„Niespokojni ludzie” Fredrika Backmana/DKK dla dorosłych

W jesienne popołudnie 4 listopada 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu DKK „Orator” w Świebodzinie. Tym razem omawiana była książka Fredrika Backmana „Niespokojni ludzie”.

Autor w powieści przedstawia historię napadu na bank i historię zakładników. Pokazuje również relacje: te istniejące i te, których brak. Losy bohaterów byłyby bolesne, ale zostały pokazane w typowej dla autora okraszonej humorem i lekko abstrakcyjnej formie. Tytułowi „niespokojni ludzie” są tacy jak my i jak ci, którzy nas otaczają: irytują, dopóki nie pozna się ich historii, ich bólu i straty. Powieść „Niespokojni ludzie” to historia o idiotach, która zmienia się w historię o ludziach, którzy desperacko starają się przetrwać.  Klubowiczki stwierdziły, że na początku ciężko im się czytało, książka jest dosyć specyficzna. Ale później wszystko układa się w całość i historia nabiera sensu. Powieść niesie smutek równoważony przez humor, otuchę i nadzieję. To była dziwna książka. Czasem męcząca, czasem niezwykle mądra i ważna. Może trochę zbyt filozoficzna, pogmatwana. Powieść Fredrika Backmana jest warta polecenia.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 02.12.2024 r. a do przeczytania wytypowano książkę Gabrieli Gargaś „Wiem, co czujesz”.

Moderator

Renata Borowiak

20241104_161255

„Tydzień z życia Adeli” Agata Suchocka/DKK dla dorosłych

W jesiennej już atmosferze, przy aromatycznej kawie, 7 października po raz kolejny w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Analizie poddałyśmy (w spotkanie uczestniczyły same panie) książkę „Tydzień z życia Adeli”. Autorka - Agata Suchocka to niezwykle ciekawa osoba. Z wykształcenia filolożka, niegdyś nauczycielka angielskiego. Obecnie pisarka, ale również tłumaczka, wokalistka, multiinstrumentalista, animator kultury. To również pasjonatka malarstwa, rysunku i bluesa, udzielająca się wokalnie w Formacji Bluesowej Gorszy Sort. Lubi mieszać i przeplatać gatunki.

A co można powiedzieć o jej powieści „Tydzień z życia Adeli”? Wszystkie byłyśmy zgodne, że książkę czyta się z przyjemnością. Znalazłyśmy w niej sporo z życia wziętego humoru, ale autorka nie stroniła również od trudnych tematów. Bohaterką  jest nieszablonowa, dojrzała kobieta, niepijąca alkoholiczka, która nie jedno przeszła w życiu. W momencie, w którym ją poznajemy mieszka z paprotką, którą regularnie uśmierca podlewając wódką. Ma swoje rytuały. Każdy dzień jest podobny do kolejnego.  Tą monotonność przerywa młody mężczyznę o orlim nosie, który okazuje się być jej bardzo bliską osobą.  Zmiany w jej życiu wnoszą również przystojny sąsiad i jego kot.

Powieść zaskakuje,  czyta się ją „jednym tchem”. Polecamy  osobom, które w jesienne wieczory chcą się zrelaksować przy dobrej literaturze.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 4 listopada. Ciekawe jakie wrażania będą nam towarzyszyć po przeczytaniu książki Frederika Backmana „Niespokojni ludzie”.

 

Moderator

Anna Świątek

 20240408_161148

„Żaden koniec” Zośka Papużanka/DKK dla dorosłych

Dnia 04 marca kolejny raz odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie, podczas którego dyskutowałyśmy o książce Zośki Papużanki „Żaden koniec”. To opowieść o rodzinie, która w gruncie rzeczy niewiele o sobie wie, nigdy nie potrafi ze sobą rozmawiać i skrzętnie ukrywa przed sobą swoje sekrety, żale i urazy. Śmierć babci Krystyny, seniorki rodu, zmusza jej dzieci i wnuki do rozmyślań nad tym, kim naprawdę była w ich życiu i jakie skrywała tajemnice. Czy po śmierci Krystyny jej rodzina ma szansę na poprawę wzajemnych relacji i nauczenie się okazywania sobie bliskości? Ta myśl towarzyszy czytelnikowi niemal przez cały czas spędzony z książką. Odpowiedzi na to pytanie jednak nie znajdziemy w powieści. Utwór jednak skłania do refleksji i zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę przekazujemy kolejnym pokoleniom naszych bliskich. Panie stwierdziły, że książkę bardzo dobrze się czyta, napisana jest ładnym językiem. Jest godna polecenia.

