"Święty w kapeluszu" Kazimierz Szymeczko/ DKK dla dzieci

28 maja 2024 roku, w czasie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu rozmawiałyśmy o utworze Kazimierza Szymeczko Święty w kapeluszu. Spotkanie jak zwykle przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a dziewczyny chętnie uczestniczyły w dyskusji. Akcja utworu rozgrywa się na Śląsku, akurat trwają wakacje, które w mieście wcale nie muszą być nudne, szczególnie gdy w tym samym czasie odkrywa się nielegalne interesy pewnych osób. Z Kościoła Halemby ktoś kradnie figurkę Św. Marcina, sąsiad w piwnicy ukrywa hodowlę marihuany, a pewien Niemiec zamieszany jest w przemyt samochodów. Trójka przyjaciół postanawia rozwiązać zagadki. Krzysiek, zagorzały komputerowiec zwany Gogel i jego kolega Master prowadzą śledztwo, zaś Ania, nieugięta ekolożka, czując się przez chłopaków pominięta, chce działać na własną rękę. Święty w kapeluszu to książka przygodowa z wątkiem sensacyjnym, której fabułę należy odbierać z przymrużeniem oka. Skierowana głównie do młodzieży, zawiera zabawne dialogi, które młodym czytelnikom mogą się podobać. Chociaż dziewczyny nie są wielkimi fankami książek kryminalnych, utwór ich zainteresował, chyba głównie za sprawą wątku romantycznego pomiędzy Anią i Masterem. Polecamy

 

Grażyna Lichwiarz

 

img_20240528_160240

"Koń na receptę" Agata Widzowska/ DKK dla dzieci

Wybór lektury na ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w MBP im. Papuszy w Żaganiu nie był przypadkowy. Dziewczyny, wielkie fanki koni, często spędzające czas wolny w siodle, postanowiły porozmawiać o zaletach jeździectwa. Dlatego na spotkanie 11 kwietnia 2024 roku wybrały książkę Agaty Widzowskiej-Pasiak Koń na receptę. 

Jagoda to typowa zwolenniczka wakacji za granicą. W tym roku skazana jest jednak na pobyt u wujostwa w Dąbrówce, na Kaszubach. Choć wakacje jej zdaniem zapowiadają się koszmarnie, przyszłość szykuje dla niej wielką niespodziankę. Wujek z ciotką są właścicielami stadniny, w której prowadzą ośrodek hipoterapii. Dziewczyna nie lubi koni, z dużą rezerwą i niechęcią odnosi się do nich.    Z czasem jednak całkowicie zmienia zdanie. Czy to wpływ nowych kolegów poznanych w stadninie?  Czy widok szczęścia na twarzy chorego dziecka posadzonego na grzbiecie konia? Nie wiadomo, faktem jest, że dostrzega niezwykłą więź łączącą jeźdźca i konia.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Oczywiście, książka bardzo nam się podobała. Dziewczyny chętnie zabierały głos, dzieliły się swoimi wrażeniami i opiniami. Opisywały swoje przygody w siodle i uczucia jakie im towarzyszyły w czasie przejażdżek, na pewno radość, szczęście, ale też wielka satysfakcja.

 

Grażyna Lichwiarz        

img_20240411_160448

                                                                                                                                         

"Berezowska. Nagość dla wszystkich" Małgorzata Czyńska/ DKK dla dorosłych

W ostatni czwartek września na spotkaniu DKK omawiana była książka Małgorzaty Czyńskiej Berezowska. Nagość dla wszystkich. Opinie na temat książki były podzielone, ale ogólnie podobała się i polecamy ją ze względu na samą bohaterkę.

Napisania recenzji podjęła się pani Elżbieta Herbik:

Choć nie przepadam za biografiami, ta mnie urzekła. Odebrałam Maję Berezowską jako wolną kobietę, wolnego człowieka. A żyła w czasach, gdy z tą wolnością było różnie. Autorka biografii ukazuje ją jako wielką artystkę, osobę o ogromnym dorobku artystycznym. Lubiła malować sceny erotyczne, miłosne i przez to uznawano ją w Polsce za skandalistkę zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym. A w Polsce nic się nie zmieniło, dalej jesteśmy krajem, w którym seksualność to temat tabu nie tylko w sztuce i literaturze, ale i życiu codziennym. Smutna ta nasza Polska rzeczywistość. Artystka żyła w ciekawych i trudnych czasach, ale nawet najczarniejszy okres II wojny światowej i pobyt w obozie Ravensbrück nie spowodował przerwy w rysowaniu. Była osobą niezwykle otwartą, uwielbiała spotkania towarzyskie. Otaczała się osobami o pięknych wnętrzach, artystami. Uwielbiała piękne przedmioty. Jej dom, nawet powojenne mieszkanie, pełne było pięknych bibelotów. Uwielbiała kwiaty. One dawały jej wytchnienie i były natchnieniem w jej twórczości.

