotki Alice. Wkrótce okazało się, że przebywanie pod wspólnym dachem może być bardzo trudne. Babcia, nazywana przez tatę Su, Panią Sierżantem, dała się poznać jako osoba despotyczna, która nie znosi żadnego sprzeciwu. Z kolei ciotka Alice nieustannie sprzątała, przesuwała i poprawiała, a na każdą okazję miała zawsze gotowe przysłowie. Susanna miała serdecznie dość, opracowała plan i postanowiła dla swojej mamy poszukać nowego męża.  

Zabawna i ciepła opowieść o nietuzinkowej rodzinie, pełna komicznych sytuacji i śmiesznych dialogów. Niektórzy bohaterowie są dość ekscentryczni, a sam plan znalezienia męża dla mamy osobliwy. Książka nam się podobała, nieźle się przy niej naśmiałyśmy.

Miłej lektury. Polecamy!  

/Grażyna Lichwiarz/

 

"Pajączek na rowerze" Ewa Nowak / DKK dla dzieci i młodzieży

Powieść Ewy Nowak "Pajączek na rowerze" to wzruszająca i mądra opowieść, o rodzącej się miłości, pokonywaniu lęków i wychodzeniu ze swojej strefy komfortu.

Głównymi bohaterami są Ola i Łukasz. On jest spokojnym, poukładanym chłopcem. Bardzo dobrze się uczy i zdobywa same dobre oceny. Ona natomiast to niespokojny duch, który niezbyt przepada za szkołą. Łukasza fascynują pająki, których dziewczyna się boi, a Olę rower, na którym chłopak nie potrafi jeździć. Jakby tego było mało mają mnóstwo innych kłopotów: w szkole, z rówieśnikami, a w domu z brakiem oparcia ze strony rodziców. Mimo początkowej niechęci, między bohaterami rodzi się przyjaźń, która z czasem zmienia się w coś więcej. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, mama Oli nakrywa ją z Łukaszem na pocałunku. Według mam bohaterów dzieci są za małe na okazywanie sobie takich uczuć. Rezultatem tego jest wyprowadzka Łukasza i jego mamy do innego miasta. Po pięciu latach Ola w końcu kontaktuje się ze swoją dawną sympatią…

Przesłaniem lektury jest to, że uczucia są ważne w każdym wieku. Nie można ich lekceważyć lub odkładać na później, a uczucie rodzące się w młodym wieku może przetrwać lata.

/Koordynator, Bożena Maksymowicz/

 

'Pieśń syreny" Aleksandra Christo / DKK dla dzieci i młodzieży

Do rąk klubowiczek DKK trafiła książka Aleksandry Christo "Pieśń Syreny". Tak się składa, że w literaturze bardzo często pojawia się motyw syreny. Autorka podjęła ryzykowny krok i wzięła na warsztat Małą Syrenkę i całkowicie zmieniła jej postać.

To już nie była naiwna, urocza księżniczka Ariel, ale księżniczka Lira pozbawiona skrupułów i sumienia. Dowiadujemy się, że jest ona córką Królowej Mórz. Lira próbuje udowodnić królowej, że jest godna ją zastąpić. Znana, jest jako Postrach Książąt ponieważ co roku morduje jednego z nich i jego serce ofiarowuje matce.

Jednak bohaterka popełnia błąd, wtedy Królowa Mórz karze ją. Zostaje zamieniona w człowieka i porzucona na otwartym morzu. Dostaje szansę na odkupienie, musi zabić księcia Eliana, a jego serce podarować królowej.

Nad Elianem ciąży ponure widmo, objęcie władzy, polityczne małżeństwo, a wrażeń dostarcza mu bycie piratem. Celem jego było pozbycie się Postrachu Książąt i Królowej Mórz. W pewnym momencie losy bohaterów się splatają, będą zmuszeni sobie zaufać i razem współpracować.

Autorka świetnie przedstawiła atmosferę panującą na pokładzie i podwodne królestwo pełne drapieżników oraz bezbronnych ofiar.

Opisane zapachy, kolory i miejsca, pobudzają u czytelnia zmysły, wszystko to czuje się, jakby było się w „środku” książki.

Pieśń Syreny zdecydowanie można zaliczyć do jednej z najlepszych powieści młodzieżowych, którą warto przeczytać.

/Koordynator, Bożena Maksymowicz/

 

Polish Polski