„Dwunasty” Aldony Reich/DKK dla dorosłych

„Dwunasty” Aldony Reich to powieść, którą polecamy do przeczytania nie tylko w czasie ferii zimowych. Akcja rozgrywa się w Zielonej Górze w Wigilię Bożego Narodzenia, co nie jest bez znaczenia, zarówno data jak i symbolika 12 potraw będą kluczowe w wyjaśnieniu morderstw. Tajemnicze zbrodnie na pierwszy rzut oka niemające ze sobą nic wspólnego zmuszają prowadzących śledztwo do szukania powiązań między ofiarami. Brak jakichkolwiek śladów i perfekcja morderstw wskazują, że nie są one przypadkowe, lecz wygląda to bardziej na wymierzanie kary.  Policjanci kierując się charakterystyczną datą szukają rozwiązania w przeszłości i je częściowo znajdują. Umorzona z braku świadków i dowodów sprawa przed 12 lat nie wyjaśnia, kto teraz zabija, ale znana jest ofiara tamtych wydarzeń. To ułatwia rozwikłanie zagadki 11 zbrodni, a odpowiedzią jest tytułowy dwunasty – czy nas zaskoczy? Przekonamy się o tym kończąc czytać tę kryminalną historię.

DKK Gubin Ewa Dąbek

 dkk-gubin-ii-2024

„Zło samo w sobie jest karą” Eugeniusz Kołda

„Historia na śmierć i życie” Wojciecha Tochmana to książka oparta na materiałach zbieranych przez lata przez Lidię Ostałowską, dotyczących głośnego morderstwa popełnionego w Warszawie w 1996 roku przez troje niedoszłych maturzystów. Skazanie pięknej, młodej dziewczyny na dożywocie jest nie tylko opowieścią o tragedii, straconych nadziejach, ale też punktem wyjścia dla rozważań o polskim systemie sądownictwa, więziennictwa, resocjalizacji i wpływie mediów i opinii publicznej na ogłaszane wyroki. Autor przytaczając tę historię pokazuje, że w życiu nic nie jest czarno - białe. Im bardziej wnikamy w szczegóły sprawy, tym więcej jest w nas współczucia dla dziewczyny, która odbywa karę wieloletniego więzienia. Nasuwają się pytania: czy taka kara ma sens i czy rzeczywiście jest adekwatna do popełnionego czynu? Reportaż zmusza do refleksji, do weryfikowania własnych poglądów, osądów moralnych, które zbyt szybko ferujemy.

Książka ze wszech miar warta przeczytania. Poleciłybyśmy ją jako lekturę obowiązkową wszystkim, a zwłaszcza młodym ludziom, aby mogli zobaczyć jak jeden nierozważny krok, jedna głupia decyzja może zniszczyć życie.

DKK Gubin - Grażyna Dymarczyk

dkk-gubin

"Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem" Magdalena Małecka – Wippich

Imieniny Anny były okazją do wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w urokliwym ogrodzie naszej klubowiczki.  Było to spotkanie o tyle ciekawe, że poświęcone jednej  z najlepszych polskich aktorek czyli Annie Seniuk, a dokładniej książce „Nietypowa baba jestem”, która to jest zapisem rozmowy aktorki z  córką, Magdaleną Małecką – Wippich.

Na łamach książki mamy okazję śledzić historie opowiadane przez bohaterkę, w których rodzinne opowieści są przeplatane z zawodowymi.

Razem wędrujemy przez Kraków jej młodości, poznajemy wielu artystów, których to miała szczęście spotkać na swojej drodze.

Kreowana przez media  jako ciepła , troskliwa mamuśka odżegnuje się od tego wizerunku.  Potrafi być stanowcza i bezkompromisowa. 

Artystka wielu talentów, która podczas studiów w Krakowskiej Akademii Teatralnej „nie rokowała z powodu braku temperamentu” jak uważał jednej z uczących ją profesorów. Całym swoim dorobkiem zarówno teatralnym jak i filmowym zaprzecza temu twierdzeniu.

Anna Seniuk znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

Anna Seniuk nie należy do pokolenia tzw. celebrytów. To skromna, ale jednocześnie wyrazista i wielka postać polskiej sceny teatralnej i filmowej.

