„Chwile wieczności” Kjersta Anfinnsen oraz „Cynkowych chłopców” Swietłany Aleksijewicz

Podczas ostatniego spotkania klubu książki omawialiśmy dwie bardzo różne, lecz równie poruszające lektury: „Chwile wieczności” Kjersti Anfinnsen oraz „Cynkowych chłopców” Swietłany Aleksijewicz. Każda z tych książek skłoniła nas do głębokich refleksji, odkrywając różne aspekty ludzkiego doświadczenia: przemijanie, samotność, poczucie humoru jako strategię radzenia sobie z życiem, a także manipulacje polityczne i moralne dylematy. 

W pierwszej części spotkania, poświęconej „Chwilom wieczności”, dużo uwagi poświęciliśmy postaci Ewy – starszej kobiety, która mimo surowości i samotności, wzbudziła naszą sympatię. Zastanawialiśmy się nad jej stosunkiem do przemijania i tym, jak humor i ironia pomagają jej w radzeniu sobie z trudami życia. Każdy z nas odnosił się do codziennych, drobnych momentów Ewy jako prób znalezienia „chwil wieczności” w pozornie prozaicznych czynnościach. Dyskutowaliśmy o tym, jak Anfinnsen subtelnie, lecz wyraziście pokazuje kruchość i siłę starszej bohaterki, co wielu z nas zainspirowało do refleksji nad własnym podejściem do starzenia się i przemijania.

Gdy przeszliśmy do rozmowy o „Cynkowych chłopcach”, ton dyskusji nieco się zmienił. Poruszaliśmy trudne tematy dotyczące wojny i manipulacji rządu, w szczególności to, jak państwo wykorzystało młodych ludzi w Afganistanie, ukrywając prawdziwe koszty wojny przed społeczeństwem. Wiele emocji wzbudziły w nas relacje żołnierzy i ich matek – pełne żalu, bólu, ale i moralnych dylematów. Rozmawialiśmy o sumieniu i o tym, jak wojna wystawia ludzi na próbę, zmuszając ich do wyborów, które na zawsze zmieniają ich życie. To, co szczególnie nas poruszyło, to fakt, jak Aleksijewicz oddaje głos nie tylko żołnierzom, ale również tym, którzy muszą żyć z ich decyzjami i przeżyciami – rodzinom, które zostały same z bólem i poczuciem zdrady.

Podsumowując spotkanie, doszliśmy do wniosku, że choć obie książki poruszają różne tematy, łączy je głęboka refleksja nad kondycją człowieka i życiowymi wyborami, które pozostawiają trwały ślad w naszej psychice. Spotkanie pozwoliło nam spojrzeć na życie zarówno z perspektywy codziennych zmagań z samotnością, jak i dramatów rozgrywających się na arenie historii.

received_8595413480544138

„Drzewo życzeń” autorstwa Katherine Applegate/DKK dla dzieci

7 października odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, z udziałem uczniów klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Tym razem dzieci wysłuchały fragmentu książki „Drzewo życzeń” autorstwa Katherine Applegate. Następnie rozmawialiśmy o różnicach między ludźmi i wzajemnej akceptacji. Dzieci otrzymały kartki z zarysem pnia i gałęzi. Z pomocą farb uczniowie mieli za zadanie stworzyć drzewo odzwierciedlające przesłanie omawianej lektury. Chwile potem zaprezentowały przepiękne, kolorowe arcydzieła, obrazujące niezwykłą różnorodność świata. Zajęcia pozwoliły zauważyć, że odmienność jest wartością, którą należy pielęgnować, bo ona świadczy o naszej wyjątkowości.

Moderator: Kamila Kamińska

4

 

„Kot niebieski” Martyna Bunda, „Druga połowa nadziei” Mechtild Borrm/ DKK dla dorosłych

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 24 czerwca br., omówiłyśmy dwie książki: „Kot niebieski” Martyny Bundy oraz „Druga połowa nadziei” Mechtilda Borrmanna. Spotkanie zaowocowało interesującą dyskusją, która obejmowała szeroki wachlarz tematów związanych z historią i kulturą, a także aktualnymi problemami społecznymi.

  1. Kaszuby i ich historia

Dyskusję rozpoczęłyśmy od „Kota niebieskiego” Martyny Bundy, który wprowadził nas w historię i kulturę Kaszub. Omawiałyśmy znaczenie regionalnych tradycji oraz ich wpływ na tożsamość mieszkańców. Wspominałyśmy także nasze osobiste doświadczenia z Kaszubami oraz wrażenia z wycieczek w te rejony, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć tło i kontekst omawianych powieści. Wymiana wspomnień i refleksji wzbogaciła naszą dyskusję i pogłębiła nasze zrozumienie omawianych tematów. Poruszyłyśmy również temat bibliotek klasztornych i ich bogatych zasobów. Zaintrygowane, dyskutowałyśmy o roli tych bibliotek w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego.

  1. Historia naszych ziem

Kolejnym punktem była refleksja nad tym, jak historia wpływa na współczesność. Książki skłoniły nas do przemyśleń na temat wydarzeń, które mogły mieć miejsce na naszych terenach i ich odzwierciedlenia we współczesnych realiach. Zastanawialiśmy się, jak lokalne historie mogą być przedstawiane w literaturze i jaki mają wpływ na naszą percepcję miejsc i ludzi. 

