„Jak mieć w życiu frajdę” Katarzyna Stoparczyk/ DKK dla dorosłych

3 lutego na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w poszerzonym gronie (z radością powitałyśmy nową członkinię), analizie poddałyśmy książkę „Jak mieć w życiu frajdę” Katarzyny Stoparczyk - autorki kultowych audycji Myślidziecka 3/5/7, „Dzieci wiedzą lepiej” i „Duże dzieci”. To właśnie rozmowy z ciekawymi ludźmi stały się inspiracją do napisania tej lektury. W książce możemy przeczytać wywiady ze znanymi wszystkim osobami: Magdą Umer, Tomaszem Stańko, Jerzym Pilchem, Józefem Henem, Franciszkiem Pieczką, Martyną Wojciechowską, Kamilem Stochem oraz Lechem Janerką. Zastanawiałyśmy się, jaki klucz przyjęła autorka dobierając właśnie takie grono rozmówców. Łączy ich na pewno sława, która jednak nie jest wyznacznikiem ich życia. Podczas czytania wypowiedzi bohaterów, czuje się szczerość, otwartość i taką „normalność”. Ich życie nie jest wcale usłane różami, borykają się z problemami, jak każdy szary człowiek. To co ich wyróżnia, to to, że mieli w osobie odwagę zawalczyć o marzenia, dbają o swoje wewnętrzne „dziecko”. Pomimo wszystkich swoich zmartwień, trosk codziennego życia, potrafią radośnie żyć, być wdzięcznym za każdą chwilę i codziennie z optymizmem stawiać czoła nowym wyzwaniom.  Po przeczytaniu książki, my również zapytałyśmy małą dziewczynkę, którą w nas odnalazłyśmy, jak zachowałaby się ona, ta szczera, spontaniczna, otwarta na szczęście mała istotka w trudnych, problematycznych sytuacjach, które dla dziecka okazują się być często bardzo proste. 

Świetna książka na relaks w zimowy wieczór.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki serdecznie zapraszamy 3 marca 2025 r. o godz. 16.00. Tym razem rozprawimy się z książką „Hanka. Opowieść o awansie.” Macieja Jakubowiaka.

 

dkk-03_02_25

Ogród sekretów i kłamstw Agnieszka Krawczyk/DKK dla dorosłych

Dnia 13 stycznia, odbyło się pierwsze w 2025 roku spotkanie klubowiczów DKK „Orator” w Świebodzinie. Omawiana była książka Agnieszki Krawczyk „Ogród sekretów i kłamstw”.

Agnieszka Krawczyk zachwyca nie tylko przepięknym językiem, którym w sposób realistyczny oddaje czasy dwudziestolecia międzywojennego, ale również fabułą powieści, w której głównym motywem są skomplikowane relacje rodzinne. „Ogród sekretów i zdrad” opowiada o życiu w pałacu, uważanym za pechowy i złowróżbny, z nietypowym ogrodem trujących i egzotycznych kwiatów.

Klubowiczki stwierdziły, że mimo wszystko książka była naiwna. Aby się przekonać czy do końca ta opowieść Agnieszki Krawczyk jest taka, można przeczytać jej dalsze tomy: „Kolekcja straconych chwil” i „Wśród burz”.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 3 lutego, zaproponowano do przeczytania książkę „Jak mieć w życiu frajdę”.

Moderator Renata Borowiak

20250113_164602

„Tydzień z życia Adeli” Agata Suchocka/DKK dla dorosłych

W jesiennej już atmosferze, przy aromatycznej kawie, 7 października po raz kolejny w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Analizie poddałyśmy (w spotkanie uczestniczyły same panie) książkę „Tydzień z życia Adeli”. Autorka - Agata Suchocka to niezwykle ciekawa osoba. Z wykształcenia filolożka, niegdyś nauczycielka angielskiego. Obecnie pisarka, ale również tłumaczka, wokalistka, multiinstrumentalista, animator kultury. To również pasjonatka malarstwa, rysunku i bluesa, udzielająca się wokalnie w Formacji Bluesowej Gorszy Sort. Lubi mieszać i przeplatać gatunki.