Książka niezwykle interesująca, takie przypomnienie trochę z literatury, trochę z historii. Szkoda, że stosunkowo mało w niej zdjęć rysunków i obrazów. Ale zachęciła mnie do poszukiwań twórczości M. Berezowskiej w Internecie.

 

dsc04682

"Srebrne Wieże" Ann Bryant/ DKK dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu za nami. 16 listopada 2023 roku, z lekkim opóźnieniem, ale w nowym składzie, rozpoczęłyśmy spotkanie. Na wstępie, z racji tego, że klubowiczki są nowe, każda z dziewczyn w kilku słowach opowiedziała o sobie. Następnie przeszłyśmy do dyskusji o książce Ann Bryant Srebrne Wieże. Bohaterka utworu Kate ze względów rodzinnych rozpoczyna naukę w prywatnej szkole z internatem. Już w drodze do Leszczynowego Dworu pełna jest obaw odnośnie wspólnego zamieszkania z pięcioma obcymi dziewczynami w jednym pokoju. Podobno początki zawsze są trudne, to powiedzenie w przypadku Kate dokładnie się sprawdza. Okazuje się bowiem, że w ich ametystowym pokoju zamieszkała prawdziwa afrykańska księżniczka, a Lydia, której przydzielono pokój zwany Opalem zrobi wszystko, żeby z nią zamieszkać. Posunie się nawet do oskarżenia Kate o kradzież, wiedząc, że dziewczęta bardzo się zaprzyjaźniły. Czy uda się Lydii poróżnić koleżanki i zamieszkać w wymarzonym pokoju? Rozwiązanie znajdziemy w książce, do przeczytania której zachęcamy w szczególności dziewczyny. Jest to książka lekka i przyjemna, prawie bajka pokazująca życie dziewcząt w elitarnej szkole ze świetnymi warunkami do nauki i doskonałym wyposażeniem. Naszym zdaniem to doskonała rozrywka dla nastolatek. Polecamy!

 

Grażyna Lichwiarz

img_20231116_162532

"Pierwsza zasada punka" Celia C. Pérez/ DKK dla dzieci

Kolejne, szóste już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci za nami. W świetnych humorach, w iście wakacyjnym nastroju, spotkałyśmy się we wtorek, 6 czerwca 2023 roku, żeby porozmawiać o książce Celii C. Pérez Pierwsza zasada punka. Nastoletnia Maria Luiza uważa siebie za punka. Kocha muzykę rockową i uwielbia kleić ziny. Jest zbuntowaną dziewczyną, która nie znosi swojego imienia, nie chce uczyć się języka hiszpańskiego i nienawidzi kolendry. Po przeprowadzce do Chicago, pierwszego dnia w szkole naraża się nauczycielce z powodu niechlujnego ubioru i mocnego makijażu.  Na potrzeby Jesiennej Fiesty tworzy zespól muzyczny The Co-Co ̀s, który za zbyt głośną muzykę zostaje wykluczony z oficjalnego występu. Malù nie godzi się na taką niesprawiedliwość, buntuje się przeciwko szkolnemu regulaminowi, szuka kompromisu, żeby jednak wystąpić. Zgodnie z pierwszą zasadą punka, którą wyznaje, musi być sobą. Jednak według naszych dziewczyn, zasada ta nie jest łatwa do utrzymania.  Przecież wszyscy w około oczekują od ciebie dobrego zachowania, ty natomiast szukasz zrozumienia, potrzebujesz akceptacji i ciągle czujesz się odrzucona. Przeczytałyśmy książkę z prawdziwą przyjemnością, ciekawa fabuła, barwna bohaterka, z którą każda z dziewczyn mogła się utożsamić. Książkę gorąco polecamy, miłej lektury!

 Grażyna Lichwiarz

img_20230606_135