„Córki Klanu Jeleni” Danielle Daniel

Wrześniowe spotkanie, na którym omawiałyśmy książkę pt. „Córki Klanu Jeleni”, pochodzącej z Kanady pisarki, ilustratorki i malarki - Danielle Daniel, na długo pozostanie w naszej pamięci. Powieść ta zainspirowana jest historią kobiet z rodziny autorki, rdzennych mieszkanek tego kraju.

Napisana ku przestrodze przed:

- nietolerancją wobec ludzi o innej kulturze, sposobie życia i wyznawanej wierze i wartościach,

- wykluczaniem, przemocą i piętnowaniem,

- zmuszaniem, zwłaszcza przez instytucje kościelne, do przyjmowania narzuconej „jedynie” słusznej wiary.

Akcja rozgrywa się w XVII wieku w Nowej Francji na terytorium obecnej Kanady i ukazuje etapy kolonizacji tych ziem oraz postępowanie wobec rdzennej ludności. W ostatnim czasie temat został nagłośniony i dobrze, bo ogrom zła, który tam się wydarzył wymaga choćby oddania honoru i słowa przepraszam za wszelkie krzywdy (szkoda, że nie wszyscy to rozumieją). Trudno w kilku słowach opisać gehennę tych ludzi, którym zabrano nie tylko ziemię, ale pozbawiono tożsamości, korzeni i szeroko rozumianej kultury. Czytając nasuwa się pytanie – kto tu okazał się dzikusem (odpowiedź może zaboleć). „Córki Klanu Jeleni” to swoisty hołd złożony przez ich potomkinię tym dumnym i walecznym kobietom, o czym świadczą słowa dedykacji „Wszystkim zaginionym i zamordowanym kobietom oraz dziewczętom rdzennej ludności Wyspy Żółwia, a także tym, którzy je kochają”.

Zachęcamy do tej niełatwej, ale wartościowej i godnej przeczytania lektury.

Ewa Dąbek – DKK Gubin

 

dkk-ix

Wspomnienie o Ewie Gryzwald

Sierpniowe spotkanie gubińskiego DKK poświęciłyśmy pamięci Ewy Gryzwald, naszej koleżanki, która odeszła 23.08.2024 r.

Wspominałyśmy wspólnie spędzony czas, wielogodzinne rozmowy o książkach, które niejednokrotnie do przeczytania proponowała Ewa, członkini klubu od początku jego działalności czyli od 2009 r. Będzie brakowało nam jej obecności, trafnych uwag o omawianych lekturach i poczucia humoru. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Gubin - członkinie DKK

wspomnienie_n

Dwa oblicza- Marek Hłasko/ DKK dla dorosłych

Majowe spotkanie DKK poświęciłyśmy Markowi Hłasce, patronowi 2024 roku.

W pierwszej części  pt. „Flirt z Markiem Hłasko” wspomagając się kartami zawierającymi cytaty z utworów bohatera spotkania, zagrałyśmy z czytelnikami w grę literacko-karcianą.  Gra polegała na wybraniu cytatu, dedykowaniu innej osobie, która odpowiadała pasującym do wskazanego cytatem i przekazywała kolejny dalej. Zabawa przypomniała nam utwory pisarza (starałyśmy się odgadnąć z jakiego dzieła pochodzi dany cytat) i zainspirowała do sięgnięcia po nie po raz kolejny.

W części drugiej omówiłyśmy książkę Radosława Młynarczyka „Hłasko. Proletariacki książę”.  Autor stara się w niej zmierzyć z legendą narosłą wokół kultowego „kaskadera literatury”. Przytacza wiele mniej znanych faktów z barwnego życia pisarza, oraz dość szczegółowo omawia utwory odnosząc się do życiorysu jak i realiów ówczesnych czasów. Jest to niewątpliwie plusem tej biografii. Mniej natomiast podobało się nam, że czytając odnosi się wrażenie, że autor za bardzo subiektywnie nakierowuje czytelnika na swoje tezy, jako najsłuszniejsze. Marek Hłasko został przedstawiony w tej książce jako człowiek i pisarz. Znając jego utwory cenimy go jako pisarza, ale czy polubimy i poczujemy sympatię do autora jako do człowieka, to już zostawiamy do indywidualnej oceny czytających.

DKK Gubin – Dąbek Ewa

 

dkk-hlasko

„Agape” Dorota Stalińska

Nie często dyskutujemy o poezji, ale tym razem postanowiłyśmy podzielić się z uczestnikami Odjazdowego Bibliotekarza naszymi opiniami i  odczuciami związanymi z utworami Doroty Stalińskiej, zamieszczonymi w jej trzecim zbiorku poezji pt. „Agape”… wiersze, które napisałam dla Ciebie…

Dorota Stalińska była gościem tegorocznej Wyspy Literackiej. Nie wszyscy mogli być na tym spotkaniu, stąd pomysł zaprezentowania tego tomiku na pikniku.

Członkinie naszego klubu zachęcając do lektury, zwróciły uwagę na te nastrojowe z filozoficznym przesłaniem wiersze, mówiące o miłości w różnych odcieniach i aspektach oraz przybliżające wrażliwość znanej aktorki . Warto po nie sięgnąć nie tylko w wakacyjnym czasie.

Ewa Dąbek DKK Gubin

dkk-ob

„Dwunasty” Aldony Reich/DKK dla dorosłych

„Dwunasty” Aldony Reich to powieść, którą polecamy do przeczytania nie tylko w czasie ferii zimowych. Akcja rozgrywa się w Zielonej Górze w Wigilię Bożego Narodzenia, co nie jest bez znaczenia, zarówno data jak i symbolika 12 potraw będą kluczowe w wyjaśnieniu morderstw. Tajemnicze zbrodnie na pierwszy rzut oka niemające ze sobą nic wspólnego zmuszają prowadzących śledztwo do szukania powiązań między ofiarami. Brak jakichkolwiek śladów i perfekcja morderstw wskazują, że nie są one przypadkowe, lecz wygląda to bardziej na wymierzanie kary.  Policjanci kierując się charakterystyczną datą szukają rozwiązania w przeszłości i je częściowo znajdują. Umorzona z braku świadków i dowodów sprawa przed 12 lat nie wyjaśnia, kto teraz zabija, ale znana jest ofiara tamtych wydarzeń. To ułatwia rozwikłanie zagadki 11 zbrodni, a odpowiedzią jest tytułowy dwunasty – czy nas zaskoczy? Przekonamy się o tym kończąc czytać tę kryminalną historię.

DKK Gubin Ewa Dąbek

 dkk-gubin-ii-2024