Barbara Kosmowska „Kolorowy szalik”

W dniu 26 sierpnia 2024 r., odbyło się spotkanie w ramach DKK, podczas którego była omawiana książka B. Kosmowskiej „Kolorowy szalik”.

Książka „Kolorowy szalik” składa się z dwóch opowiadań, które poruszają temat odmienności i wykluczenia z grupy rówieśniczej. W obu opowiadaniach do klasy dochodzi nowy uczeń. Autorka pokazuje, jak ciężko być nowym, dołączyć do zgranej grupy, zaaklimatyzować się w obcym środowisku.

Bohaterami obu opowieści są dzieci w wieku przednastoletnim, uczęszczające do ostatnich klas szkoły podstawowej. W ich życiu coraz większą rolę odgrywają rówieśnicy, zawierane są sojusze, tworzą się podwaliny przyjaźni (nieraz na całe życie), coraz bardziej liczy się zdanie szkolnych kolegów, a odpowiedź na pytanie o własną tożsamość na tle grupy staje się nadzwyczaj istotną sprawą.

Każdy z nas potrzebuje akceptacji, przyjaźni i poczucia przynależności. Barbara Kosmowska w książce „Kolorowy szalik” pokazuje jak ciężko być nowym w grupie i jak dużo odwagi potrzeba, by wyjść poza schematy i otworzyć się na drugiego człowieka.

Opowiadania Barbary Kosmowskiej zachęcają do zadawania sobie pytań. Czy nie jesteśmy w naszym życiu zbyt nieuważni? Co nas z tego powodu omija? Dlaczego do wszystkiego przykładamy ten sam szablon i działamy według raz ustalonych schematów? I jak wiele przez to tracimy? Co możemy zrobić, by nie zaprzepaścić przyjaźni, w porę dostrzec uczucie? Niełatwe to pytania, ale lektura „Kolorowego szalika” skłania do zadania sobie trudu i uważnego poszukania odpowiedzi.

Książka celowo była omawiana tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Uczestnicy spotkania wzięli udział w dyskusji nt. odmienności, czy można różnić się pozytywnie. Na koniec rozmowy grupa wysnuła wnioski kto powinien stać na straży równego traktowania ludzi, gdzie i do kogo można zgłosić się o pomoc, dlaczego ważne jest reagowanie na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, które różnią się od większości.

 

dkksierpien2024zabor

Marta Bijan „Muchomory w cukrze”

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży zaczęliśmy od rozmowy o książce Marty Bijan. Wakacje tuż, więc uznaliśmy, że ta właśnie pozycja wprowadzi młodzież w odpowiedni klimat, choć po jej lekturze zgodnie uznaliśmy, że takiego „wakacyjnego” finału nikomu nie życzmy. Podczas dyskusji odnieśliśmy się do sposobu kreślenia fabuły przez autorkę oraz omówiliśmy kilka fragmentów związanych z problemami, z jakimi borykają się bohaterowie.

Uczestniczki podzieliły się swoimi sposobami wyboru literatury. Nie dziwi, że — tak jak bardzo wielu młodych ludzi — także one przy wyborze literatury kierują się opiniami tiktokerów, youtuberów i blogerów. „Muchomory w cukrze” doczekały się bardzo wielu zupełnie sprzecznych recenzji – od zachwytów do totalnej negacji – poruszyliśmy więc temat subiektywizmu, gustu literackiego oraz – cóż – współprac, które wynagradzają pochlebne opinie materialnymi profitami.

Podczas spotkania poruszyliśmy też istotny – szczególnie dla nastolatków – temat intymności lektury. Czytelniczki wyjawiły, że często dzielą się polecajkami z przyjaciółkami i chętnie sięgają po polecane przez nie książki, ale już znacznie rzadziej opowiadają o swoich wyborach lektur w szerszym gronie. Nie lubią też rozmawiać o tym, co czytają np. z mamami. Wolą gdy przeczytane historie zostają „ich”.

 

dkk-mlodziez-muchomory-w-cukrze-maj-2024

M. Pałasz „Wszystko zaczyna się od marzeń

15 kwietnia 2024 r. w Bibliotece w Zaborze odbyło się spotkanie w ramach DKK, podczas którego była omawiana książka M. Pałasza „Wszystko zaczyna się od marzeń”.

Książka to zbiór opowieści dla młodych czytelników, z której mogą dowiedzieć się, że marzyć należy odważnie, ale z myślą o innych. Niezależnie od tego, kim oni są. Bowiem dobro w nas, wraca zwielokrotnione. Głównymi bohaterami jest trójka przyjaciół, którzy przeżywają cztery bardzo ciekawe i pouczające przygody. W ich trakcie dowiedzą się, w jaki sposób można zmienić świat, pomóc komuś stać się lepszym, pokonywać własne strachy i nie dyskryminować innych.

