Rozmowy o "Pani Einstein"/Refleksje nad "Światłem ukrytym w mroku"

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy dwie niezwykle poruszające książki: Panią Einstein autorstwa Marie Benedict oraz Światło ukryte w mroku Sharon Cameron. Dyskusja była pełna refleksji, emocji i wymiany różnorodnych opinii, co sprawiło, że spotkanie stało się wyjątkowe.

Rozmowy o Pani Einstein

Książka Pani Einstein skłoniła nas do głębszej refleksji nad rolą kobiet w historii i nauce. Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji Milevy Marić – nie tylko jako wybitnie utalentowanej matematyczki i fizyczki, ale też jako kobiety, która żyła w czasach, gdy jej osiągnięcia były systematycznie marginalizowane.
Zastanawialiśmy się nad tym, jak różniła się pewność siebie kobiet w tamtych czasach i jak zmieniała się ich pozycja społeczna przez kolejne dekady. Dyskutowaliśmy też o tym, ile prawdy zawiera powieść, a ile pozostaje w sferze literackiej interpretacji autorki. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że brakowało nam rozwinięcia wątku dalszych losów Milevy po jej rozstaniu z Albertem Einsteinem – chcieliśmy wiedzieć więcej o tym, jak radziła sobie z przeciwnościami losu i jakie były jej ostatnie lata życia.

Refleksje nad Światłem ukrytym w mroku

Druga omawiana książka, Światło ukryte w mroku, wzbudziła w nas wiele emocji i wspomnień. Opowieść o siostrach Stefanii i Helenie Podgórskich, które z niezwykłą odwagą ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej, uświadomiła nam, jak wiele poświęcenia wymagało życie w ciągłym strachu o własne i cudze życie.
Rozmawialiśmy o losach naszych przodków, o trudach życia w obozach i gettach oraz o niezłomności ducha ludzi, którzy mimo wszystko znajdowali w sobie siłę, by walczyć o przetrwanie. Wyraziliśmy podziw dla bohaterstwa sióstr Podgórskich i ich nieugiętej postawy wobec nieludzkich realiów wojny. Książka była dla nas lekcją odwagi, empatii i wartości, jakie niesie ze sobą humanizm w najciemniejszych czasach.

Spotkanie zakończyło się w pełnej skupienia atmosferze, z przekonaniem, że zarówno Pani Einstein, jak i Światło ukryte w mroku to książki, które pozostawiają trwały ślad w sercu i umyśle czytelnika. Cieszymy się na kolejne dyskusje, które, mamy nadzieję, będą równie inspirujące.

 

20241202_131959

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” Ben Miller/ DKK dla Dzieci

21 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci z udziałem uczniów klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie, podczas którego dzieci wysłuchały fragmentu powieści „O dziewczynce, która wpadła w baśń” autorstwa Bena Millera. Tym razem rozmawialiśmy o wyobraźni. W trakcie zajęć dzieci przedstawiły własną wersję jednej z baśni braci Grimm. Na początku odegrali niemy teatr, prezentując początek historii, potem rozwiązywali zagadki, stanowiące kontynuację opowieści. Dalsze losy odczytane zostały w formie słuchowiska - klubowicze naśladowali opisywane dźwięki przyrody. Następnie uczniowie mieli okazję napisać alternatywne zakończenie przygód trzech braci, bowiem w oryginalnym tekście zamieniliśmy niektóre przymiotniki i rzeczowniki na przypadkowo wybrane przez dzieci słowa, tworząc tym samym przezabawne podsumowanie.

Moderator: Kamila Kamińska

grupowe-dzieci

„Chwile wieczności” Kjersta Anfinnsen oraz „Cynkowych chłopców” Swietłany Aleksijewicz

Podczas ostatniego spotkania klubu książki omawialiśmy dwie bardzo różne, lecz równie poruszające lektury: „Chwile wieczności” Kjersti Anfinnsen oraz „Cynkowych chłopców” Swietłany Aleksijewicz. Każda z tych książek skłoniła nas do głębokich refleksji, odkrywając różne aspekty ludzkiego doświadczenia: przemijanie, samotność, poczucie humoru jako strategię radzenia sobie z życiem, a także manipulacje polityczne i moralne dylematy. 