Następne spotkanie odbędzie się 8 kwietnia. Do przeczytania wytypowana została książka Remigiusza Mroza „Behawiorysta”.

Moderator Renata Borowiak

20240304_160916

„Życie Violette” Valerie Perrin/ DKK dla dorosłych

Na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczki przychodzą z bagażem swoich wrażeń po przeczytaniu wybranej lektury i ciekawością, czy inni mają podobne spostrzeżenia. Czasami książka wzbudza różne refleksje i dyskusja jest wtedy bardzo gorąca. 13 maja „pod lupę” wzięłyśmy powieść Valerie Perrin „Życie Violette” i tym razem recenzje były jednomyślne: „Rewelacyjna książka, od której nie można się oderwać”, „To najpiękniejsza powieść jaką przeczytałyśmy w tym roku”. Główna bohaterka to kobieta, która mimo trudnego startu i wielu lat w smutku odnajduje wreszcie prawdziwą i silną siebie. Zaskakuje również główne miejsce fabuły, którym jest cmentarz. Silnie związana z nim Violette mówi o sobie: „Nazywam się Violette Toussaint. Byłam dróżniczką, a teraz jestem dozorczynią na cmentarzu. Delektuję się życiem, piję je małymi łyczkami niczym herbatę jaśminową z miodem.” , „Każdy mój dzień to prezent od niebios. Tak też sobie mówię codziennie rano, gdy otwieram oczy.” Trzeba przyznać również, że losy wszystkich bohaterów chwytają za serce, a ich tajemnice odkrywane są do ostatniej strony.

Autorka ma niezwykłe wyczucie życia. Napisała mądrą powieść, która daje nadzieję, że każdego może spotkać dobro, jeśli tylko mu na to pozwolimy. To już druga pozycja tej pisarki, która nas urzekła. „Cudowne lata”, to również wspaniale opowiedziana, trzymająca w napięciu opowieść o relacjach, które łączą nas na całe życie, i wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

Zdecydowanie polecamy lektury Valerie Perrin.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterką będzie najnowsza powieść Nicholasa Sparksa „Powrót” zapraszamy już po wakacjach 2 września 2024r.

20240513_160631

„Cudowne lata” Perrin Valerie/ DKK dla dorosłych

„Morze to woda, która oddycha”– taką myśl, świadczącą o wyobraźni autora, a jednocześnie bacznego obserwatora natury, wyszukały w książce Perrin Valerie „Cudowne lata” uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki, które po raz kolejny spotkały się 5 lutego w bibliotece. Lektura uznanej francuskiej pisarki wywołała niezwykle burzliwą dyskusję. Powieść porusza wiele ciekawych wątków, zmusza do refleksji, pozwala pobyć w francuskich prowincjonalnych klimatach lat dziewięćdziesiątych. Najbardziej jednak zachwyca przyjaźń, a może miłość trojga ludzi, znających się od dziecięcych lat i będąca dla siebie wszystkim. Są razem w radościach i cierpieniach. Czytelnik zaczyna wręcz tęsknić za takimi uczuciami i bliskością z drugim człowiekiem. Nie jest to jednak idylla. Dorastanie, dojrzewanie, dorosłość przynosi ból po starcie najbliższych ludzi, niespełnione obietnice i stracone złudzenia. Okazuje się również, że najwierniejsi przyjaciele mają swoje tajemnice… Powieść w wielu miejscach zaskakuje. Na uwagę zasługuje także piękno użytego przez autorkę języka, bogactwo słów, wnikliwe, celne, inteligentne porównania. Przepiękna, poruszająca opowieść, której nie da się opowiedzieć – trzeba ją samemu przeczytać. Gwarantujemy jednak, że zostanie w pamięci.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 4 marca 2024 r., a bohaterem będzie powieść Zośki Papaużanki „Żaden Koniec”.

Serdecznie zapraszamy.

Moderator Anna Świątek

 

20240205_164449