Lektura książki dostarcza wielu szczegółów z  życia osobistego oraz zawodowego, chociaż aktorka raczej unika rozgłosu. W tym przypadku szczerze mówi nie tylko o pracy zawodowej, ale też chorobie i stosunkach rodzinnych. Anna Seniuk opowiada  na przykład z jakiej roli zrezygnowała, aby spędzić miesiąc miodowy z ukochanym mężczyzną.

Książkę czyta się z niekłamaną przyjemnością, to wspaniały czas spędzony  z ciekawą kobietą, ale przede wszystkim  niezwykłą artystką.

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z bohaterką książki, które to nastąpi podczas kolejnej edycji Wyspy Literackiej w Gubinie 26 sierpnia.

 

Dorota Zdziebło – DKK Gubin

dkk-lipiec

''Aktoreczka'' Barbara Wysoczańska/DKK dla dorosłych

''Aktoreczka'' to najnowsza książka Barbary Wysoczańskiej, którą postanowiłyśmy omówić na jesiennym spotkaniu DKK. Jak zdążyłyśmy zauważyć autorka swoje bohaterki przedstawia jako kobiety silne i bezkompromisowe. W książce fikcja literacka połączona jest z wydarzeniami historycznymi w Polsce i na świecie.  Polski fotograf, Konrad Rogowski, przebywający na emigracji w Nowym Jorku stara się o opublikowanie zdjęć dokumentujących zbrodnie wojenne w Warszawie, ale najważniejszym celem jest odnalezienie nazistowskiego zbrodniarza Rudolfa Schultego. Jedynym tropem dającym szansę namierzenia byłego nazisty jest piękna i sławna hollywoodzka gwiazda Lauren Evans, amerykanka niemieckiego pochodzenia. Splendor skandale i światło fleszy to jest codzienność tego świata, jednak to świat widziany z boku, ponieważ bohaterka boryka się z samotnością i strachem, że ktoś może odkryć jej przeszłość i prawdziwą tożsamość.

Książkę czyta się dobrze, akcja wciąga, poznajemy klimat Nowego Jorku lat 50-tych. Podsumowując- zdania w naszym klubie ponownie były podzielone. Myślę, że to dobrze bo ile osób tyle opinii, które urozmaicają dyskusję. Zachęcamy do przeczytania „Aktoreczki”, na pewno większości czytelniczek się spodoba. Nadmieniam, że Barbara Wysoczańska jest Lubuszanką (ur. w Nowej Soli, obecnie mieszka w Zielonej Górze) i był to jeden z powodów, że sięgnęłyśmy po tę książkę promując przy tym naszych Lubuskich pisarzy .

 Ewa Gryzwald – DKK Gubin

aktoreczka-b_-wysoczanska

Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa. Koneserzy kolejnego dnia”/ DKK dla dorosłych

 

Świetną lekturą na wakacje jest polecana przez nas książka „ Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa. Koneserzy kolejnego dnia”. Jest to rozmowa trójki przyjaciół, pełna anegdot i wspomnień o żyjących i tych co już odeszli artystach, m.in. o Zbigniewie Wodeckim, Wojciechu Młynarskim, Andrzeju Zausze i wielu innych, z którymi spotykali się w ciągu ponad 50-letniej pracy estradowej. Na pytania w niepowtarzalnym stylu Artura Andrusa Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz dowcipnie i inteligentnie udzielają odpowiedzi, przekomarzając się jednocześnie udowadniają, że talent, szacunek dla publiczności, mądre treści piosenek są zawsze doceniane. Szczerość, humor i dystans do siebie sprawiają, że czytając mamy wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w tej rozmowie. Pogawędki bohaterów książki o muzyce, życiu codziennym i artystycznym, prowadzone bez zbędnego patosu, za to z wielką kulturą osobistą przypomniały nam ich ponadczasowe przeboje oraz zawsze gustowne kreacje Pani Alicji. Dodatkowym walorem tej niebanalnej biografii wspaniałego duetu Majewska – Korcz są zamieszczone fotografie, które oglądamy z nostalgią.  Polecamy, naprawdę warto przeczytać, a słuchając jednocześnie Ich piosenek mamy gwarantowaną ucztę literacko-muzyczną.

DKK Gubin Ewa Dąbek

dkk-grafika