Nowy cykl spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży

14 stycznia 2025 roku rozpoczął się nowy cykl spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem klubowiczami zostali uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Pierwsze zajęcia miały na celu przełamanie lodów. Bawiliśmy się bowiem w nieco zmodyfikowane memory, które pozwoliło nam zapamiętać swoje imiona oraz zainteresowania. Dzieci zapoznały się z założeniami programu DKK, a następnie dyskutowaliśmy o swoich ulubionych książkach, co ułatwi dokonywanie trafionego wyboru omawianej w przyszłości literatury.

Moderator: Kamila Kamińska

grupowe

„Basia i biblioteka”/DKK dla dzieci

10 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, z udziałem uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte we Wschowie. Po krótkim przedstawieniu się i przybliżeniu zasad funkcjonowania klubu, dzieci odgadywały baśniowe zagadki. Następnie uczniowie wzięli udział w zabawach integrujących grupę. W głównej część zajęć uczestnicy DKK wysłuchali fragmentu opowiadania „Basia i biblioteka” autorstwa Z. Staneckiej. Na jego podstawie poruszyliśmy temat zasad panujących w bibliotece, następnie wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książki, które mogły samodzielnie pokolorować.

Moderator: Patrycja Piątek

img-20250115-wa0004

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” Ben Miller/ DKK dla Dzieci

21 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci z udziałem uczniów klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie, podczas którego dzieci wysłuchały fragmentu powieści „O dziewczynce, która wpadła w baśń” autorstwa Bena Millera. Tym razem rozmawialiśmy o wyobraźni. W trakcie zajęć dzieci przedstawiły własną wersję jednej z baśni braci Grimm. Na początku odegrali niemy teatr, prezentując początek historii, potem rozwiązywali zagadki, stanowiące kontynuację opowieści. Dalsze losy odczytane zostały w formie słuchowiska - klubowicze naśladowali opisywane dźwięki przyrody. Następnie uczniowie mieli okazję napisać alternatywne zakończenie przygód trzech braci, bowiem w oryginalnym tekście zamieniliśmy niektóre przymiotniki i rzeczowniki na przypadkowo wybrane przez dzieci słowa, tworząc tym samym przezabawne podsumowanie.

Moderator: Kamila Kamińska

grupowe-dzieci

Rozmowy o "Pani Einstein"/Refleksje nad "Światłem ukrytym w mroku"

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy dwie niezwykle poruszające książki: Panią Einstein autorstwa Marie Benedict oraz Światło ukryte w mroku Sharon Cameron. Dyskusja była pełna refleksji, emocji i wymiany różnorodnych opinii, co sprawiło, że spotkanie stało się wyjątkowe.

Rozmowy o Pani Einstein

Książka Pani Einstein skłoniła nas do głębszej refleksji nad rolą kobiet w historii i nauce. Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji Milevy Marić – nie tylko jako wybitnie utalentowanej matematyczki i fizyczki, ale też jako kobiety, która żyła w czasach, gdy jej osiągnięcia były systematycznie marginalizowane.
Zastanawialiśmy się nad tym, jak różniła się pewność siebie kobiet w tamtych czasach i jak zmieniała się ich pozycja społeczna przez kolejne dekady. Dyskutowaliśmy też o tym, ile prawdy zawiera powieść, a ile pozostaje w sferze literackiej interpretacji autorki. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że brakowało nam rozwinięcia wątku dalszych losów Milevy po jej rozstaniu z Albertem Einsteinem – chcieliśmy wiedzieć więcej o tym, jak radziła sobie z przeciwnościami losu i jakie były jej ostatnie lata życia.

Refleksje nad Światłem ukrytym w mroku

Druga omawiana książka, Światło ukryte w mroku, wzbudziła w nas wiele emocji i wspomnień. Opowieść o siostrach Stefanii i Helenie Podgórskich, które z niezwykłą odwagą ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej, uświadomiła nam, jak wiele poświęcenia wymagało życie w ciągłym strachu o własne i cudze życie.
Rozmawialiśmy o losach naszych przodków, o trudach życia w obozach i gettach oraz o niezłomności ducha ludzi, którzy mimo wszystko znajdowali w sobie siłę, by walczyć o przetrwanie. Wyraziliśmy podziw dla bohaterstwa sióstr Podgórskich i ich nieugiętej postawy wobec nieludzkich realiów wojny. Książka była dla nas lekcją odwagi, empatii i wartości, jakie niesie ze sobą humanizm w najciemniejszych czasach.

Spotkanie zakończyło się w pełnej skupienia atmosferze, z przekonaniem, że zarówno Pani Einstein, jak i Światło ukryte w mroku to książki, które pozostawiają trwały ślad w sercu i umyśle czytelnika. Cieszymy się na kolejne dyskusje, które, mamy nadzieję, będą równie inspirujące.

 

20241202_131959

„Pas Hipolity” Agathy Christie/ DKK dla Młodzieży

20 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży z udziałem uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osowej Sieni. Tym razem przeczytaliśmy fragment opowiadania „Pas Hipolity” Agathy Christie.  Następnie rozmawialiśmy o różnych metodach rozwiązywania skomplikowanych problemów, a mianowicie o umiejętności analitycznego myślenia i dedukcji. Zadaniem uczniów było wcielić się w rolę detektywa i rozwiązać zagadkę kryminalną, mając do dyspozycji kilka dowodów i poszlak, wykorzystując sposób zaprezentowany w książce G.T. Karber „Murdle”.  

Moderator: Kamila Kamińska

 

grupowe-mlodziez