  1. Naiwność ludzka

W kontekście obydwu książek pojawił się temat naiwności ludzkiej. Rozważałyśmy, jak postacie w powieściach reagują na trudne sytuacje i jak często są oszukiwane przez innych. Zastanawiałyśmy się, jakie mechanizmy prowadzą do takich sytuacji i jakie lekcje można z nich wyciągnąć. 

  1. Tragedia w Czarnobylu

Podczas dyskusji o „Drugiej połowie nadziei” rozmawiałyśmy również o tragedii w Czarnobylu i sposobach, w jakie wydarzenie to było tuszowane przez władze, a także nad wpływem tego wydarzenia na społeczeństwo.  

  1. Siatki przestępcze wykorzystujące kobiety

Ostatnim tematem była kwestia siatek przestępczych wykorzystujących kobiety, poruszona w „Drugiej połowie nadziei”. Analizowałyśmy, jak na przestrzeni czasów różne formy przemocy i wykorzystywania kobiet są w dalszym ciągu praktykowane i tuszowane przez władze.

Nasze spotkanie zakończyło się refleksją nad rolą literatury w poruszaniu trudnych tematów i jej wpływem na nasze postrzeganie świata. Dyskusja była nie tylko inspirująca, ale również edukacyjna, wzbogacając nasze spojrzenie na omawiane kwestie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie po wakacjach, tj. 30 września.

 

20240624_131937

„Zaginioną wiolonczelistkę” Anna Bałenkowska, „Maria Montessori. Historia prawdziwa” Grazia H. Fresco/ DKK dla dorosłych

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiłyśmy dwie pozycje: „Zaginioną wiolonczelistkę” Anny Bałenkowskiej oraz „Maria Montessori. Historia prawdziwa” Grazii H. Fresco. Nasze rozmowy były pełne refleksji i wrażeń, choć opinie na temat obu książek znacznie się różniły.

 „Zaginiona wiolonczelistka” wywołała mieszane uczucia. Choć doceniłyśmy szczegółowe odwzorowanie świata muzyki klasycznej, które świadczy o solidnym przygotowaniu autorki i znajomości tematu, ogólnie książka nie wzbudziła w nas większych emocji. Najbardziej krytykowany był język oraz powolne tempo akcji, które dla wielu z nas sprawiło, że lektura była miejscami nużąca. Zgodnie stwierdziłyśmy, że książka raczej nie zapadnie nam w pamięć na dłużej, ponieważ brakowało jej elementu, który pozostawia trwały ślad w odbiorcy. Mimo to doceniłyśmy próby autorki w pokazaniu skomplikowanych relacji międzyludzkich i pasji, jaka towarzyszy życiu artystów.

Zdecydowanie więcej entuzjazmu wzbudziła druga omawiana książka — „Maria Montessori. Historia prawdziwa”. Dyskusja na jej temat była ożywiona i owocna, co w dużej mierze wynikało z faktu, że część klubowiczek ma bogate doświadczenie pedagogiczne. Książka stała się dla nas punktem wyjścia do rozmów na temat metod nauczania Montessori i ich znaczenia w dzisiejszej edukacji. Doceniłyśmy niezwykłe życie Marii Montessori oraz rewolucyjny wpływ jej metod na rozwój dzieci. Choć same zasady Montessori wzbudzały naszą ciekawość, uznałyśmy, że książkę można było znacznie skrócić — momentami była zbyt rozwlekła i szczegółowa, co osłabiało naszą koncentrację. 

Podsumowując, dyskusja nad obiema książkami przyniosła interesujące wnioski. „Zaginiona wiolonczelistka” choć wartościowa pod względem wprowadzenia nas w świat muzyki, nie wywołała głębszych refleksji. Natomiast „Maria Montessori. Historia prawdziwa” sprowokowała długą i inspirującą wymianę poglądów, szczególnie w kontekście jej edukacyjnych metod, które okazały się niezwykle interesujące dla wielu z nas.

 

20240930_125315

 

„Trzy życzenia” Anna Paszkiewicz/ DKK dla dzieci

17 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, z udziałem uczniów klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Tym razem dzieci wysłuchały fragmentu książki Anny Paszkiewicz pt. „Trzy życzenia”. Następnie rozmawialiśmy o ekologii. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy. Każdy zespół miał inne zadanie do wykonania: przyporządkowanie ekoznaków do odpowiednich produktów dostępnych na rynku, segregację odpadów, odszyfrowanie zakodowanej wiadomości oraz odnalezienie w słowniku encyklopedycznym definicji terminów związanych z ekologią i rozwiązanie łamigłówki, będącej działaniem matematycznym. Celem zajęć było zaprezentowanie dostępnych w księgozbiorze naszej biblioteki książek o tej tematyce, ale też przypomnienie zasad dbania o środowisko. Spotkanie pozwoliło zauważyć, że kondycja otaczającej nas przyrody zależy głównie od nas i nie należy o tym zapominać nawet podczas beztroskich wakacji.

 

Moderator: Kamila Kamińska

7