Historie przedstawione przez Marcina Pałasza, okazały się być zalążkiem do uświadomienia faktu, iż marzenia czynią nas wielkimi, że w dużej mierze od umiejętnego snucia marzeń zależy jakość naszego życia. Uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie, jak ważne jest, aby swoje marzenia traktować poważnie i stawiać je jak cele do osiągnięcia. Wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem, że marzenie to w rzeczywistości cel z datą do osiągnięcia. Aby celowi nadać zadaniowość, każdemu dziecku została wręczona karteczka z kopertą. Każdy zapisał swoje marzenie, cel na najbliższy rok. Miejmy nadzieję, że gdy spotkamy się za rok, wszystkie marzenia okażą się osiągniętymi celami.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zaabsorbowani książką. Długo rozmawialiśmy o tym, że wszystko zaczyna się od marzeń….

dkkkwiecien2024zabor

 

Weronika Marczak „Rodzina Monet”

W kwietniu po raz pierwszy w Gminnej Bibliotece w Zaborze odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Na pierwszy ogień wzięliśmy twórczość Weroniki Marczak, a więc „Rodzinę Monet”. O tę książkę w ciągu ostatniego roku w bibliotece było najwięcej zapytań, a każdy z uczestników DKK ma i przeczytał, choć pierwszy tom pt. „Skarb”. A była także osoba, która kupiła i przeczytała wszystkie części!

Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co w życiu głównej bohaterki książki, Hailie Monet, fascynuje młodych ludzi. Zastanawialiśmy się, co sprawiło, że właśnie ta młodzieżówka obyczajowa podbija listy bestsellerów, a fani czekają w kilkunastogodzinnych kolejkach po autograf lub zdjęcie z autorką. Okazuje się, że wielkim plusem książek Weroniki Marczak jest to, że pozwalają oderwać się od rzeczywistości i dobrze się przy tym bawić.

W recenzjach pojawia się często zarzut, że "Rodzina Monet" gloryfikuje przemoc i pokazuje toksyczne relacje bez właściwego komentarza. Zapytałam naszych gości, czy mają podobne odczucia. Zaskakujące było, że usłyszałam odpowiedź przeczącą – młodzież twierdziła, że nawet jeśli w literaturze pojawiają się sceny przemocy czy padają wulgaryzmy, to nie jest to nic, czego by już nie znali, nie doświadczyli. Tłumaczą, że w internecie, filmach i na co dzień stykają się z podobnymi zachowaniami, więc ich to w ogóle nie szokuje.

Nasza rozmowa o Rodzinie Monet zakończyła się dyskusją na temat Wattpada (bezpłatnej platformy do dzielenia się swoją twórczością). To właśnie tam Autorka zaczęła publikować tworzoną historię, która od roku 2019 do lutego 2023 została wyświetlona aż 4,8 milinów razy!

 

dkk-rodzina-monet-kwiecien-2024

E. Susso i B. Chaud „Sto porad dla kłamczuchów”

12 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie w ramach DKK, podczas którego była omawiana książka E. Susso i B. Chaud „Sto porad dla kłamczuchów”.

Główny bohater książki Rolf to mieszkaniec Paryża. Jest typowym chłopakiem z pierwszych klas szkoły podstawowej, z tych raczej nieśmiałych marzycieli, po uszy zakochany w Ofelii. Aby podbić serce dziewczyny ucieka się do kłamstwa. Zaczyna wymyślać niestworzone historie, dzięki którym zdobywa sympatię ojca Ofelii i oczywiście Ofelii. W tym wszystkim pomaga mu książka, którą czyta w tajemnicy.

Lektura skłoniła uczestników do rozmowy na temat kłamstwa, jak to jest z mówieniem prawdy u dzieci, jakie są konsekwencje kłamstwa i jak trudno się z nich wyplatać. Oprócz wątku kłamstwa poruszyliśmy również ważne dla dzieci tematy, takie jak przyjaźń, pierwsze zauroczenia i relacje rówieśnicze. A w oswajaniu tych tematów pomogła nam zabawa „Dwie prawdy i nieprawda”. Każdy uczestnik na kartce papieru napisał o sobie trzy informacje, z których tylko dwie są prawdziwe. Po zapisaniu tych informacji pozostali uczestnicy odgadywali, co jest nieprawdziwe. Ćwiczenie stworzyło możliwość wzajemnego poznania się w grupie.

W trakcie naszego spotkania wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Lektura skłoniła dzieci do opowieści o swoich przygodach. Rozmów nie było końca, a wszystkie okraszone sporą dawką humoru.

 

dkkluty2024zabor