A co można powiedzieć o jej powieści „Tydzień z życia Adeli”? Wszystkie byłyśmy zgodne, że książkę czyta się z przyjemnością. Znalazłyśmy w niej sporo z życia wziętego humoru, ale autorka nie stroniła również od trudnych tematów. Bohaterką  jest nieszablonowa, dojrzała kobieta, niepijąca alkoholiczka, która nie jedno przeszła w życiu. W momencie, w którym ją poznajemy mieszka z paprotką, którą regularnie uśmierca podlewając wódką. Ma swoje rytuały. Każdy dzień jest podobny do kolejnego.  Tą monotonność przerywa młody mężczyznę o orlim nosie, który okazuje się być jej bardzo bliską osobą.  Zmiany w jej życiu wnoszą również przystojny sąsiad i jego kot.

Powieść zaskakuje,  czyta się ją „jednym tchem”. Polecamy  osobom, które w jesienne wieczory chcą się zrelaksować przy dobrej literaturze.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 4 listopada. Ciekawe jakie wrażania będą nam towarzyszyć po przeczytaniu książki Frederika Backmana „Niespokojni ludzie”.

 

Moderator

Anna Świątek

 20240408_161148

„Niespokojni ludzie” Fredrika Backmana/DKK dla dorosłych

W jesienne popołudnie 4 listopada 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu DKK „Orator” w Świebodzinie. Tym razem omawiana była książka Fredrika Backmana „Niespokojni ludzie”.

Autor w powieści przedstawia historię napadu na bank i historię zakładników. Pokazuje również relacje: te istniejące i te, których brak. Losy bohaterów byłyby bolesne, ale zostały pokazane w typowej dla autora okraszonej humorem i lekko abstrakcyjnej formie. Tytułowi „niespokojni ludzie” są tacy jak my i jak ci, którzy nas otaczają: irytują, dopóki nie pozna się ich historii, ich bólu i straty. Powieść „Niespokojni ludzie” to historia o idiotach, która zmienia się w historię o ludziach, którzy desperacko starają się przetrwać.  Klubowiczki stwierdziły, że na początku ciężko im się czytało, książka jest dosyć specyficzna. Ale później wszystko układa się w całość i historia nabiera sensu. Powieść niesie smutek równoważony przez humor, otuchę i nadzieję. To była dziwna książka. Czasem męcząca, czasem niezwykle mądra i ważna. Może trochę zbyt filozoficzna, pogmatwana. Powieść Fredrika Backmana jest warta polecenia.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 02.12.2024 r. a do przeczytania wytypowano książkę Gabrieli Gargaś „Wiem, co czujesz”.

Moderator

Renata Borowiak

20241104_161255

„Życie Violette” Valerie Perrin/ DKK dla dorosłych

Na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczki przychodzą z bagażem swoich wrażeń po przeczytaniu wybranej lektury i ciekawością, czy inni mają podobne spostrzeżenia. Czasami książka wzbudza różne refleksje i dyskusja jest wtedy bardzo gorąca. 13 maja „pod lupę” wzięłyśmy powieść Valerie Perrin „Życie Violette” i tym razem recenzje były jednomyślne: „Rewelacyjna książka, od której nie można się oderwać”, „To najpiękniejsza powieść jaką przeczytałyśmy w tym roku”. Główna bohaterka to kobieta, która mimo trudnego startu i wielu lat w smutku odnajduje wreszcie prawdziwą i silną siebie. Zaskakuje również główne miejsce fabuły, którym jest cmentarz. Silnie związana z nim Violette mówi o sobie: „Nazywam się Violette Toussaint. Byłam dróżniczką, a teraz jestem dozorczynią na cmentarzu. Delektuję się życiem, piję je małymi łyczkami niczym herbatę jaśminową z miodem.” , „Każdy mój dzień to prezent od niebios. Tak też sobie mówię codziennie rano, gdy otwieram oczy.” Trzeba przyznać również, że losy wszystkich bohaterów chwytają za serce, a ich tajemnice odkrywane są do ostatniej strony.

Autorka ma niezwykłe wyczucie życia. Napisała mądrą powieść, która daje nadzieję, że każdego może spotkać dobro, jeśli tylko mu na to pozwolimy. To już druga pozycja tej pisarki, która nas urzekła. „Cudowne lata”, to również wspaniale opowiedziana, trzymająca w napięciu opowieść o relacjach, które łączą nas na całe życie, i wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy.

Zdecydowanie polecamy lektury Valerie Perrin.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego bohaterką będzie najnowsza powieść Nicholasa Sparksa „Powrót” zapraszamy już po wakacjach 2 września 2024r.

20240513_160631