W pierwszej części spotkania, poświęconej „Chwilom wieczności”, dużo uwagi poświęciliśmy postaci Ewy – starszej kobiety, która mimo surowości i samotności, wzbudziła naszą sympatię. Zastanawialiśmy się nad jej stosunkiem do przemijania i tym, jak humor i ironia pomagają jej w radzeniu sobie z trudami życia. Każdy z nas odnosił się do codziennych, drobnych momentów Ewy jako prób znalezienia „chwil wieczności” w pozornie prozaicznych czynnościach. Dyskutowaliśmy o tym, jak Anfinnsen subtelnie, lecz wyraziście pokazuje kruchość i siłę starszej bohaterki, co wielu z nas zainspirowało do refleksji nad własnym podejściem do starzenia się i przemijania.

Gdy przeszliśmy do rozmowy o „Cynkowych chłopcach”, ton dyskusji nieco się zmienił. Poruszaliśmy trudne tematy dotyczące wojny i manipulacji rządu, w szczególności to, jak państwo wykorzystało młodych ludzi w Afganistanie, ukrywając prawdziwe koszty wojny przed społeczeństwem. Wiele emocji wzbudziły w nas relacje żołnierzy i ich matek – pełne żalu, bólu, ale i moralnych dylematów. Rozmawialiśmy o sumieniu i o tym, jak wojna wystawia ludzi na próbę, zmuszając ich do wyborów, które na zawsze zmieniają ich życie. To, co szczególnie nas poruszyło, to fakt, jak Aleksijewicz oddaje głos nie tylko żołnierzom, ale również tym, którzy muszą żyć z ich decyzjami i przeżyciami – rodzinom, które zostały same z bólem i poczuciem zdrady.

Podsumowując spotkanie, doszliśmy do wniosku, że choć obie książki poruszają różne tematy, łączy je głęboka refleksja nad kondycją człowieka i życiowymi wyborami, które pozostawiają trwały ślad w naszej psychice. Spotkanie pozwoliło nam spojrzeć na życie zarówno z perspektywy codziennych zmagań z samotnością, jak i dramatów rozgrywających się na arenie historii.

received_8595413480544138

„Pas Hipolity” Agathy Christie/ DKK dla Młodzieży

20 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży z udziałem uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osowej Sieni. Tym razem przeczytaliśmy fragment opowiadania „Pas Hipolity” Agathy Christie.  Następnie rozmawialiśmy o różnych metodach rozwiązywania skomplikowanych problemów, a mianowicie o umiejętności analitycznego myślenia i dedukcji. Zadaniem uczniów było wcielić się w rolę detektywa i rozwiązać zagadkę kryminalną, mając do dyspozycji kilka dowodów i poszlak, wykorzystując sposób zaprezentowany w książce G.T. Karber „Murdle”.  

Moderator: Kamila Kamińska

 

grupowe-mlodziez

„Drzewo życzeń” autorstwa Katherine Applegate/DKK dla dzieci

7 października odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, z udziałem uczniów klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Tym razem dzieci wysłuchały fragmentu książki „Drzewo życzeń” autorstwa Katherine Applegate. Następnie rozmawialiśmy o różnicach między ludźmi i wzajemnej akceptacji. Dzieci otrzymały kartki z zarysem pnia i gałęzi. Z pomocą farb uczniowie mieli za zadanie stworzyć drzewo odzwierciedlające przesłanie omawianej lektury. Chwile potem zaprezentowały przepiękne, kolorowe arcydzieła, obrazujące niezwykłą różnorodność świata. Zajęcia pozwoliły zauważyć, że odmienność jest wartością, którą należy pielęgnować, bo ona świadczy o naszej wyjątkowości.

Moderator: Kamila Kamińska

4