Czytanie performatywne dramatu na podst. fragmentów powieści “Sen” Aleksandry Kurzawy

15 maja, godz. 11.00, 
Lubuskie Laboratorium Książki / Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9

Lubuskie Laboratorium Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz licealiści Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zielonej Górze zapraszają na czytanie performatywne sztuki na postawie powieści Aleksandry Kurzawy „Sen”.
 
Czytają uczniowie Liceum Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze:
Aia - Marcelina Jakubowska
Ransam - Maciek Król
Hiiri - Hanna Drapiewska
Ove - Igor Gąsior
Louise - Weronika Bakalaraska
Janna Poliszenko - Victoria Sadurska
Caelia - Emilia Gierstun
Frank - Maciej Jurec
Strażnik - Wojciech Poniedziałek
Pracownica Banku - Ola Żychlińska
Służąca - Amelia Wychowałek
Ekspedientki - Maja Nowak, Natalia Graczyk
Narrator - Piotr Mikołajczyk
 
Reżyseria:
Eliza Nyczaj-Wojciuszkiewicz
Anna Włodek
Anna Urbańska
 
Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorką powieści, Aleksandrą Kurzawą.
 
"Sen" to powieść fantastyczna dla młodzieży. Akcja książki toczy się w przyszłości, kilkadziesiąt lat po tajemniczym wybuchu pyłu. Konsekwencją eksplozji jest niezwykła przemiana mieszkańców Miasta, które jest odizolowane od reszty świata.
Główna bohaterka, Aia, zapadając w sen, dzięki swoim nadzwyczajnym możliwościom, potrafi przenieść się w obrębie Miasta do siedziby poszczególnych klanów: Klanu Psa, Drzew, Bliźniaczych Serc, Ślepców, Nocnych Wędrowców czy Wiecznego Ognia. Trafia również do najbardziej zurbanizowanej części miasta gdzie zaprzyjaźnia się z Ransamem, liderem grupy chroniących się w piwnicach wyrzutków. Poznaje tam także potężną Księżycową Wiedźmę rządzącą Miastem, bogate miejskie elity oraz ruch oporu.
Aia z zaciekawieniem odkrywa historię Miasta, poznaje jej mieszkańców i składa powoli elementy układanki dotyczącej jej własnej tożsamości. Jest pełna empatii i współczucia dla najbardziej poszkodowanych. Swoje zasoby i umiejętności wykorzystuje, aby nieść pomoc potrzebującym.
Książka pełna jest zwrotów akcji i zaskakujących wątków, przykuwających uwagę młodego czytelnika. W czasie czytania performatywnego poznamy fragmenty powieści, w postaci dramatu, napisanego przez Aleksandrę Kurzawę.
 
Aleksandra Kurzawa – urodziła się w 1990 r. w Białymstoku, lecz wkrótce przeniosła się wraz z rodzicami do Zielonej Góry. Gdy miała sześć lat, do poduszki słuchała Tolkiena, Lema, a niedługo później Sapkowskiego i braci Stugackich. Stąd zamiłowanie do fantastyki. Wspierana przez rodziców, z przyjemnością rozwijała różnorodne zainteresowania. Trudno jej było wybrać jedną dziedzinę, toteż ukończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, a zielonogórska Alma Mater uczyniła ją magistrem malarstwa, a potem filologii polskiej. W końcu została nauczycielka muzyki.
Pasjonują ją języki obce, ma bzika na punkcie zwierząt, kocha góry i podróże. Śpiewa w żeńskim chórze „Polirytmia”, a także prowadzi rekreacyjne jazdy konne i prywatne lekcje skrzypiec. Czasem uczestniczy w wystawach malarskich, prezentując swoje obrazy. Wraz z mężem Krzysztofem wychowuje synka Filipka. D lat pisała do szuflady, obecnie ma już na swoim koncie wydany tomik poezji „Rzeczy oczywiste” (2017) oraz dwie powieści: „Przypadki pewnego konia” (2022) i „Sen” (2023). W planach kolejne utwory.
 
Klasy zainteresowane udziałem w wydarzeniu zapraszamy do kontaktu:
 
Lubuskie Laboratorium Książki
Tel. 68 24 32 623
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
15 maja (środa), godz. 11.00
Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9
WSTĘP WOLNY
 
sen_plakat
 
 

Drukuj